Android Wear בדרך ל- iOS

ע״י

כדי להתמודד עם השעון של אפל, גוגל רוצה שפלטפורמת Android Wear תעבוד עם מכשירי ה- iOS, כשיתכן מאוד שזה מה שיעזור לפלטפורמה שלה וליצרניות השעונים השוויצריות.

 

 

Apple Watch vs Moto 360

זה לא סוד גדול שמאז שגוגל הציגה את פלטפורמת הטכנולוגיה הלבישה שלה: אנדרואיד Wear, הזמן לא עצר מלכת – תרתי משמע ובמהלך 2014 כולה נמכרו ברחבי העולם פחות ממליון שעונים חכמים המבוססים על הפלטפורמה של גוגל, ובראשם באופן אירוני נמצאים שעוני ה- Gear של סמסונג. אולם הסיפור הופך להיות אפילו עוד יותר עגום, כשמסתכלים על התמונה הגדולה יותר ורואים שהשעונים החכמים הנמכרים ביותר הם שעוני ה- Pebble, שלאחרונה לקראת השקת הדגם החדש והצבעוני שלהם גייסו קרוב ל- 19.5 מיליון דולר (נכון ל- 23.3.2.15). אולם כל זה הולך להיות בטל בשישים וכל ההערכות הן שברגע שאפל תשיק את השעון שלה, היא תתפוס תוך ימים ספורים את המקום הראשון במכירות השעונים החכמים בפרט ואולי אפילו השעונים בכלל, כשההערכות אלו סוברות שאפל תמכור בין 5 ל- 6 מיליון שעונים במחצית הראשונה של 2015 (כלומר בחודשיים הראשונים לחייו של השעון) ועוד כ- 10 עד 14 מיליון שעונים במחצית השניה של השנה, שיסתכמו לסך של בין 15 ל- 20 מיליון שעונים שימכרו במהלך 2015. נתונים אלו יוצרים לא מעט לחץ על המתחרות של אפל ובראשן גוגל – שעשויה לראות בין לילה כיצד פלטפורמת השעונים החכמים שלה תדרדר למקום השלישי, ויצרניות השעונים השוויצריות שעשויות לקבל מכה קשה שתחזיר אותן לימים של משבר הקוורץ, דבר שמספר אושיות בתחום השעונים מאמינים, ביניהם גם אלמאר מוק – ממציא שעוני הסוואצ'. בהתאם לכך נראה כי הגורמים המאוימים החליטו לחבור יחד במטרה להלחם באויב משותף מאיים יותר, אולם נראה כי התוצאה עשויה להיות מאוד בינונית.

ניתנים ראשונים ניתן לראות בתגובות המיידיות של יצרניות השעונים השוויצריות שהציגו לאחרונה שעונים (קצת יותר) חכמים כמו למשל ה- Breitling B55 Connected או ה- Carrera smartwatch של חברת Tag Heuer וכמובן אי אפשר לשכוח את ה- Swatch Touch Zero One, שהם רק דוגמאות ספורות לתגובות של תעשיית השעונים הוויצרית. אולם ברור לכולם שלא מדובר בפיתרון של ממש, לשעון של אפל ובהתאם לכך Tag Heuer חברה לגוגל ולאינטל במטרה להציג ליין שעונים חכמים, מעוצבים במיטב המסורת של יצרנית שעוני היוקרה הוויצרית, שיהיו מבוססים על הטכנולוגיה של אינטל הן בתחום העיבוד והן בתחום החישה ועל פלטפורמת אנדרואיד Wear של גוגל. אין ספק שזה הולך להיות השעון המעוצב ביותר מבין שעוני האנדרואיד Wear שלאחרונה דווקא זכו למספר דגמים די מעוצבים ומעניינים, כמו למשל השעון של חברת Huawei או שעון ה- G Watch R של LG, אולם סביר להניח שהוא גם יהיה היקר ביותר מבין שעוני האנדרואיד Wear, ולאור היקף המכירות הדי מצומצם של השעונים החכמים עד כה, קשה להאמין שהיוזמה המשותפת תצליח לדבר לליבם של משתמשי האנדרואיד או לכיסם, דבר שבאופן כללי הוא קשה הרבה יותר להשגה מאצל משתמשי פלטפורמת iOS. אולם בעוד זאת בעיה של שיווק ומכירות, זאת לא הסיבה לפיה התוצאה תהיה בינונית. הסיבה לכך היא שבניגוד לנעשה על פלטפורמת האנדרואיד על מכשירי הסמארטפון ו/או הטבלט, עד כה גוגל סרבה לוותר על השליטה שלה על פלטפורמת אנדרואיד Wear ולו במעט. התוצאה היא שכל שעוני האנדרואיד Wear מגיעים עם אותו הממשק, אותו העיצוב ואותם הפיצ'רים והם נבדלים אך ורק במראה החיצוני שלהם.

מצב זה, אם ימשך גם לצד היוזמה המשותפת של Tag Heuer, גוגל ואינטל, לכך שליין השעונים היוקרתי, שלמעט משיתוף הפעולה לא נאמר דבר על השעון (מחיר, עיצוב או תאריך יעד) שאמור להיות המענה של תאגיד LVMH (חברת האם של Tag Heuer) לשעון של אפל יהיה פשוט עוד שעון אנדרואיד Wear – דבר שהוא רחוק מרחק שנות אור מצורת החשיבה בעולם היוקרה (תכשיטים, אבזרים ושעונים), בו כל חברה רוצה לבדל את עצמה בצורה הנרחבת ביותר ולא רק על פני השטח.

יהיה מעניין לראות האם הבעיה השניה תפתר על ידי כך שגוגל תוותר מעט על השליטה שלה על אנדרואיד Wear לטובת השותפות עם Tag Heuer. אולם נראה כי גוגל כבר עובדת על פיתרון לבעיה הראשונה והוא לאפשר לפלטפורמת אנדרואיד Wear לעבוד עם מכשירי ה- iOS. הדיווח פורסם לראשונה בבלוג הצרפתי 01Net והוא מגלה שגוגל עובדת על גרסה חדשה לאנדרואיד Wear שתוצג לראשונה בכנס ה- I/O השנתי של גוגל, שצפוי להערך בסוף חודש מאי הקרוב, כשכאמור הגרסה החדשה תאפשר לפלטפורמת השעונים החכמים של גוגל לעבוד עם מכשירי האייפון – דבר שכבר נעשה ואף הוצג ברשת, אם כי באופן לא רשמי. בימים האחרונים דיווחים נוספים בטוויטר אששו את הנושא, כשמפתחים מפלטפורמת אנדרואיד ציינו שהם ראו רמזים בקוד המקור של אנדרואיד Wear, המראים על אפשרויות צימוד ועבודה עם פלטפורמת iOS ובפרט עם האייפון. מהלך שכזה מצידה של גוגל ירחיב באופן ניכר את היקף המשתמשים הפוטנציאלי של פלטפורמת הטכנולוגיה הלבישה שלה, אולם מנגד רוב הסיכויים הם ששעוני האנדרואיד Wear יוכלו לעבוד בצורה מצומצמת מאוד עם מכשירי האייפון, זאת אל מול היקף השימושים העצום שאפל מתכננת לשעון שלה, שיסתמך באופן די נרחב על האייפון – לפחות בתקופת חייו הראשונית.

השקת השעון של אפל צפויה להזניק את זירת השעונים החכמים באופן משמעותי ויהיה מעניין לראות כיצד הקטגוריה תתפתח במחצית השניה של 2015.

 

מקורות: 01net ובלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho