גוגל מפסיקה את התמיכה של יוטיוב ב- iOS 6

ע״י

גוגל מודיעה שהיא מפסיקה את התמיכה בגרסה הישנה יותר של יוטיוב הפועלת על iOS 6 ומטה, ובכך עוזרת לאפל לדחוף את המשתמשים ל- iOS 8.

 

 

youtube on iphone 6

לפני ימים אחדים גוגל הודיעה שהיא מפסיקה את התמיכה בכלי הפיתוח צד ג' v2 של יוטיוב, שנמצא בשימוש על מכשירים ישנים כגון דגמי האפל TV דור 1 ו- 2 וכן על מכשירי ה- iOS השונים הפועלים על גרסה 6 של iOS. הודעה זו צפויה לאכזב את משתמשי הדורות הישנים יותר של מכשיר האפל TV בהם אפליקציית יוטיוב נבנתה על ידי אפל ולא ברור נכון לעכשיו האם אפל תעדכן את האפליקציה המובנית במכשירי המדיה הסלוניים הישנים יותר ל- API החדש יותר. הודעה זו לא צפויה להשפיע על משתמשי האייפון והאייפד ששדרגו את מכשיריהם לגרסה 7 ומעלה, או על משתמשי האפל TV דור 3 מאחר והאפליקציה/הערוץ של יוטיוב על הדגם האחרון של מכשיר המדיה הסלוני של אפל, ועל גרסה 7 ומעלה תומך ב- API החדש יותר. באופן אירוני למדי נראה כי ההחלטה של גוגל עשויה לדחוף את משתמשי האפל TV דור 1 ו- 2, לרכוש את האפל TV דור 3 שלאחרונה זכה להורדה במחיר לכדי 69$ בלבד, אולם נראה כי יתכן מאוד ועדיף לאותם משתמשים לחכות מספר חודשים קצרים עד לאירוע ה- WWDC, כשלפי השמועות אפל עשויה להציג באירוע זה דגם חדש יותר של אפל TV שיכלול חומרה חדשה וכן פלטפורמה לפיתוח אפליקציות, משחקים וכן חבילת ערוצי תוכן VOD בתשלום חודשי – דבר שהוא רלוונטי יותר עבור קהל המשתמשים האמריקאי.

באופן אירוני נראה שהחלטה זו גם עשויה לעזור לאפל לדחוף את היקף האימוץ של גרסה 8, שדשדשה מאז השקתה מסיבות שונות ומשונות ונכון לעכשיו עומדת על קצב אימוץ של 79%, כאשר בהשוואה אליה קצב האימוץ של גרסה 7 בפרק זמן זה עבר את רף ה- 90%. מה שכן נראה כי הדבר עדיין לא ישפיע באופן משמעותי על האימוץ של גרסה 8, מאחר ולפי נתוני החלוקה של iOS שאפל מפרסמת, רק 2% מכלל משתמשי iOS נמצאים על גרסה נמוכה יותר מגרסה 7. משמעות הדבר היא שרוב משתמשי האייפון והאייפד שכבר נמצאים על גרסה 7 ו- 8 לא יושפעו מההחלטה של גוגל ויתכן מאוד שזו גם אחת הסיבות לכך שגוגל בחרה להפסיק את התמיכה בכלי הפיתוח צד ג' הישנים יותר. האירוניה בדבר גדולה אפילו עוד יותר מאחר והדבר שוב מציג את הפער הגדול בין 2 הפלטפורמות הניידות: iOS ואנדרואיד, כאשר 98% מכלל משתמשי האייפון והאייפד נמצאים על אחת מ- 2 הגרסאות העדכניות (הגדולות) של iOS, בעוד באנדרואיד המצב שונה לחלוטין כאשר לא מעט משתמשים עדיין נמצאים על גרסאות ישנות יותר של אנדרואיד, דבר שהפך בשנים האחרונות את מטלת פיתוח האפליקציות והתמיכה בפלטפורמה הניידת של גוגל עבור מרבית מקהילת המפתחים שלה לקשה הרבה יותר.

ובאשר למשתמשי האפל TV דור 1 ו- 2, נראה שיש פיתרון שיאפשר להם להמשיך ולהשתמש ביוטיוב גם מבלי לשדרג את מכשיר המדיה הסלוני שלהם, והוא בדמות שימוש ב- AirPlay, ולהזרים את יוטיוב דרך האייפון ו/או האייפד למכשיר האפל TV הישן יותר ועדיין לצפות בתכנים של יוטיוב. לא מדובר בפיתרון נוח כמו שימוש בערוץ מובנה, אבל עדיין הדבר יאפשר צפייה ביוטיוב למי שרוצה לחכות ל- WWDC ולראות מה אפל עשויה להציג בגזרת האפל TV. פיתרון נוסף הוא רכישה של דונגל ה- ChromeCast וצפות בתכנים של יוטיוב ישירות על מסך הטלויזיה, אולם החיסרון בפיתרון זה הוא שימוש במכשיר צד ג' שבעוד שמחירו הזול הופך אותו לאטרקטיבי למדי, חלק לא מבוטל משאר הפיצ'רים שלו די מוגבלים.

עד לגרסה 6, אפליקציית יוטיוב הייתה מובנית בתוך iOS. אולם כחלק מתהליך ההפרדות של אפל מגוגל והשירותים שלה, זאת לאור התחרות והיריבות בין 2 החברות בתחום המובייל, אפל החליטה בגרסה 6 להסיר את יוטיוב כאפליקציה מובנית וכן את שירות המפות של גוגל לטובת שירות מפות עצמאי. גוגל פעלה באופן די מיידי והציגה אפליקציה צד ג' ליוטיוב שזכתה מאז לפופולריות רבה מאוד ונראה שהדבר לא השפיע רבות על גוגל או על אפל, זאת בשונה מנושא המפות שזכה ללא מעט כותרות עקב בעיות אמינות שונות בשירות המפות של אפל, כשגוגל מצידה לא מיהרה לשחרר את אפליקציית המפות שלה באפסטור.

 

מקור: 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho