המלחמה על מי ג'ובס היה

ע״י

השקתו של ספר ביוגרפי חדש על ג'ובס מאיר על הביוגרפיה הרשמית, באופן לא מחמיא, כשנראה שהמעגל הקרוב של ג'ובס נרתם לטובת הספר החדש להשלים את התמונה על האיש.

 

 

Becoming Steve Jobs

באוקטובר 2011, סטיב ג'ובס הלך לעולמו אחרי מלחמה ארוכה במחלת הסרטן, והעולם התאבל על מותו בטרם עת של אחד מהיזמים ואנשי החזון הטכנולוגיים הגדולים של זמננו. אפל ספדה למייסד שלה באופן מאוד צנוע ושקט, כשלטקס השכבה הגיע מעל חברים מצומצם וקרוב בלבד, כשבהמשך החברה קיימה יום בו חברים קרובים ספדו לג'ובס, לצד הופעות של אמנים ביניהם: נורה ג'ונס וקולדפליי. בהתאם למיטב המסורת של עולם התקשורת הכתבות והאייטמים על מותו של ג'ובס היו רבים, אולם בסופו של דבר העיתון של היום משמש לעטוף את הדגים של מחר. מסיבה זו ג'ובס ביקש מוולטר אייזיקסון, אושיית תקשורת מוכרת שגם כתב את הביוגרפיות של אלברט איינשטיין, הנרי קיסינג'ר ובנג'מין פרנקלין, להתחיל לכתוב את הביוגרפיה שלו – כשנראה שהמייסד של אפל הבין שישנה אפשרות שהוא יפסיד לסרטן, שכרסם בו בצורה הולכת וגוברת. איזיקסון נרתם למשימה ועם מותו של ג'ובס נראה היה שהסופר וחברת ההוצאה לאור מנסה לרכב על מותו של ג'ובס לפרסום הביוגרפיה, שעותק מתקדם שלה ניתן לאלמנתו של ג'ובס – לורין פאוול ג'ובס, אחרי סיום טקס האשכבה של בעלה. ואכן הביוגרפיה שהושקה שבועות ספורים אחרי מותו של ג'ובס, הפכה להצלחה מסחררת שנמכרה בלמעלה ממליון עותקים ואת אייזיקסון לסלבריטאי, כשהוא רוכב על העובדה שהוא זכה למספר ראיונות עם ג'ובס לפני מותו, כאמצעי להפיכתו לאוראקל טכנולוגי. אולם בפועל מי שקרא את הביוגרפיה יעיד שלמעט מספר אנקדוטות חדשות ומענייניות שלא נשמעו עד כה, נראה היה שהביוגרפיה נכתבה מהסתכלות על הקינוטים של ג'ובס באירועי המדיה אותם החברה קיימה, ובהם היא השתתפה ומתמצות מידע שכבר היה ידוע על ג'ובס ופורסם באופן כזה או אחר.

אין ספק שג'ובס היה איש מורכב מאוד, כשמצד אחד החזון שלו ויכולת ההתמקדות שלו הייתה פנומנלית, כשמצד שני נראה היה שהאיש היה רחוק מלהיות טלית שכולה תכלת. כך שבעוד מדובר באיש שתרם לא מעט להתפתחות המחשב האישי ועולם הטכנולוגיה בו אנו חיים כיום, מדובר גם באדם שהתכחש לביתו הראשונה והתנהג לא אחת כביריון מפונק. הביוגרפיה של אייזיקסון שיקפה זאת בצורה מצוינת כשהיא מציגה את ההשגים של האיש, אולם בעת נגיעה בפן האישי של האיש חושפת ומתמקדת במעלותיו הגרועות ביותר. הנקודה היא שמדובר בהשקפה סובייקטיבית שהגיעה מצד המרואיניים אליהם ניגש אייזיקסון, ביניהם לא נכללו אלמנתו של ג'ובס או הקולגות הקרובים ביותר שלו, שעבדו עם האיש ב- 15 השנים האחרונות חייו על בסיס יומיומי. כך שמצד אחד אי אפשר לנפנף את דבריו של סקאלי על ג'ובס, אולם נראה שחסרה הקונטרה האובייקטיבית של ג'וני אייב. ומסיבה זו הביוגרפיה של אייזיקסון על ג'ובס זכתה לקהל קוראים נרחב, אולם מעטים הניחו את הספר שבעי רצון ונראה שתחושה זו ניקרה גם בקרב חבריו הקרובים של ג'ובס ואפילו אלמנתו. חסר שביעות הרצון מהביוגרפיה ה"רשמית" של ג'ובס החלה להתגלות בחודשים האחרונים מצד חברי ההנהלה הבכירה באפל, שגם נמנו עם קהל החברים הקרוב ביותר של ג'ובס. בראיון ערך הניו יורקר עם ג'וני אייב בחודש פברואר האחרון, דיבר אייב, שהיה החבר הקרוב ביותר של ג'ובס ב- 15 השנים האחרונות, על זכרונותיו מג'ובס כשהוא מציין שהתגובות הקשות של ג'ובס על פועלם של עובדיו לא הייתה מתקפה אישית, אלא השקפת עולם (אולי קצת מוזרה ומעוותת) שנועדה להסיר ספק ולהיות ישיר ככל האפשר.

מכך ניתן לראות שגם אייב לא חסר ביקורת על מי שהיה חברו הקרוב ביותר, אולם עדיין כשהוא נשאל לגבי הביוגרפיה שנכתבה על ידי אייזיקסון, ציין אייב שהדיעה שלו על הספר לא הייתה יכולה להיות נמוכה יותר.

Young Steve Jobs

חוסר שביעות רצון זה הפך למעשים והוא מתגלם בספר חדש שמושק בימים אלו תחת השם Becoming Steve Jobs, שנכתב על ידי הכתב Brent Schlender, שהיה אחד מהכתבים הקרובים ביותר  לג'ובס ו- Rick Tetzeli. הספר החדש מתעד להציג תמונה כוללת יותר על האישיות של ג'ובס ונראה כי חבריו הקרובים ביותר נרתמו למשימה, מתוך הבנה שאלמלא כן, האופן בו ג'ובס יתפס על ידי הדורות הבאים יהיה האופן החד צדדי בו הוא מוצג בספר של אייזיקסון. כך שבניגוד לספר של אייזיקסון הספר Becoming Steve Jobs מכיל ראיונות חושפניים עם טים קוק, ג'וני אייב  ועוד אנשים עימם ג'ובס עבד באפל, NeXT ופיקסר (Ed Catmull) וכן אנשים מחייו הפרטיים של ג'ובס ביניהם אלמנתו: לורין פאוול ג'ובס. הספר מכיל אנקדוטות רבות שמעולם לא פורסמו, כשהן חושפות צדדים נוספים באישיותו של ג'ובס ומחייו. כמו למשל שטים קוק הציע לג'ובס לקבל חלק מהכבד שלו בניתוח להשתלת הכבד אותו עבר ג'ובס שנים ספורות לפני מותו. או שהיה זה ביל גייטס שהגה ראשון את הרעיון של המחשב כ"מרכזת דיגיטלית". או שלמרות שרבים סברו שבזמן שהוא היה מחוץ לאפל, ג'ובס זמם להשתלט על החברה אותה הוא ייסד מידיו של גיל אמיליו והוא יישם את התוכנית כאשר אפל רכשה את NeXT, כשבפועל ג'ובס התחבט רבות עם האפשרות שהוא יחזור להנהיג את החברה, במיוחד במצב הקשה בה היא הייתה עם חזרתו אליה בשנת 97'. מעבר לסיפורים ולמידע החדש שמתגלה על חייו של ג'ובס, הספר Becoming Steve Jobs מנסה להציג את דמותו הסבוכה של האיש בצורה ההוגנת ביותר כשלשם כך מעבר לראיונות עם האנשים שהיו הקרובים ביותר לג'ובס, המשלימים את התמונה על האיש, הסופרים גם הפרידו בין האישיות של ג'ובס הצעיר שהתכחש לביתו, מרד בדירקטוריון של אפל וכמעט החריב את חברת NeXT לבין זו של ג'ובס הבוגר יותר שהפך לאיש משפחה והפך את אפל לחברה הגדולה ביותר בעולם.

Steve Jobs

למרות הביקורות על הביוגרפיה שנכתבה על ידי אייזיקסון, לא מדובר בספר רע או כזה שלא מציג את תמונה על ג'ובס. להפך, עבור אנשים שלא קראו על חייו של ג'ובס, מדובר בספר מצוין שיתן להם הבנה על האיש. אולם לא כזו של 360 מעלות ונראה שהספר Becoming Steve Jobs, בא להשלים את פרטים על אחד האנשים המעניינים והמשפיעים ביותר ביובל האחרון.