האם קצב האימוץ של גרסה 9 מואט בגלל באגים?

ע״י

בעוד גרסה 9 עדיין מחזיקה בשיא מבחינת קצב האימוץ שלה, נראה כי בשבועות שחלפו מאז השקתה, קצב האימוץ שלה קטן זאת בגלל באגים ושאר בעיות.

 

 

iOS9

נכון לעכשיו גרסה 9 ששוחררה באמצע חודש ספטמבר, שומרת עדיין על שיא מבחינת קצב האימוץ שלה. זאת הודות לעובדה שתוך 24 מרגע השקתה הגרסה כבר הותקנה על כ- 12% מכלל מכשירי ה- iOS התואמים (אייפון 4s ומעלה, אייפד 3 ומעלה, אייפד מיני 1 ומעלה ואייפוד טאץ' דור 5 ומעלה). אחרי 48 שעות קצב האימוץ כבר טיפס ל- 21% וחמישה ימים אחרי השקתה אפל הודיעה באופן רשמי כי גרסה 9 הותקנה על יותר מ- 50% מכלל משתמשי ה- iOS התואמים. כעת דיווח חדש של חברת Localytics בא לתת מבט על המצב של גרסה 9 כחודש מהשקתה כשחברת האנליטיקה מאשרת את העובדה שיותר מ- 50% ממשתמשי ה- iOS השונים כבר נמצאים על גרסה 9. למעשה עולה כי מדובר בהיקף של 55% מכלל משתמשי ה- iOS שנמצאים על הגרסה האחרונה הגדולה של אפל, שכבר זכתה לשתי גרסאות תחזוקה מינוריות שהושקו זמן קצר מאוד אחרי שיחרורה של גרסה 9, במטרה לתקן מספר באגים. ונראה כי באגים היא מילת המפתח כאן, כאשר Localytics מציינת שקצב האימוץ של גרסה 9, שבשבוע הראשון היה כה מהיר, הואט באופן ניכר בשבועות שמאז שהגרסה הושקה עד לכדי זחילה לדעתה של חברת האנליטיקה הדבר נובע בגלל באגים כאלה ואחרים.

המספרים של Localytics מציגים זאת באופן ברור כאשר 47% מכלל המשתמשים שדרגו לגרסה 9 בשבועיים הראשונים, דבר שדי תואם למספרים שאפל הציגה. אולם מאז רק 8% נוספים שדרגו לגרסה 9 בשבועות השלישי והרביעי אחרי השקתה של הגרסה. על פי הנראה האימוץ הראשוני הגבוה נבע ממשתמשי iOS נלהבים שמיהרו לשדרג את מערכת ההפעלה שלהם עם השקתה. השאר ככל הנראה מחכים לשיחרורה של גרסה 9.1 שכבר נמצאת בפיתוח די מתקדם, עם גרסת בטא חמישית ששוחררה לאחרונה לקהילת המפתחים, אם כי גרסה זו מעבר לתיקוני באגים ותמיכה בפיצ'רים חדשים המיועדים לאייפד פרו, לא כוללת חידושים נרחבים, למעט שינויים קטנים מאוד כמו בטפטים המובנים של מערכת ההפעלה ועוד כמה דברים. ואכן גרסה 9 כוללת לא מעט באגים. חלקם קטנים יותר וחלקם משמעותיים יותר כמו למשל באגים שגורמים לקריסות (בעיקר במכשירים ישנים), קרטועים בקישוריות הסלולרית ועוד. אפל כאמור כבר שיחררה 2 גרסאות תחזוקה כדי לטפל בחלק מהבעיות הללו, ואכן נראה שכשני שליש מכלל המשתמשים ששדרגו לגרסה 9 כבר נמצאים על גרסאות אלו.

Localytics-iOS-7-8-9-Adoption-30-Day-Comparison

Localytics מציינת שנכון לעכשיו 31% ממשתמשי גרסה 9 נמצאים על גרסה 9.0, בעוד 32% נמצאים על גרסה 9.0.1 ועוד 37% נמצאים על גרסה 9.0.2.

גורם נוסף שאולי גרם ללא מעט משתמשים לשדרג לגרסה 9 הוא המחסור בפריצה, אולם גם מחסום זה הוסר בשבוע האחרון, כאשר חברי צוות Pangu שיחררו פריצה רשמית ומלאה לגרסאות 9.0 – 9.0.2, מה שיכול להגדיל במעט את קצב האימוץ של גרסה 9 ובפרט את היקף המשתמשים שנמצא על גרסאות 9.0.1 ו- 9.0.2, זאת מאחר ואפל הפסיקה לחתום את גרסה 9.0 ואת גרסה 8.4.1 לפני מספר שבועות.

Localytics גם מציגה מידע מעניין למדי על המדינות ששדרגו לגרסה 9, כאשר נראה כי המשתמשים האירופאיים ובפרט אלו בגרמניה הם המהירים ביותר לשדרג לגרסה החדשה. טורקיה ואיטליה גם נמנית על המשדרגים המהירים עם קצב אימוץ של 64%, 63% ו- 60% (בהתאמה). המשתמשים האמריקאים נמצאים במקום השישי בלבד עם 587%, שלפניהם נמצאים המשתמשים המקסיקניים והברזילאים. באופן מעניין עולה שגם המשתמשים הסיניים לא ממהרים לשדרג את המכשירים שלהם לגרסאות החדשות (ויתכן מאוד שבגלל נושא הפריצה), כאשר רק 36% ממשתמשי ה- iOS הסיניים שדרגו את המכשירים שלהם לגרסה 9. אלמנט נוסף שעשוי להשפיע על קצב האימוץ של גרסה 9 כרגע הוא העובדה שחלק לא קטן מהפיצ'רים החדשים של הגרסה כמו למשל אפליקצית News החדשה וכן ההצעות של סירי, זמינות רק במספר מצומצם של מדינות, דבר שהופך את הגרסה לפחות אטרקטיבית למשתמשים שלא גרים במדינות אלו שכוללות את: ארה"ב, אנגליה אוסטרליה ועוד כמה שווקים גדולים.

Localytics-iOS-Adoption-by-Country-30-Days

הניתוח והפילוח הנ"ל, שנעשים על 2.7 מיליארד המכשירים ו- 37,000 אתרי מובייל ואפליקציות רשת ש- Localytics  מנטרת אחריהם, לוקחים בחשבון רק מכשירים שתומכים בשדרוג לגרסה החדשה (כאמור אייפון 4s ומעלה וכו'), ולא מכשירים שמגיעים עם הגרסה החדשה מותקנת עליהם, קרי מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס. כך שנתונים אלו לא מראים את ההיקף הכולל של גרסה 9 אךא רק את קצב האימוץ שלה מבחינת שדרוג.

להמשך דיון

 

מקור: Localytics
עריכה, תרגום ותוספות: natisho