תעלומת הרכבים המסתוריים של אפל נפתרה

ע״י

אחרי הרבה השערות בנושא, אפל מאשרת שהרכבים המסתוריים שנצפו מסתובבים עם ציוד אלקטרוני הן חלק מפרויקט שנועד לשפר את שירות המפות, ולא עבור הרכב השמועתי.

 

 

iOS 9 Maps

לפני מספר חודשים החלו לצוץ ברשת דיווחים לגבי רכבי מיניוואן מסתוריים עליהם מורכב ציוד אלקטרוני משוכלל המסתובבים ברחובות ערים גדולות בארה"ב, בדיקה בנושא גילתה שרכבים אלו רשומים על שמה של אפל ומכאן הסברות לגבי רכב חשמלי מבית אפל, החלו להצמיח כנפיים, כשלכך גם הצטרפו דיווחים נוספים לגבי פרויקט "טיטאן" – פרויקט הרכב החשמלי השמועתי של החברה. בראיון שנערך לאחרונה עם ג'ף וויליאמס – סגן נשיא בכיר באפל לתחום האופרציה, וויליאמס זרק לאוויר שהרכב הוא מכשיר המובייל האולטימטיבי – ספק עקיצה, ספק רמיזה. אולם נראה כי לא משנה מה התוכניות של אפל לגבי תחום הרכב, הרכבים המסתוריים הנ"ל אינם (לפחות נכון לעכשיו) חלק מהעניין, כאשר דיווחים חדשים מגלים שמטרתם של הרכבים הללו היא לספק מידע עדכני לשירות המפות של אפל, ולמעשה להציג את החלופה של אפל לפיצ'ר ה- Street View של המפות של גוגל, שהחל מגרסה 6 של iOS הוחלפו בשירות המפות העצמאי של אפל. למרות שיש שסברו שזו המטרה של הרכבים הללו, לאחרונה אפל אישרה את הנושא בדף מידע ייעודי אותו החברה העלתה לאוויר שם ניתן אפילו למצוא את היעדים המתוכננים לשבועות הקרובים.

מאז השקת שירות המפות של אפל, החברה התבססה על מידע מיפוי שהיא קיבלה משותפותיה בתחום שכוללות את: Yelp ו- TomTom שלאחרונה חודש עימן חוזה העבודה. מה שכן ההסתמכות של אפל על השותפות שלה בנושא זה, בניגוד לחברות אחרות הפועלות בתחום המיפוי כמו: גוגל, נוקיה (עם שירות ה- Here) או MapQuest להן יש מסד נתונים עצמאי משלהן אותו הן בנו (ו/או רכשו) במשך שנים, יוצרת תלות בתחום שהופך ונהיה חשוב יותר ויותר לאפל ובהתאם לכך החברה פועלת לבסס מסד נתונים עצמאי ונפרד שיאפשר למפות להיות עדכניות יותר, ובנוסף לשפר את חווית השימוש בשירות כמו למשל עם תמונות של בתי עסקים ונקודות עניין, כשכיום תמונות אלו מתבססות על מסד הנתונים של Yelp שנאסף מקהל המשתמשים של השירות ואינו כה מלוטש. בנוסף נראה שאפל לא רק מעוניינת להעתיק את פיצ'ר ה- Street View של גוגל אלא להפוך אותו לאינטואיטיבי יותר עבור המשתמשים, ולפי דיווח של האתר 9to5mac בנושא עולה שהחברה חוקרת כיצד לשלב את התמונות שרכבי המיניוואן שלה אוספות עם פיצ'ר ה- FlyOver, שמתרחב לאט לאט לעוד ועוד ערים ברחבי העולם, כשהמטרה היא להציג תמונת רחוב תלת ממדית עדכנית ככל הניתן של אזורי עניין רבים ככל האפשר.

Apple-Van-New-Jersey

באופן מעניין למדי אפל אישרה את הנושא עם דף ייעודי שהחברה הקימה בו החברה מציינת שהמטרה של הרכבים היא לשפר את שירות המפות של אפל, כשהמידע שנאסף יגיע לגרסאות עתידיות של השירות. כמו כן אפל מציינת שהמידע שנאסף אינו נועד לפגוע בפרטיות המשתמש (דבר אותו גוגל למדה על בשרה בדרך הקשה) ושהחברה מטשטשת את הפנים המצולמים וכן את מספרי הרישוי של הרכבים. בנוסף לכך דף המידע מכיל רשימה מתעדכנת של יעדים בהם הרכבים של אפל צפויים לפעול בשבועיים הקרובים (חלון זמנים זז), כשרשימת היעדים מתאימה בחלקה ליעדים בהם הרכבים נצפים כיום ונצפו לאחרונה, לצד יעדים נוספים חדשים. כמו כן מהרשימה ניתן ללמוד שאפל מרחיבה את פעילות הצילום של הרכבים מחוץ לגבולות ארה"ב לאירופה, ובפרט אנגליה ואירלנד נכון לעת עתה. המקור של 9to5 בנושא מציין שאפל מתכננת להעביר לאט לאט את מסד הנתונים של שירות המפות שלה למסד עצמאי לקראת 2017 – 2018, כשסביר להניח שבהתאם לכך מעתה והלאה הנוכחות של הרכבים הללו תגבר ויהיה מעניין לראות הם נזכה לראות אותם גם בישראל, זאת אחרי שבשנתיים-שלוש האחרונות רכבי המיפוי של גוגל הגיעו לכאן אף הם.

כמו כן יהיה מעניין לראות מתי אפל תתחיל להשתמש בתמונות שנאספות מהרכבים הללו בשירות המפות, שצפוי בגרסה 9 לקבל מידע תחבורה ציבורי במספר ערים בעולם, זאת אחרי דיווחים רבים בנושא.

 

מקורות: 9to5mac ואפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho