אפל מפסידה במשפט פטנטים לאוניברסיטת ויסקונסין

ע״י

חבר מושבעים קבע שאפל הפירה את הקניין הרוחני של אוניברסטית ויסקונסין עם רכיבי ה- A7 (ומעלה), ובהתאם לכך סכום הפיצויים נאמד במאות מליוני דולרים.

 

 

a7

כשאפל הציגה את רכיב ה- A7 באירוע השקת מכשירי האייפון 5s בשנת 2013, החברה הדהימה את העולם כשהיא גילתה שהרכיב כולל מעבדים המבוססים על ארכיטקטורת 64 ביט, דבר שהפך את המכשיר למכשיר הסמארטפון הראשון בעולם שהושק עם מעבד ברמה שולחנית. תחילה רבים התייחסו לנושא בתור גימיק, אולם גם הסקפטיים ביותר הבינו עם הזמן שלא מדובר בגימיק וכי היתרונות של שימוש במעבד של 64 ביט, הם רבים גם בלי 4GB של זכרון RAM במכשיר. הדבר הביא את יצרניות הסמארטפונים המתחרות ובעיקר את יצרניות רכיבי העיבוד למכשירי המובייל, ובראשן: קוואלקום, סמסונג ומדיהטק, לפתוח במירוץ להדביק את הפער שאפל פתחה בנושא וכיום כמעט כל מכשירי הסמארטפון החדשים מגיעים עם מעבדים בארכיטקטורת 64 ביט, כשאפל מבחינתה השיקה לאחרונה את מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס הכוללים את רכיבי ה- A9, שכוללים כבר את הדור השלישי של מעבדים בארכיטקטורת 64 ביט מבית הפיתוח של אפל.

אולם נראה כי חדשנות היא לא זולה כלל וכלל, ואוניברסיטת ויסקונסין או ליתר דיוק שלוחת המחקר שלה: Wisconsin Alumni Research Foundation (בקיצור WARF) תבעה את אפל, בגין הפרת הקניין הרוחני שלה לגבי רישום פטנט העוסק בשיפור היעילות של מעבדים מרובי ליבה בתחום הקרוי branch predictor. השבוע בית המשפט קבע כי אפל אכן הפירה את הקניין הרוחני של WARF, זאת אחרי שבשנת 2008 אוניברסיטת ויסקונסין זכתה בתביעה דומה נגד אינטל, בטענה שענקית המעבדים והשבבים הפירה את אותו הפטנט (שנרשם בשנת 1998) עם מעבדי ה- Core 2 Duo שלה. גובה הפיצויים שאינטל נאלצה לשלם ל- WARF עמד על כ- 110 מיליון דולרים, אולם אל מול אפל WARF דרשה סכום פיצויים הגבוה פי 8, זאת ככל הנראה מהסיבה שאפל נמנית בין יצרניות הסמארטפונים והטבלטים הגדולות ביותר בעולם וחברת הטכנולוגיה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בעולם.

מבנה רכיב ה- A7

מבנה רכיב ה- A7

יש לציין שהתביעה שהוגשה בשנת 2014, כללה תחילה רק את רכיב ה- A7, שהיה ככל נראה רכיב ה- SOC הראשון שהמעבד כפול הליבות שלו עשה שימוש בטכנולוגיה זו, דבר שצוין באופן מלא על ידי אפל ברישום פטנט בו החברה אפילו ציינה את הפטנט המקורי של WARF. הדבר היווה עילה מבחינתה לטעון כי אפל הייתה מודעת לפטנט הנ"ל והיא התעלמה ממנו ומהבקשות של האוניברסיטה לשלם לה תגמולים על השימוש בטכנולוגיה. מאז ועד להכרעת השופטים WARF הוסיפה לתביעה גם את רכיבי ה- A8 וה- A8X שנמצאים במכשירי האייפון 6, האייפון 6 פלוס, האייפד מיני 4 והאייפד אייר 2. ואכן השופטים קבעו כאמור שאפל אשמה בהפרת הקניין הרוחני, אולם לדעתם החברה לא עשתה זאת באופן מכוון תוך כדי התעלמות מהפטנט של WARF, זאת מאחר ואפל מצידה טענה שהפטנט לא תקף. בהתאם לכך סכום הפיצויים נקבע על 234 מיליון דולר, זאת אחרי ש- WARF הורידו את התביעת הפיצויים שלהם לכדי כ- 400 מיליון.

20151017-wisconsin-patent-apple-basketball

יש לציין שמבחינתה של אפל מדובר בטיפה ביום מבחינת ההכנסות והרווחים שלה כשב- 6 החודשים הראשונים של 2015 החברה ראתה רווח יומי של 134.7 מיליון דולר, מה שאומר שמצידה של אפל מדובר בסכום השווה לרווח של 42 שעות בלבד. עדיין אפל החליטה לערער על ההחלטה, זאת מכיוון שנראה שהחברה המשיכה להשתמש בטכנולוגיה המדוברת גם במעבדי ה- A9 וה- A9X שצפוי להגיע במכשיר האייפד פרו, בשבועות הקרובים. מה שגרם ל- WARF להרחיב בחודש שעבר את היקף התביעה שלה ולכלול גם את הרכיבים החדשים.

להמשך דיון

 

מקורות: רויטרס ושוב פעם רויטרס
עריכה, תרגום ותוספות: natisho