אפל רוצה את דויד גטה ואת פארל וויליאמס

ע״י

דיווח חדש מגלה שאפל מנסה להחתים את דויד גטה, פארל וויליאמס ואת הראפר דרייק, כתקליטנים אורחים לאיטיונס רדיו.

 

 

Apple music

אחרי שאפל הזניחה לא מעט את תחום המוזיקה בשנים האחרונות, נראה שאפל עושה צעדים משמעותיים לחזור ולהיות שם דבר בתחום, שלטענת טים קוק הוא אחד מעמודי התווך של החברה. פעולות אלו החלו לפני כשנתיים עם השקת שירות הרדיו בסטרימינג – איטיונס רדיו, שבעוד ראה לא מעט משתמשים חדשים, לא הצליח להאט את המגמה של עולם המוזיקה המקוון שצועד לכיוון שירותי סטרימינג, דבר שהביא את אפל לרכוש את חברת ביטס הן בגלל עסקי האוזניות המצליח שלה, אולם בעיקר בזכות שירות המוזיקה בסטרימינג המשובח שעושה שימוש משולב באלגוריתמים ממוחשבים לצד אוצרות אנושית לתכני המוזיקה המגיעים למשתמש. בעוד מאז רכישת ביטס, אפל לא הציגה שום מוצר או שינוי מהרכישה עצמה, בחודשים האחרונים השמועות לגבי שינויים נרחבים שאפל צפויה להציג הקשורים לתכני המוזיקה שלה הולכים ומתרבים, כשבראשם נראה שהחברה צפויה למתג מחדש את שירות המוזיקה בסטרימינג של ביטס כשירות מוזיקה בסטרימינג מבית אפל, שיוטמע בתוך הקרביים של iOS ואפליקציית המוזיקה המובנית שעתידה לקבל עדכון משמעותי כחלק מגרסה 8.4 וכן באיטיונס.

אולם כחלק מהשינויים הנרחבים הללו נראה כי גם שירות איטיונס רדיו צפוי לקבל עדכון משמעותי, זאת אחרי שמאז השקתו אפל בצעה בו מספר שיפורים מינוריים בלבד, והשירות נותר להיות זמין (באופן רשמי) אך ורק עבור קהל המשתמשים בארה"ב ובאוסטרליה. הרמזים לגבי השינויים הצפויים באיטיונס רדיו החלו לפני מספר חודשים כאשר אפל הביאה לשורותיה את השדרן Zane Lowe מתחנת Radio 1 של רשת ה- BBC, לצד מפיקים ואנשי מקצוע נוספים מהתחום, כשלפי הדיווחים צעד זה נועד לשפר את התכנים של שירות הרדיו החינמי ומבוסס הפרסומות של אפל. הדיווחים עד כה ציינו שאפל בוחנת להציג תכנים ייעודיים בהתאם למיקום הגיאוגרפי של משתמשי איטיונס רדיו, במה שיעניק למשתמשים תחושה דומה יותר של שירות רדיו, כחלק מהשקה בינלאומית רחבה יותר שאפל מתכננת עבור שירות הרדיו שכאמור עד כה לא חצה את גבולותיהן של ארה"ב ואוסטרליה. כעת מגיע דיווח חדש מהניו יורק פוסט שטוען שאפל נמצאת בקשרים עם אמנים מתחום המוזיקה במטרה להביא אותם כשדרנים אורחים באיטיונס רדיו.

בין השמות ניתן למצוא את הראפר הקנדי דרייק, את הזמר/ראפר פארל וויליאמס ואת ה- DJ הצרפתי דויד גטה והדיווח מציין שאפל נמצאת במגעים עם חברות התקליטים של האמנים הללו, כשהחברה מוכנה לשלם עשרות מליוני דולרים כדי להחתים אותם לתפקידי שדרנים אורחים באיטיונס רדיו. הדיווח של הניו יורק פוסט גם חוזר על דיווחים קודמים שנשמעו בעיקר מכיוון האתר 9to5mac, לגבי מאמצי המוזיקה האחרונים של אפל, שעל פי הנראה תאפשר למשתמשי שירות המוזיקה בסטרימינג החדש שלה להתנסות עם השירות בחינם לתקופה של כ- 3 חודשים, לפני שהם ידרשו לשלם סכום חודשי של כ- 10$, זאת אחרי שהחברה ניסתה על פי הנראה להוריד את מחיר התשלום החודשי אולם נתקלה בהתנגדות מצד חברות המוזיקה. נראה כי לא מדובר ביוזמה הראשונה של אפל להבטיח לשירותי המוזיקה שלה, תכנים בלעדיים. לפני מספר חודשים דווח כי החברה פנתה למספר אמנים במטרה שהם יציגו את התכנים שלהם באופן בלעדי עבור קהל המשתמשים של אפל, באקוסיסטם התוכן של החברה. בין השמות ניתן היה למצוא את הלהקה הבריטית Florence and the Machine שצפויה להציג אלבום חדש בשבועות הקרובים.

David-Guetta-FactMag-001

פעולות אלו הביאו את גופי הרגולציה האמריקאי והאירופאי לידי חשש שאפל תנצל את מעמדה בתחום המוזיקה והתוכן, ובכך מתחרות קטנות יותר כמו למשל Spotify יפגעו. בינתיים לא ברור האם החקירה של גופים אלו הגיעה לידי תוצאות ולפי הדיווחים אפל תציג את יוזמת המוזיקה המחודשת שלה כבר באירוע ה- WWDC הקרוב ואז נוכל לגלות עד כמה מוזיקה חשובה לאפל.

 

מקור: הניו יורק פוסט
עריכה, תרגום ותוספות: natisho