הרכישות של אפל | צעד נוסף לשיפור המפות

ע״י

אפל ממשיכה לשפר את שירות המפות שלה עם רכישה נוספת כשבמקביל החברה בונה מרכז מחקר מתקדם לטכנולוגיות מיפוי בשבדיה.

 

 

Apple Maps iOS 9

אם בתחילת דרכן שירות המפות של אפל היה מקור ללעג על היכולות של שירותי הענן של אפל, שהרי היום, תוך מספר שנים בודדות מאז השקת השירות נראה כי אפל מצמצמת פערים רבים מול שירות המפות המוביל ביותר בעולם מבית גוגל. בגרסה 9 אפל המשיכה ללטש את שירות המפות שלה, עם תוספת של מידע לגבי תחבורה ציבורית שלפי הדיווחים היה אמור להגיע לשירות כבר לפני כשנה, אולם הצגת הפיצ'ר נדחתה בגלל בעיות טכניות וניהוליות בצוות המפות. כעת מספר שבועות אחרי השקתה של גרסה 9 לכלל הציבור ואף שיחרור 2 גרסאות תחזוקה, אפל מחליטה לסגור את השירות של HopStop המהווה בסיס למידע על התחבורה הציבורית שהוטמע באפליקצית המפות של אפל. הבעיה הגדולה בכך הוא שבעוד HopStop תומכת במידע על תחבורה ציבורית בעשרות ערים ברחבי העולם, ביניהן גם בישראל וברוסיה. שירות המפות של אפל תומך במידע זה רק במספר מצומצם מאוד של ערים ברחבי העולם וביניהן: שיקאגו, ניו-יורק, בולטימור, סן-פרנסיסקו, פילדלפיה, טורנטו, לונדון, מקסיקו סיטי ועוד. מה שכן נראה כי המדינה היחידה שזוכה למידע מלא על תחבורה ציבורית היא סין, אם כי שם מידע זה מגיע ישירות ממשרד התחבורה הסיני מה שמאפשר לאיסופו לקל יותר מבערים אחרות בעולם.

מה שכן ישנם דיווחים שאפל פועלת להרחיב את הפיצ'ר הזה ובאופן מהיר, ולאור העובדה שמדובר במידע שנמצא בצד השרתים שלה, הדבר יוכל להעשות בעדכון דרך האוויר לאפליקצית המפות ללא כל צורך בעדכון קושחה לכך.

במקביל אפל ממשיכה את מאמצי השיפור של שירות המפות שלה כשלפי דיווח של האתר Re/code, אפל רכשה לאחרונה את חברת הסטארטאפ הקטנה Mapsense הממוקמת בסן-פרנסיסקו. על פי מספר מקורות חברה זו מתמחה בבניית כלים לניתוח ויצירת מידע ויזואלי על המידע של נקודות עניין, תחום שללא כל ספק הוא עדיין אחד מנקודות החולשה של שירות המפות של אפל, שבעוד השתפר באופן ניכר מבחינת המפות עצמן, עדיין מכיל מספר מצומצם מאוד של נקודות עניין (Points of Interest או בקיצור POI) גם בערים גדולות כמו ניו-יורק, סן-פרנסיסקו ועוד.

20150916-mapsense-map

Mapsense נוסדה בשנת 2013 על ידי ארז כהן, שעבד עד לאותה התקופה בחברת Palantir Technologies. הצוות של Mapsense שמונה כ- 12 עובדים בלבד, נרכש לפי הדיווחים תמורת סכום של בין 25 מיליון ל- 30 מיליון דולר ובעוד אפל לא התייחסה למחיר הרכישה, החברה כן אישרה אותה בתגובה הרגילה שלה, לפיה החברה רוכשת מעת לעת חברות טכנולוגיה, אולם היא לא נוהגת לדבר על הסיבות או התוכניות שלה עבורן. נראה כי אפל החליטה לרכוש את Mapsense זמן קצר אחרי סבב גיוס כספים ממשקיעים, והשקת פלטפורמת פיתוח למפתחי צד ג' בחודש מאי האחרון, המאפשרת למפתחים להשתמש בכלים שלה לניתוח מודלים גרפיים של מפות שאוצרות בתוכן היקף גדול מאוד של מידע, בין אם עבור לשימושים פיננסיים, שיווקיים/פרסומיים, ממשלתיים או אחרים. סביר להניח שאפל תרצה להשתמש בכלים של Mapsense כדי לנתח במהירות וביעילות את היקפי המידע הגדולים שהיא אוספת על מיקומים בין אם דרך רכבי המפוי שלה, מקורות מידע צד ג' שהיא עושה בהן שימוש בשירות המפות שלה ועוד.

לצד הרכישה החדשה, שמתווספת לרכישות רבות שאפל בצעה בשנים האחרונות בתחום המפות שהחלו ברכישות של Poly9 ו- Placebase, האתר השבדי Rapidus, מציין שלפי מקורותיו אפל בונה מרכז מחקר מתקדם לטכנולוגיות מיפוי בעיר לונד שבשבדיה. מרכז זה צפוי להמשיך את הנוכחות של אפל בשבדיה, ובפרט בתחום המיפוי, כשלאפל יש כבר צוות פיתוח של טכנולוגית מיפוי הממוקם בשבדיה, הלוא הוא הצוות של חברת C3 Technologies שאפשר לאפל להציג באפליקצית המפות שלה את פיצ'ר ה- Flyover ושאר יכולות תלת ממדיות, שלאט לאט מגיעות לערים ומקומות נוספים ברחבי העולם.

mapsense-800x372

אין ספק שכיום שירות המפות של גוגל עדיין מציג עליונות על שירות המפות של אפל, אולם נראה כי הפער מצטמצם באופן מהיר מהמצופה ואפל לא מהססת לבצע השקעות בתחום כדי להתחרות מול גוגל בתחום שהופך ונהיה חשוב יותר משנה לשנה.

להמשך דיון

 

מקורות: Re/codeRapids ו- Hopstop
עריכה, תרגום ותוספות: natisho