בטא שלישית של 8.4 ו- 10.10.4 משוחררות

ע״י

אמש אפל שיחררה את הבטא השלישית של גרסה 8.4 שממשיכה להביא שיפורים ושינויים לאפליקציית המוזיקה, כשבנוסף בטא חדש של 10.10.4 מתיימרת להביא שיפורים לקהל המשתמשים הישראלי.

 

 

ios84beta3

קצת פחות משבועיים אחרי שיחרורה של הבטא השניה של 8.4 לקהילת המפתחים, אפל משחררת את הבטא השלישית של 8.4 תחת המספור 12H4098c, שזמינה הן בעדכון דרך האוויר או להורדה דרך פורטל המפתחים של אפל. עם הבטא השלישית אפל ממשיכה את מסכת השיפורים והפיצ'רים לאפליקציית המוזיקה של פלטפורמת iOS, כחלק מהשדרוג המשמעותי שאפל עובדת עליו לשירותי המוזיקה שלה שיכללו את השקת שירות הסטרימינג כמיתוג מחודש של ביטס מיוזיק, שיפור משמעותי לאיטיונס רדיו ועוד. מסמכי השיחרור מציינים שהבטא החדשה מתקנת לא מעט באגים שהיו בבטא הקודמת, אולם נראה כי רשימת הבאגים רחוקה מלהסתיים מה שמצביע כי הפיתוח של 8.4 עדיין נמצא בעיצומו, זאת בהתאם לדיווחים שהשקתה הרשמית של הגרסה צפויה לקראת סוף חודש יוני. כך למשל סירי לא יכולה לשלוט על איטיונס רדיו, פיצ'ר ה- AirPlay לא עובד, כנ"ל לגבי Home Sharing ו- Genius Mixes ויש לא מעט בעיות של אמינות בשימוש עם האפליקציה כשמחיקת פלייליסט ריק עשוי לגרום לקריסתה, לעיתים האפליקציה לא מציגה את המוזיקה שנמצאת על המכשיר (אלא אם כן מאפשרים את הצגת כל תכני המוזיקה בהגדרות) ועוד. כמובן שבאגים אלו יתוקנו לקראת השיחרור הרשמי של הגרסה שבבטא האחרונה זכתה גם למספר שיפורים ושינויים קלים הכוללים:

  • איטיונס רדיו – זכה למספר שינויי ממשק קלים בדמות פונטים חדשים לאזור ה- "Recently Played" ולפונטים חדשים לקטגוריות המוזיקה השונות.

newfontitunesradio

  • עיצובים ואנימציות – מסך ה- Now Playing מופיע רק כאשר השיר מתנגן, כשעד כה הוא פשוט היה ממוקם בחלק התחתון של המסך גם כאשר לא התנגן דבר. בנוסף התווספה אנימציה חדשה בעת לחיצה על לחצן ה- Up Next במסך ה- Now Playing.
  • אפשרויות Offline – האפליקציה קיבלה לחצן הגדרות פנימי שמאפשר להפעיל או לבטל את הצגת המוזיקה שזמינה ב- Offline על המכשיר, וכן אייקון ייעודי שמסמן את השירים הללו.

musicoffline

  • חיפוש – טרנד החיפושים שהתווסף בבטא השניה של 8.4 הוסר (באופן זמני?) בעוד היסטוריית החיפושים כוללת כעת גם את היסטוריית החיפושים המקומית על המכשיר וגם את היסטוריית החיפושים באיטיונס רדיו.
  • הגבלות – תפריט ההגבלות (Restrictions) הנמצא תחת הגדרות->כללי, קיבל לחצן חדש בשם Artist Activity, כשנראה ששירות המוזיקה החדש יכיל בתוכו אפשרויות חברתיות של מעקב אחר פעילות האמנים האהובים על המשתמש.

CEyG5EDWYAAXr33

באופן מעניין נראה כי פעילותה של אפל בתחום המוזיקה מגיעה בזמן מצוין, כאשר לפי דיווח של קבוצת Warner Music עולה שהיקף הרווחים מתחום המוזיקה בסטרימינג עבר בפעם הראשונה את היקף הרווחים מהורדות המוזיקה. קבוצת המוזיקה ציינה כי ברבעון האחרון שירותי הסטרימינג היוו כ- 44% מהיקף הרווחים שלה כשהמגמה צפויה להמשך לכיוון זה. יש לציין שדיווח זה רק מחזק דיווחים דומים שנשמעו בשנה האחרונה, לפיהם יותר ויותר משתמשים עושים שימוש הולך וגובר בשירותי סטרימינג, כשמנגד היקף הרכישות של מוזיקה דיגיטלית הולך ופוחת, כשנראה שחנויות האפליקציות השונות מושכות את קהל המשתמשים אליהן ובכך מצמצמות את היקף הזמן בו המשתמשים "משוטטים" בחנויות המוזיקה המקוונות. סיבה זו כאמור נחשבת בעיני רבים להיות הסיבה שגרמה לאפל לרכוש את ביטס מלכתחילה, ולדחוף את אפל לבצע את ההשקעה הנרחבת שהיא עושה בעסקי המוזיקה שלה.

באופן מעניין נראה כי הבטא השלישית של 8.4 לא מביאה רק שינוים ושיפורים הקשורים לאפליקצית המוזיקה. כך שבעוד הבטא השניה של 8.4 הפרידה בין ספרי אודיו והעבירה אותם לאפליקציית iBooks, הבטא השלישית ממשיכה להציג שיפורים קלים לאפליקציית iBooks, שהפעם מקבלת תמיכה לספרים שנוצרו על כלי ה- iBooks Author לראשונה. כלי זה שהושק על ידי אפל בשנת 2012 כחלק מיוזמת החינוך של אפל, נועד לאפשר ליצירה של ספרי טקסט אינטרקטיביים ודינאמיים בזכות הטמעה של סרטוני וידאו, אנימציות, כרטיסי מידע ואפילו חיבור למסדי מידע באינטרנט. ספרי ה- iBooks Author היו זמינים אך ורק למכשירי האייפד, עד להשקת Mavericks  שנת 2013 שכללה את אפליקציית iBooks וקיבלה אף היא את היכולת להציג ספרי iBooks Author. אולם כעת ספרים אלו מגיעים גם למכשירי האייפון שיזכו בעדכון 8.4, ובפרט מכשירי האייפון 6 והאייפון 6 פלוס בעלי המסך הגדול יותר והנוח יותר לקריאה.

screenshot-2015-05-11-10-02-15

במקביל לשיחרור הבטא השלישית של 8.4, אפל שיחררה גם את הבטא השלישית של 10.10.4 לקהילת המפתחים וגם למשתמשי פרויקט הבטא הפומבי של OS X, תחת המספור 14E17e. הבטא החדשה של 10.10.4 לא כוללת שיפורים ניכרים לעין אולם במסמכי השיחרור של הבטא החדשה אפל בקשה מקהילת המפתחים להתמקד בשפות: ערבית ועברית וכן באפליקציית התמונות החדשה שהושקה באופן רשמי עם גרסה 10.10.3.

 

מקורות: Warner Music ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho