המנסר מוגאס | תרנגולי כפרות

ע״י

לכבוד החגים, המנסר חוזר בשביל לשחוט כמה מתרנגולי הכפרות החביבים עליו: סתשוונג, אתרי הטכנולוגיה וכמובן – תלונות של משתמשים בנוגע ל-iOS.

 

 

מנסר מוגאס 2

אלו מכם שמכירים אותי יודעים שלא יצא לי לכתוב על טכנולוגיה בכלל בתקופה האחרונה. למעט אולי כמה תגובות פה ושם בפייסבוק, אבל לא הרבה יותר מזה. ככה זה בחיים: לפעמים פשוט אין זמן, גם לא לדברים שאוהבים. למעשה, כשאני מסתגל על התאריך תוך כדי כתיבת שורות אלו, אני מגלה להפתעתי ש-״התקופה האחרונה״ הזו ארכה כמעט שנה שלמה, מאז שהתחלתי לעבוד במקום עבודתי הנוכחי בחודש דצמבר של שנת 2014. בין אם נהנים לבין אם סובלים – הזמן בשלו ממשיך לעבור מהר.

אבל יצא כך שהגיעה העת שבה יצאתי לחופשה במהלך החגים, והפלא ופלא – היו כמה נושאים (מהמעט שאני מספיק לקרוא בימים אלו) שחצו את הרדאר שלי. כאלו שגרמו למסור החשמלי הנאמן שלי העונה לשם ״הלגה״ להתניע בהילוך חמישי, בווליום כזה גבוה עד כי הצליחה להעיר את המנסר מוגאס מהתרדמת הארוכה שבה הוא שהה. המסכה על הפנים, הלגה בידיים –  היכונו לניסור חגיגי, אגרסיבי ואלים לכבוד החג. את המנהג המגונה הזה (התעללות בבעלי חיים) שנקרא תרנגול כפרות אני בטוח שכולכם מכירים. ובכן, זו גרסת המנסר:

 

9 מכות, והעשירית בדרך
השבוע השיקה אפל את הגרסה התשיעית של מערכת ההפעלה שלה לניידים, הלוא היא iOS 9. הגרסה החדשה מביאה עימה מקצה שיפורים רחב ביותר, אשר מעבה בצורה משמעותית (גם בנפח) את מערכת ההפעלה הניידת של אפל – אדרבא בהשוואה לגרסאות קודמות – עם מכלול של פיצ׳רים אשר מספר לא מבוטל ממשתמשי iOS הוותיקים כמהים להם כבר שנים. מספר דוגמאות לפיצ׳רים האמורים כוללות את כפתור ה-״חזור״ מוטמע לתוך מערכת ההפעלה בעת גלישה מתוך אפליקציות שמאפשר לחזור אחורנית מבלי לצאת מהאפליקציה, תמיכה לחוסמי פרסומות בספארי (שעוררה לא מעט המולה ברשת), מצב חסכון בחיי סוללה, שליחת קבצים במייל, האפשרות לקשקש על תמונות בצורה מובנה, שיפורים באפליקציית הפתקים, ועוד מכלול שלם של אופציות אשר קצרה היריעה מלתאר. לכן, מכיוון שזה ארוך ומייגע (לכתוב כמו גם לקרוא) לנסות ולתאר את מכלול הפיצ׳רים הזה בכתב, צירפתי לכם את שני הסרטונים הללו:

אחת מגולות הכותרת של עדכון התוכנה החדש של אפל, מבחינת הקהל הישראלי, אינה מוצגת בסרטונים הללו.
אני מדבר כמובן על פיצ׳ר שמספר לא מבוטל של משתמשים קיוו שיגיע – תמיכה אמיתית ב-RTL, או יישור מלא לימין של שפת המערכת. זהו פיצ׳ר שהיה חסר באופן משמעותי לאורך כל הפלטפורמה של אפל בשפה העברית. אבל זה גם פיצ׳ר שמרגע שהוסף ע״י אפל ממשיך לזכות לכמויות כה גדולות של סלידה וטענות, עד כי ניתן היה לחשוב שמדובר בקלות בסקנדל התורן מבית אפל, ולא בצעד שנועד להטיב עם קהל היעד שלה במזרח התיכון.

לא לחינם נאמר שהדרך לגיהנום רצופה בכוונות טובות, וגיהנום זו צורה טובה לתאר את כאב הראש הקולקטיבי של משתמשי iOS ישראליים רבים שגורסים כי השינוי הזה הפך את הגרסה בעברית ל-״בלתי שמישה״. במהלך סוף השבוע האחרון – עוד לפני ששמעתי את זעקות השבר ולפני שהספקתי להעלות שרשרת הודעות ציניות בעניין בדף הפייסבוק של קבוצת ״משתמשי iOS בישראל״, ולהיכנס בעקבותיה למלחמת תגובות עם אנשים שקראו לי ״לרדת לעם״ – בדקתי את השינויים לממשק העברי על המכשיר הפרטי שלי, עקב התראה שקיבלתי מקרוב משפחה על חומרת המצב.

עכשיו כאן אני מחוייב בגילוי נאות: אני דובר אנגלית כשפת אם.
המשתמע מכך הוא שבבית, עם המשפחה, אני מדבר באנגלית אמריקאית. הסיבה שאני טורח לציין זאת היא בכדי שתוכלו להבין מראש שאין אצלי בבית או בסביבה המיידית מוצרי טכנולוגיה שמוגדרים בעברית (פרט ללפטופ שהצמידו לי מהעבודה שמריץ ווינדוס 7 בעברית, ואני שונא כל רגע של שימוש בו…). עם כל זאת, אני יודע כיצד נראה הממשק העברי של iOS על האייפון עד כה: מיושר לשמאל בצורה קלוקלת, ופשוט מציק. לא אסון טבע כמו ווינדוס בעברית, אבל עדיין מציק בצורה קיומית. אל תדאגו, אני לא באמת משווה… אבל אם יורשה לי להיות דקדקן: אם רוצים להתווכח על מה נכון יותר, הרי שכעת, בגרסה הנוכחית, בזכות היישור לימין העברית סוף סוף תקינה. מה בתאכלס השתנה בפועל? – צורת השימוש ומיקום הכפתורים. הכל התהפך, סוג של… אני יכול להבין למה חלק מהמשתמשים תפסו סיבוב, אבל עד לנקודה מסויימת:

עושיםצחוק
לחוד מהבאגים (וכמובן שכמו בכל השקת גרסת תוכנה גדולה, גם iOS 9 לא חפה מבאגים), התפלאתי שעל זה כל הרעש: הרי בלית ברירה (וזה בעצם המצב) זו לא משימה בלתי אפשרית – אפשר ללמוד להסתדר עם זה, ואפשר להתרגל לשימוש בצורה שונה בעניין של כמה שעות/ימים של שימוש. לכן, כשקראתי למתלוננים ״בכיינים״ בפייסבוק וקיבלתי כמה תגובות זועמות, הבנתי שיש מצב שבעצם פגעתי בעצב חשוף: הרי אנשים מטבעם מפחדים משינויים. כל שינוי בסטטוס קוו גורם להם לצאת בזעקות שבר – אפילו אם השינוי הזה נועד בכדי לתת מענה לדרישה לתמיכה מלאה בעברית שמשתמשים רבים הביעו לא פעם, וממחיש בעצם רק את הצעד הראשון של אפל בתחום הנגשת מערכת ההפעלה שלה עוד יותר עבור הקהל הישראלי.

התאכלס:
קטונתי מלהתווכח עם אף אחד על חווית השימוש המועדפת שלו – זה דבר סובייקטיבי לחלוטין.
אני גם לא מנסה להתווכח עם העובדה שיש ל-iOS 9 (כמו לכל תוכנה חדשה) באגים, וחלקם כאלו שאפל תצטרך למצוא להם מענה מהיר. מה שאני כן אציין, זה את העובדות, ואך ורק את העובדות: תמיכה מלאה בעברית היא משהו שמשתמשי האייפון ביקשו במשך שנים. תמיכה שכזו היא גם צעד מקדים – צעד מקדים שמכין את השטח ללוקליזציה אפשרית של שירותים כגון מפות, סירי וכדומה. יתר על כן, יש גם את מפתחי האפליקציות שכעת קיבלו מאפל את הכלים לתמוך ביישור לימין באפליקציות שלהם. אלו חדשות טובות. היישום שלהן בפועל אולי ממש מציק ומעצבן, אבל זה זמני, ולא באמת הייתה דרך אחרת:

המצב שהיה קיים עד עכשיו, בו העברית הוצגה לצד שמאל, הוא קלוקל מיסודו.
למצב הקלוקל הזה אנו התרגלנו יופי, כי לא הייתה לנו ברירה אחרת. אבל כעת אפל נתנה לנו ברירה כשהחלה לתמוך ביישור לימין, מה שמביא אותנו למצב שבו -ולו מבחינה ויזואלית בלבד – העברית כעת סוף סוף תקינה. אך זה לא מסתכם בכך: ע״מ שכל האפליקציות הקיימות שעוד לא הוסיפו תמיכה ליישור לימין יתחילו לעבוד ביתר מרץ על תמיכה ביישור לימין – אפל הייתה חייבת להיות החברה שמובילה את המהלך. הסיבה לכך היא שאחרת, יש סיכוי שהמהלך הזה לא היה קורה גם בעוד 20 שנה: אם אפל לא הייתה מקדמת את עניין היישור לימין, הפתרון לא היה מגיע מכיוון מפתחי האפליקציות, כי רק חברה בסדר גודל כמו של אפל (וגוגל) יכולה לדחוף את כל השוק קדימה באמצעות ״דחיפה״ של מהלך שכזה על הגב של המשתמשים שלה.

ומאיפה מגיע הרצון של אפל לתת ״דחיפה״ כזו? – ובכן, הבני הדודים שלנו בארצות ערב (סעודיה, איחוד האמירויות), כמובן – כח צרכני בעל כיסים עמוקים שמספרם עולה על שלנו פי כמה וכמה מונים, אשר גם השפה שלהם נכתבת מימין לשמאל. לא נעים אבל מציאותי לומר, שהשינוי הזה שאפל ביצעה – למעשה בוצע עבורם, כאשר אנו רק ״תופסים טרמפ״ וזוכים לשינוי הזה כמו כן בגלל המיקום שלנו במזרח התיכון. אני לא אכביד עליכם בפרטים, אבל אסכם זאת בכך שזה דפוס קבוע שבו אנחנו מוצאים את עצמנו שייכים לתבנית האזורית של המזרח התיכון בכל הקשור לעדכוני שפה, ובשל כך בכל פעם שמגיע שינוי – אנו בדרך כלל מקבלים אותו יחד עם ארצות ערב. מי שרשום בתוכנית הבטא של מקלדת SwiftKey למשל, יכול לראות את זה בפועל בכל פעם שמשתחרר עדכון שנוגע לגרסה העברית של המקלדת הפופולרית מצד שלישי.

punch-316605_1280

במילים אחרות ולסיכומו של עניין: המצב החדש הוא מצב קבוע: זה מה יש. מתמודדים.
אפל לא תשנה אותו, אלא רק תמשיך לקדם ולבצע שיפורים. צריך להתרגל לזה, להחליף שפת ממשק לאנגלית או לשנמך לגרסה נמוכה יותר במידה וזה באמת בלתי נסבל עבורכם. נקודה קטנה למשתמשים ״שמשנמכים״ בחזרה לגרסאות נמוכות יותר: בכך שאתם נשארים על גרסה נמוכה יותר, אתם עלולים לחוות פי 3 יותר בעיות מאלו שחוויתם ב- iOS 9 – ואני לאו דווקא מדבר על בעיות בטווח הארוך, אלא במיוחד כעת, כשיש עומס בלתי רגיל על השרתים של אפל שגורם לכל השירותים המקוונים שלה לקרטע. מהלך כזה משול בעיניי לטיפול בדימום באף ע״י שיסוף הגרון – אבל שכל אחד יעשה כראות עיניו.

כמובן שכאן המקום ״להודות״ לכתבי הטכנולוגיה בישראל, שעושים את עבודתם נאמנה בכך שהם מפחידים את הציבור עם כותרות סנסציוניות אודות הבעיות ב-iOS 9, ומציעים להם לא לעדכן – מבלי לציין שאנשים עם אייפון 6 ו-6+ יכולים לעדכן בכיף (אם הקטע של העברית לא כזה קריטי עבורם). כמובן, שההיגיון האנושי אצל רבים אומר ״תישאר עם השטן שאתה מכיר״, אבל מצד שני הדבר מקביל לאדם בריא שהולך לרופא ומקבל מהרופא חוות דעת שגורסת כי הוא חולה. במילים אחרות: במקום להיות הקול השפוי של ההיגיון, כתבי הטכנולוגיה מלבים את חוסר ההבנה והבורות. אבל כנראה שעבור זאת משלמים להם, שכן המשפט הזה מגדיר לדעתי את מקצוע העיתונאות בשנת 2015-2016 בצורה מושלמת…

אירוניה שחובה לציין: העובדה שקיימים כיום יותר משתמשים מאי פעם על גרסאות הבטא של אפל, בין אם דרך הבטא הציבורית לבין אם באמצעות חשבון מפתחים (בין אם הם מפתחים או לא), ובכל זאת חלק ניכר מהם רואים לנכון להתלונן על היישור לימין: פיצ׳ר שנמצא כעת בגרסת… בטא… – קלאסי.

 

סופו של השוונג, והסקנדל שלא היה
וכרגיל, בזמן שאפל ממשיכה לתפוס כותרות (גם) על הדברים הכי בנאליים, מיותרים וחסרי משמעות בראייה המרחבית של תמונת המצב הכללית – סמסונג מצידה זוכה ליחס הפוך ולהתעלמות כאילו מופגנת בכמעט כל פרמטר שבו מגיע לה לקבל ביקורת, בקטע שבו אי אפשר כבר שלא לחשוב (או לדעת בוודאות כמעט מלאה) שישנה יד מכוונת מאחורי הקלעים (או מספר ידיים…) שדואגת להנמיך את האש ולהסיט את תשומת הלב למקורות אחרים.

אלו מכם שעקבו אחר הכתבות שלי בשנים האחרונות ודאי שמו לב שהנבואה שלי מלפני 3-4 שנים מתגשמת כעת: סמסונג (סתםשוונג) נמצאת בירידה חדה ועקבית במכירות ובהכנסות, והפאניקה של החברה היא כל כך מוחשית, שניתן להריח את הפחד (את המנסר זה מצחיק בטירוף). לאלו מכם שלא זוכרים, הטיעון שלי מלפני 3-4 שנים היה פשוט מאוד: סמסונג היא לא חברה חדשנית. חברה שהחדשנות שלה מסתכמת בהגדלת מסכים וביצרת קטגוריית הפאבלטים בטעות – היא לא חברה חדשנית. כל חברה הייתה יכולה להיות זו שהמציאה את הפאבלט, זה פשוט יצא כך שזו הייתה סמסונג, אשר עסקה בהפצה של מלא מכשירים בשוק בתקווה שאחד מהם יתפוס ויצליח להתחרות באייפון.

samsung-loses-50-of-its-china-smartphone-market-sh-1431344174.06-4363879

לא בלבד שסמסונג היא לא חברה חדשנית, אלא שהיא חברה שאין לה שום חזון – לא חזון עיצובי, ולא חזון מבחינת העשרה (פיצ׳רים ותוכנה). כל הפיצ׳רים שהיא הציגה בשנים האחרונות (לחוד מאלו שהיא שיכפלה ממתחרותיה) הוכיחו את עצמם כגימיקים חצי אפויים, שלא נעשה בהם שימוש מעבר להתלהבות הראשונית בהם. למעשה, החזון היחיד העקבי שסמסונג דבקה בו לארך השנים הוא להעתיק אחד לאחד ממתחרותיה – בעיקר מאפל. אומנם סמסונג העתיקה גם מסוני וגם מ-HTC, אבל אין חברה שהיא העתיקה ממנה יותר מאשר אפל. זה לא נתון לויכוח בכלל, והעובדות בשטח.

מכל הסיבות הללו, אני חייב להודות שאני נהנה לראות את התגשמות הנבואה שלי: שהמכשירים של סמסונג הם ״סתםשוונג״.
כיום, אני מחכך את ידיי בהנאה כשאני רואה כיצד החברה חסרת החזון, המעתיקנית והלא איכותית הזו – זו ששילמה לחברות פרסום ולמשתמשים להכפיש את מתחרותיה, זו שהשקיעה יותר ביח״צ ושיווק מאשר במחקר ופיתוח, זו שניסתה להשתיק את פרשיית הסוללות המתפוצצות שלה ברחבי העולם – כושלת, ואשכרה מתחננת בפני המשתמשים שיקנו את המוצרים שלה, עד כדי כך שהיא אפילו מוכנה לשלם למשתמשי האייפון בכדי לפתות אותם לעבור לגלקסי. ועדיין, גם אם תשלמו לי, אני לא אעבור מהאייפון שלי שמשרת אותי נאמנה כבר שנים – אדרבא לא למכשיר מבית סתםשוונג (יש בחירות הרבה יותר טובות בעולם האנדרואיד).

מפה, הדרך למעלה עבור החברה אפשרית רק במידה ותבחר לשנות גישה בשוק הסלולר, להביא מעצבי תוכנה שיתקנו את הממשק שלה ולהשקיע יותר במחקר ופיתוח. אם סמסונג תשכיל לעשות כך, אז מצבה בשוק יטיב – גם לה, וגם לכל המשתמשים. תחרות זה דבר טוב, אדרבא כשכל הצדדים מביאים תרומה שווה לתחרות.

התאכלס:
מספיק רק שאיזה אנליסט מאיזו חברת אנליטיקה מפריח נפיחה במשרדו, והמניה של אפל צונחת בכמה אחוזים, ומיד הרשת מוצפת בכתבות שבר ונבואות זעם שחוזות את נפילתה של אפל ואת סופה המר.

ומה אם כך, בדבר הכתבות שמנבאות את סופה של החטיבה הניידת של סתםשוונג?
איפה הן? – איפה הכתבות שמנבאות את סופו של השוונג, כמו זו שאני כתבתי לפני כ-3-4 שנים, לנוכח הצלילה החדה במכירות שלה וברווחים שלה שנגרמה בעיקרה מההשתלטות של אפל על שוק הפאבלטים? – ניקס, נאדה, אין, גורנישט. אף לא מילה, אף לא ציוץ, אף לא אזכור ולו מינימלי בבלוגוספירה הישראלית. מקריות? – תחליטו אתם. אפילו הכתבה על ה-ASS pen של הנוט 5, שאם מכניסים אותו הפוך אז המכשיר מתקלקל (כל המשמעויות השונות שאפשר למצוא במשפט הזה משעשעות אותי מאוד) לא זכתה לאותן כותרות הסקנדל הממושכות שלה זוכה אפל. תחשבו על זה.

שורהתחתונההמשתמש הישראלי סוף סוף קיבל את מה שהוא רוצה – יישור מלא בעברית – ומיד מתלונן על כך. כנראה שאפל באמת לא יכולה להוביל שום מהלך מבלי לחטוף על הראש, כך שהמשפט הישן ממשיך להוכיח את עצמו: אי אפשר לרצות את כולם. מעבר לכך, המשפט החדש גם מוכיח את עצמו: בין אם תגובה חיובית לבין אם תגובה שלילית – אם קיבלת תגובה, סימן שאתה במצב טוב.

במקביל, סמסונג עדיין נשארה אותה הסתםשוונג – רק שהשוונג כבר מת כי אנשים הפסיקו לקנות אותו. סצנת ״עיתונאות״ הטכנולוגיה הישראלית עדיין נותרה אותה השממה האינטלקטואלית המלאה באוויר חם, בדיוק כפי שהייתה ביום שעזבתי אותה – כזו שמעדיפה לקדם טראש-אייטמים, סקנדלים וחולות רעות אחרות על פני דיווח עיתונאי אובייקטיבי פרופר, וכזו שמאפשרת לכתבים לצאת לחו״ל על חשבון חברות טכנולוגיה גדולות (אהם, סמסונג ו-וואווי) לסקר השקות בכנסים גדולים, ואז מנגד מיתממת ולא רואה בזאת ניגוד אינטרסים כשאותם כתבים באים לסקר את אותו המוצר שלשמו הטיסו אותם לחו״ל וסעדו אותם. במשפט אחד: זו לא עיתונות רבותיי, ואתם לא מקבלים את האמת – אפילו לא רבע ממנה.

ובנימה אופטימית זו, לאחר ההתנצחויות בפייסבוק, ההתבטאויות הציניות (כולל הטור הזה) ולאחר שחיטת תרנגולי הכפרות האלו, אאחל לכל עם ישראל בנימה אישית ובאהבה גדולה:

שנה טובה, חתימה טובה, בריאות ואושר, חגים ומועדים לששון.