הרכישות של אפל | משפרים את סירי

ע״י

דיווחים ברשת מגלים שאפל רכשה את חברת VocalIQ הבריטית במטרה להפוך את סירי לטובה יותר ועם קריצה לכיוון תחום הרכב.

 

 

vocaliqהפעולות של אפל לגבי העוזרת הוירטואלית שלה – סירי – מראות באופן ברור שלחברה יש תוכניות גדולות עבורה בעוד שרבים עדיין תופסים אותה בתור גימיק. אולם אפל רואה את סירי בתור הרבה יותר מזה ולא בכדי בשנה האחרונה עברה ממכשירי האייפון, האייפוד טאץ' והאייפד ל- CarPlay ולשעון של אפל כאחד ממשקי האינטרקציה העקריים, ובקרוב מאוד עם השקת האפל TV החדש, סירי גם תגיע באופן רשמי לסלון הבית. כעת ה- Financial Times מדווח שאפל בצעה מהלך נוסף במטרה לשפר את סירי באופן ניכר אפילו עוד יותר והוא על ידי רכישה של חברה בריטית בשם VocalIQ, שמקורותיה נעוצים באוניברסטית קיימברידג' היוקרתית, דבר שממשיך את המסורת של סירי, שלכשעצמה נרכשה על ידי אפל והייתה בתחילת דרכה אפליקציה לעוזרת וירטואלית שפותחה אחרי שנים של מחקר אקדמי עבור DARPA – גוף המחקר המתקדם של משרד הביטחון האמריקאי.

מעט מאוד היה ידוע על חברת VocalIQ טרם רכישתה, ונראה כי החברה הצעירה פיתחה אלגוריתמים ללימוד מכונה במטרה לשפר את אופן האינטרקציה עם מחשבים באופן שיאפשר דיאלוג טבעי יותר. בפוסט שפורסם בבבלוג שבאתר הבית שלה, VocalIQ מציינת שבעוד אפל ניצחה את המירוץ על הממשק הויזואלי של מכשירי המובייל (כשכל השאר פשוט מחקים אותה), המירוץ על הממשק הקולי עדיין בעיצומו וכל חברה משקיעה הרבה מאוד משאבים בפיתוח העוזרת הוירטואלית שלה: אפל עם סירי, גוגל עם Google Now, מיקרוסופט עם קורטנה ואפילו אמזון עם Alexa. אולם בעוד כל אחת מהעוזרות הוירטואליות הללו הושקה לקול תרועות וצלצולים, הרוב המכריע של המשתמשים עושים בהן שימוש קטן מאוד אם בכלל ובסופו של דבר הן לא יותר מצעצועים מפוארים – כמו סירי למשל (אאוץ'). הסיבה לכך היא שבחלק מהמקרים העוזרות הוירטואליות לא מבינות את מה שהמשתמש אומר להן, אולם יתרה מכך הן לא אומרות מה הן לא הבינו (וגם לא מאפשרות למשתמש להסביר להן את הטעות) וממלאות את הפקודה השגויה שהן קלטו. דבר שהוא שונה מאוד מהדיאלוג הטבעי בין בני אדם (בדרך כלל).

כאמור הטכנולוגיה של VocalIQ נועדה לתקן את זה בין אם בשימוש עם מכשירי מובייל: סמארטפונים, שעונים חכמים ושאר מוצרי טכנולוגיה לבישים, אולם גם באינטרקציה עם רכבים שהופכים ונהיים חכמים יותר ויותר, תחום שלפי השמועות והדיווחים אפל מתעניינת בו באופן הולך וגובר, כשנראה כי החברה חוקרת בעצמה את תחום הרכבים החשמליים/אוטונומיים עם "פרויקט טיטאן", שצובר תאוצה בחודשים האחרונים.

vocaliq-1024x582

בהתאם לכך ניתן לראות באופן ברור מדוע אפל תרצה לרכוש את חברת VocalIQ. אפל אשרה את הרכישה עם ההודעה הרגילה שלה, אולם סכום הרכישה לא אושר, כשההערכה היא שמחיר הרכישה נע בין 50 ל- 100 מיליון דולר. עם הטכנולוגיה של VocalIQ, אפל יכולה לשפר את סירי באופן ניכר ולהפוך אותה לעוזרת הוירטואלית הטובה ביותר בנמצא, דבר שהוא בהחלט לא פשוט, כפי שהחברה למדה בארבעת השנים האחרונות בהן סירי הייתה זמינה לשימוש לקהל הרחב, אם כי עדיין לא בכל השפות. יש לציין שעד כה סירי הייתה בין העוזרות הוירטואליות היחידות (אם לא היחידה) שהצליחה להבין את רוב ההקשר של השאלות, הבקשות והפקודות של המשתמש לאורכה של האינטרקציה, דבר שאפל שיפרה והרחיבה עוד יותר בגרסה 9, שהביאה לסירי יכולות משופרות ואינטיליגנציה מורחבת שמאפשרת לה לנסות ולחזות את תבניות השימוש של המשתמש במכשיר המובייל שלו במהלך היום ובהתאם למיקומו. כמו כן נראה כי בגרסה 9 אפל הוסיפה לסירי יכולת חדשה והיא זיהוי הקול של בעל מכשיר האייפון, כדי להפעיל באופן מדויק וטוב יותר את הפקודה "היי סירי", במיוחד לאור העובדה שפקודה זו מפעילה את העוזרת הוירטואלית במכשירי האייפון 6s, גם כשהם לא נמצאים בטעינה.

סביר להניח שיקח זמן מה עד שנתחיל לראות את הניצנים הראשונים מרכישת VocalIQ שתשאר לפעול באנגליה ולא תצטרף לצוות הליבה של אפל בקופרטינו, שאולי יבואו לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר בגרסה 10 של iOS, אולם לאור העובדה שסירי בעיקרה היא שירות מבוסס ענן, אפל יכולה לבצע שינויים ושיפורים רבים גם מאחורי הקלעים, באופן שיהיה ניכר ובולט עבור המשתמשים, כפי שהיא עשתה לא אחת בכך שהיא שיפרה את יכולות ההבנה של סירי, מהירות הפעולה שלה ועוד.

Siri on iOS 9

כמובן שעד שסירי לא תוכל לפעול בשפה העברית, הרלוונטיות שלה לקהל המשתמשים הישראלי תשאר נמוכה, אולם כך או כך, ניתן לראות שאפל לא מוותרת על סירי שלמרות שהיא אוטוטו חוגגת יומולדת רביעי, נמצאת רק בתחילת דרכה.

להמשך דיון

 

מקורות: ה- Financial Times ו – Business Weekly
עריכה, תרגום ותוספות: natisho