דעה אישית | רגע לפני, האם אפל הייתה צריכה להגדיל כל כך את המסך?

ע״י

כששואלים אותי איך האייפון 6 פלוס, אני עונה כמעט תמיד באותה תשובה: "בא לי לתת לאפל אגרוף ואז חיבוק", למה? תקראו ותדעו מה דעתי בנושא, רגע לפני הצגת האייפונים החדשים.

 

 

iPhone 6 Plus

אי אפשר להתחיל את הכתבה כמובן בלי לחזור לאחור, הכוונה היא לפוסט הדיעה שלי מחודש יוני 2014 בו הסברתי למה אני לא מעוניין לראות אייפון עם מסך גדול יותר.
"אז מה אור, אתה עושה מאתנו צחוק?", יגיד מגיב 19, "כל כך התחננת בפני אפל שלא תגדיל מסך ולעגת לפאבלטים, ואז הלכת וקנית אחד יא חתיכת צבוע!", כן ולא. אני לא חושב שאני צבוע, ואשמח להסביר למה.

נלך אחורה לחודש נובמבר, אז כבר יצאו האייפון 6 וה-6 פלוס, והאייפון 5 שלי כבר ממש לא היה בשיאו. בימים "טובים" הגעתי לשעתיים שימוש לפני שהסוללה הייתה מתפגרת. כדי להתמודד עם הנושא הייתה לי בתיק סוללה ניידת באופן קבוע וכך הייתי מסתובב. אבל באופן נראה שיפור, לאור נסיעה צפויה ללארה"ב בה יכלתי לממש את החלפת סוללה במסגרת "תכנית החלפת הסוללה של אפל", עבור מכשירי האייפון 5.

אבי היקר, שממש לא חובב את אפל או את האייפון, אמר לי שבעת הגעתי לגיל 30, הוא יפנק אותי באייפון 6 על חשבון הברון, ובנפח של 16 ג'יגה-בייט. "רק 16?" אמר הכפוי טובה שבי, "אם תרצה יותר תשלם!", השיב לי אבי. אבל כדי לראות את התמונה המלאה אני צריך ללכת עוד קצת אחורה…

בעת הכרזת האייפון 6 אפל דיברה על חיי הסוללה של המכשירים והבטיחה: "לאייפון 6 תהיה בטרייה זהה או טובה יותר מזו של האייפון 5s". אתם צוחקים עלי?זהה או טובה יותר?! אני לא רוצה זהה! אני רוצה טובה יותר! טוב, דיברתי עם חבר טוב שרכש את ה-6 שטען שהסוללה של המכשיר שלו נשארה גרועה. וזהו פה נפלה ההחלטה, גמרתי בליבי שאני לא מתכוון להתפשר על חיי הסוללה של המכשיר שלי ובהתאם לכך אני הולך על האייפון 6 פלוס בנפח 64 ג'יגה. נציין שבאותו זמן האייפון 5 שלי חירחר את חרחוריו האחרונים, והסוללה שלו החזיקה שעה, לא שעת שימוש, אלא שעה אחת מרגע ניתוק המטען, אז לסוללה "קרובה" לקיבולת שכזו נשבעתי שאני לא חוזר!

 

הוא גדול הוא גדול הוא גדול! הוא ג-ד-ו-ל
למי שיצא לקרוא מספר ביקורות/סקירות על מכשירי האייפון 6 פלוס, כבר ראה את המשפט  "האייפון 6 פלוס הוא ממש גדול" בפעם המי יודע כמה כבר, אבל אני אנסה להמחיש לכם כמה הדבר הזה מפלצתי. לפני ה-6 פלוס, היה לי את הנוט 4 לתקופה קצרה, הוא היה מכשיר סבבה לגמרי, תפעלתי אותו בלי בעיה ביד אחת ובלי יותר מדי סבל, גם ששכבתי במיטה (תיכף נגיע לזה), אז הגיע ה- 6 פלוס…

יש לי יד ענקית (בתמונה). היא כל כך ענקית שפירסמתי את היד המפלצתית שלי מחזיקה אייפון 6 פלוס ואייפון 6, כ-95% מהאנשים היו בטוחים שה-6 זה ה-5 או אפילו ה-4 וה-פלוס זה ה-6. היא כל כך ענקית שאני יכול לסובב את הפלוס ביד אחת עליה בלי שיפול, נסו זאת בעצמכם, ברגע שהמכשיר עושה 90 מעלות והוא נמצא לרוחב זה כבר בעייתי. בקיצור יד ענקית.

iphone 6 plus_pic1 (Custom)

עם כל ה"יד ענקית" שלי, המכשיר ממש ממש גדול בשביל, אבל ממש! אפל לקחה את האייפון 6 ומתחה אותו, זה הכל. זה היה משהו כמו "רוצים פאבלט?" לוקחים פטיש ומארוך, ו-4 שעות לאחר מכן, "קחו פאבלט!", אין בו הרבה חשיבה מבחינת העיצוב והשימושיות ביד אחת. למעשה ה"מסגרת" של המסך עצומה כל כך שיש לי את ההרגשה שאפשר כמעט להכניס רק בתוכה אייפון 4 שלם. ולא, למי ששואל לחיצה כפולה על כפתור הבית, להפעלת פיצ'ר ה- Reachability לא פותרת את בעיית ה"יד אחת" וגם יד הגודזילה, שלי זקוקה לפעמים לעזרתה של יד שניה.

לא סיימנו,  זאת רק ההתחלה! ה- 6 פלוס ענק והוא גם לא נוח, בכלל! בלי מגן כמעט בלתי אפשרי להחזיק אותו ולתפעל אותו. תחשבו שאתם לקוחים חפיסת שוקולד פרה (או דגם אחר) הופכים אותה לדקה יותר וחלקה לכל אורכה ומעוגלת בפינות. הדבר יוצר אסון שפשוט מחכה לקרות והאלומיניום שלו הופך אותו לחלקלק מאין כמוהו. אחרי שקניתי כיסוי המצב השתפר בכ-80%, הרגשתי סוף סוף שיש לי אייפון, ולא בריסטול עבה וחלק ממתכת. אז עם כיסוי הוא הרבה יותר נוח אבל עדיין ענק. כמה ענק? ע-נ-ק! אני מוצא את עצמי מתקשה בעיקר בווטסאפ (לפני השדרוגים האחרונים) לעבור בחזרה לאנשי הקשר כאשר מסתכלים על תמונה.

במיטה זה הכי נורא, אפל פחות או יותר ניטרלו לי את האפשרות לשכב על הצד ולהתעסק עם האייפון, למה? כל פעם שאני מנסה להגיע לפינה השמאלית אני צריך להשכיב את האייפון לגרור את היד למעלה וללחוץ, לא כיף ולא תענוג. אז ענק כבר אמרנו? כל כך ענק, שבסקר ב-9to5mac הרוב המכריע העדיף אייפון עבה עם סוללה גדולה יותר מאשר המפלצת הזאת. נקודות אור אחת אתן לו בכך שהכיסוי לחגורה ממש לא נורא כמו שחשבתי. מה שכן, אני רוצה שתזכרו מי אמר ראשון את המשפט: "אם השמועות ההזויות יהיו נכונות ויהיה מכשיר עם 5.5 אז בכלל אני חושב שאנשים פשוט יתקשו לשבת בלי לפצח את המסך לחלקים." בו חזיתי סוג של בנדגייט 🙂

 

אייפד מי?
כאשר האתר The Verge סקר את האייפון 6 פלוס ביום הראשון ליציאתו, הוסבר שאין יותר צורך באייפד, כיוון שגם הבטרייה שה-6 פלוס טובה מאוד וגם המסך שלו כמעט בגודל של האייפד מיני. באופן אישי די פיקפקתי בממצאים אלו. אולם היום שאני בעלים של אייפון 6 פלוס, נוצר מצב שהאייפד שלי, שוכב די בודד בחוסר מעש, זאת אחרי שבעבר השימוש לי בו היה די ניכר. מה שכן, לאחרונה האייפד התעורר מחדש אחרי השקתם של משחקים מרשימים כמו Spider: Rite Of The Shrouded Moon, אבל זה לא אותו דבר. אייפד, מתגעגעים 🙁

iphone 6 plus_pic2 (Custom)

 

בטרייה, או.. וואו! פשוט וואו!
אמ;לק: בטרייה לאייפון שמחזיקה יומיים. זאת הגרסא המקוצרת למי שאין כח לקרוא את ההמשך.

פשוט אין דברים כאלו. אני קם בבוקר, מנתק את האייפון מהמטען ונוסע למרכז. בדרך אני בדרך כלל שומע שירים בסטרימינג. במהלך העבודה המכשיר נמצא בשימוש סביר: ווטסאפ, Moovit, שיחות, גלישה ואז או שאני מטעין בעבודה או שלא. אם אני מטעין את המכשיר בעבודה הוא מחזיק עד למחרת, אם לא, גם אז אין בעיה מאחר ואין לי חשש שהוא יגמר עד שאחזור הביתה, מאחר והסוללה מחזיקה גם בדרך חזור. חשוב לי לציין שאף אייפון לא החזיק לי את הנסיעה המפרכת (שעתיים כל כיוון) למרכז, ועוד שימוש במהלך יום עבודה. יותר מזה, לפעמים אני לא מטעין אותו בלילה, בייחוד בסופ"שים והוא שורד את כל הסופ"ש בלי בעיה. מעבר לזה – אני לא מטעין אותו שאני מנווט בוויז – בקיצור המכשיר שלי לא רואה מטען בתדירות גבוהה.

אבל בגלל שהסוללה כל כך גדולה אני משתמש במטענים שמתאימים גם לאייפד, שאפל מסיבה לא ברורה לא סיפקה עם המכשיר, זה לא נורא כל כך ויש גם יתרונות כמו למשל הטענה מהירה יותר (דבר שמכשירי ה- 6 תומכים בו בשימוש עם המטען של האייפד, למרות שאפל לא מציינת את משום מה) אבל לשלם עוד 39$ על מטען מאושר אפל, זה לא נעים.

גם למשחקים אינטסיביים הסוללה מספקת, וזה מזל, כי כפי שציינתי קודם לכן – האייפד נח בחופשה מאולצת, כשבנתיים והאייפון עובד שעות נוספות. ראוי לציין שעם הזמן הסוללה מספקת פחות ממה שהיא הייתה, בהתאם לבלאי הטבעי של כל סוללה, אבל עדיין היא מצוינת ומעל ומעבר לכל אייפון אחר. ולא נסיים בלי "צרות של עשירים": בעבר שהיה באג זולל סוללה כלשהו, הייתי עולה על זה ישר. היום עם ההסוללה המפלצתית של  ה-6 פלוס, קשה יותר לעלות על "באגים" כאלו. אפשר עדיין לתפוס אותם בהגדרות תחת "שימוש" (ו-iOS 9 תקדם את היכולת של המשתמש לנטר ולזהות אפליקציות זללניות אפילו עוד יותר), אך פחות מרגישים מתי האייפון "שותה" את הסוללה. זה בטח לא חיסרון, אבל שווה לשים לב. קרה לי לא פעם עם אפליקציית Moovit כאשר שכחתי לכבות את ניווט האוטובוסים המעולה והסוללה התחסלה מהר (יחסית).

iphone 6 plus_pic3 (Custom)

באגים
ה-6 פלוס לא חף מבאגים, חלקם ממש מוזרים והן קשורים בעיקר בגודל המסך שלו. דוגמא לכך היא אתר שחבר שלי עיצב בעצמו ורק במכשיר שלי הוא נראה חתוך, באייפון 6 הוא עובד מעולה. הפתרון הוא פשוט, והוא מגיע בדמות שימוש בדפדפן חיצוני/ צד ג' כמו Puffin Browser למשל, אבל יאמר לזכות קהילת המפתחים שהיום – קרוב לשנה אחרי ההשקה של המכשיר הגדול – אין כמעט אפליקציות שלא תומכות במכשיר, אך לפעמים מוצאים כאלו. דוגמא לכך היא אפליקצית רדיו 102 FM של רדיו תל-אביב, שפשוט לא מוכנה לשדר וידיאו לא משנה מה עושים, זה לא נורא כל כך וכאמור גם לא כל כך נפוץ, אבל למה ב-2015 אנחנו עדיין צריכים להיתקל במקרים שכאלה?

 

לסיכום
כפי שכבר הבנתם, אני לא בנאדם שאוהב שינויים. הייתי בין האחרונים מחבריי שוויתר על ווינדוס XP, היה לי מאוד קשה להשתכנע שיש דרך קלה יותר להגיע לרמת גן, אני אוכל את אותם דברים (פחות או יותר) במשך שנים. מבחינתי שגרה זה טוב! לכן שכתבתי את הפוסט שמבקש מאפל לא להגדיל מסך ידעתי מה אני אומר- מבחינתי.

ידעתי שלא יהיה לי נח לתפעל מכשיר כזה ביד אחת, וצדקתי לגמרי. ידעתי שלכיס זה בעיתי, אבל מאז ומתמיד המכשיר לא ישב בכיס שלי.

מה לא ידעתי? לא ידעתי שבאמת המכשיר הזה יחליף את האייפד האהוב שלי כמעט לחלוטין, לא ידעתי שסוללה שמחזיקה יומיים פלוס באייפון משפרת את ההנאה והשימוש שלו מקצה לקצה. אז כן, יכולתי לדבר ב"סקירה" הזאת על המצלמה המעולה או הביצועים, אבל זה אתם יכולים לקרוא בכל מקום אחר. העדפתי להעביר לכם את החוויה המתקנת שחוויתי עם הפאבלט הענק, ומה שאני חושב על זה.

האם אני אקנה שוב פאבלט עכשיו שברור שאפל ממשיכה עם קו ה"פלוס"? הכל תלוי בסוללה… 😉

להמשך דיון