אפל וסמסונג נגד הסים הפיזי

ע״י

דיווח חדש מגלה שארגון הסטנדרטים הסלולרי פועל לאשר תקן של כרטיס סים אלקטרוני, כשנראה שאפל וסמסונג נמצאות במגעים מתקדמים לתמוך בתקן זה.

 

 

iPhone 6 and Sim

בחודש אוקטובר האחרון אפל הציגה את האייפד אייר 2 ואת האייפד מיני 3, אולם מעבר לחומרה החדשה והעוצמתית (בעיקר של האייר 2) מכשירי הטבלט החדשים של אפל הגיעו עם כרטיסי סים חדשים בשם "אפל סים" (Apple Sim). כרטיסי סים אלו הם כרטיסי הסים ברי התכנות הראשונים שאפל מציגה, כלומר הם מסוגלים לעבוד עם מספר ספקיות סלולר באופן מובנה ללא הצורך בהחלפת הכרטיס. כך למשל אם היום משתמש הוא לקוח של חברת סלולר X, כדי לעבור להשתמש בשירותי הרשת של חברת סלולר Y, הוא צריך להחליף באופן פיזי את כרטיסי הסים בהתאמה – מעבר לעובדה שמכשיר הסמארטפון שלו צריך להיות סימפרי. כנ"ל לגבי מכשירי טבלט בעלי קישוריות סלולרית, למעט הצורך בהיותם סימפרי שהרי מכשירי טבלט לא מגיעים נעולים לרשת סלולרית, גם כאשר הם מגיעים עם קישוריות סלולרית. אפל טענה שכרטיסי האפל סים שלה מאפשרים למשתמשי האייפד הטריים לרכוש את מכשירי האייפד ולבחור בהמשך הדרך את ספקית הסלולר/ חבילת הסלולר עבור מכשיר הטבלט שלהם. מעבר לכך האפל סים מאפשר למשתמשי האייפד בעלי הקישוריות הסלולרית לעבור בין הרשתות התומכות באופן קל ופשוט דרך הגדרות המכשיר, כך שהם תמיד יהיו מחוברים לרשת הטובה ביותר. בין אם מדובר מבחינת עוצמת האות, מהירות הגלישה או העלות.

השקת האפל סים הגיעה אחרי שנים בהם אפל נלחמה באופן שקט מול ספקיות הסלולר השונות, כשכל צד רצה להגדיל את השליטה שלו על המכשיר וחווית השימוש. למעשה השמועות על כוונותיה של אפל לבטל לחלוטין את כרטיס הסים הפיזי ולהחליפו בכרטיס סים אלקטרוני המובנה במכשיר, נשמעו לראשונה לפני מספר שנים, עוד בימים שקדמו להשקת מכשיר האייפון 5. אולם נראה כי התוכניות של אפל עלו על שרטון זאת אחרי שספקיות הסלולר הציגו שרירים ואיימו לבטל את הסבסוד של מכשירי האייפון ולקדם מכשירי סמארטפון מתחרים, על פני מכשיר הסמארטפון של אפל. כך שלבסוף אפל נאלצה לעבור לתוכנית ב' והיא הקטנת כרטיסי הסים, דבר שהביא לעולם את הנאנו סים – שהושק מספר שנים קצר אחרי הצגת המיקרו סים לעולם – תקן אותו אפל קידמה אל מול גופי הסטנדרט הסלולריים, כשמצד שני חברות כמו RIM (בלקברי), מוטורולה ועוד ניסו לקדם את היוזמה שלהן בנושא וכידוע נכשלו.

Apple Sim

אולם נראה כי הדברים צפויים להשתנות וקרוב מהמצופה, כשה- Financial Times מדווח שארגון הסטנדרטים הסלולרי הבינלאומי, ה- GSMA, נמצא בישורת האחרונה לאשר תקן חדש של כרטיס סים אלקטרוני כשנראה כי כל חברות הטלקום הבינלאומיות הגדולות הסכימו על סטנדרט של כרטיס סים שכזה, כאשר ה- GSMA הצליח לגייס את התמיכה של: Telefónica, Orange, Etisalat, Deutsche Telekom, Hutchison Whampoa, AT&T ו-  Vodafone. הדיווח של ה- FT, מציין שה- GSMA גם נמצא במגעים מול אפל וסמסונג כדי לקבל את תמיכתן בתקן של כרטיס הסים האלקטרוני החדש, כשהדיווח טוען שכל הגופים ה"רלוונטיים" הסכימו באופן עקרוני על המפרט הטכני של הכרטיס כולל אפל וסמסונג, אם כי אפל לא הגיבה באופן רשמי לדיווח ו- Anne Bouverot, המנכ"לית של ארגון ה- GSMA ציינה שהארגון עובד מול אפל לקדם את התמיכה של ענקית הטכנולוגיה והסלולר בתקן, שעל פי הנראה יושק באופן רשמי רק בשנה הבאה כך שאין לצפות לראות השנה מכשירי סמארטפון שתומכים בכרטיס הסים האלקטרוני.

אך עם זאת רק לאחרונה האתר AppleInsider דיווח שלפי מקורותיו האייפון 6s יגיע עם כרטיס האפל סים, כחלק מהמאמצים של אפל להרחיב את היוזמה שהיא החלה עם מכשירי האייפד האחרונים שלה. כאמור כרטיס האפל סים החל את דרכו עם תמיכה במספר מצומצם של ספקיות סלולר בארה"ב ביניהן: AT&T, Sprint ו- T-Mobile כשחברת Verizon התנגדה ליוזמה ואילו AT&T נעלה את משתמשי האייפד לרשת שלה, אחרי שהאקטיבציה הסלולרית נעשתה דרך הרשת שלה. מעבר לספקיות האמריקאיות הנ"ל ספקית הסלולר הבריטית EE הציגה תמיכה באפל סים, אולם החל מחודש יוני האחרון הכרטיס בר התכנות של אפל זכה לתמיכה נרחבת יותר בכ- 90 מדינות ברחבי העולם, זאת הודות להסכם בין אפל לבין חברת GigSky שאפשר זאת. כך שאי אפשר לבטל לחלוטין את האפשרות שאפל תשיק את מכשיר האייפון 6s עם כרטיס האפל סים, לפחות בחלק מהמדינות ובמיוחד באלו בהן הכרטיס נתמך כחלק מניסוי כלים לפני הגעתו של כרטיס הסים האלקטרוני שיהיה כאמור סטנדרט שצפוי להתמך על ידי הרוב המכריע של ספקיות הסלולר בעולם, כשה- GSMA פועל באופן נמרץ לזכות בתמיכתן של יצרניות הסמארטפון הגדולות ובראשן אפל וסמסונג.

שימוש בכרטיס סים אלקטרוני ואפילו כזה המובנה בלוח הלוג'יק בורד של מכשירי הסמארטפון יהפכו את השימוש במכשיר, ובפרט למעבר בין ספקיות סלולר לקל הרבה יותר עבור המשתמש. בנוסף כרטיס מובנה/אלקטרוני שכזה יאפשר ניצול טוב יותר של מקום בקרביו של מכשיר הסמארטפון וכן עיצוב נקי יותר. אולם מעבר לכך הדבר גם יאפשר הטמעה פשוטה וקלה יותר של קישוריות סלולרית בתוך מוצרי טכנולוגיה לבישים, כמו למשל השעון של אפל. מה שכן יהיה מעניין לראות מתי כרטיס הסים האלקטרוני יושק, והאם אפל תפעל באופן ניכר כדי להבטיח שהיא תהיה יצרנית הסמארטפון הראשונה (מבין הגדולות) שתתמוך בכרטיס הסים החדש, באופן דומה לפועלה של החברה לגבי כרטיס הנאנו סים, שנתמך במכשירי האייפון 5 ומעלה, עוד הרבה לפני שיצרניות סמארטפון מתחרות החלו להשתמש בכרטיס הסים הקטן יותר.

 

מקור: ה- Financial Times
עריכה, תרגום ותוספות: natisho