תשלום בחנויות האיטיונסטור דרך ספקיות הסלולר

ע״י

אפל מתחילה לאפשר למשתמשים לשלם על תכני האיטיונסטור דרך חשבון הסלולר שלהם, כשהיכולת זמינה כעת לקהל הלקוחות של O2 בגרמניה כשיכולת זו תורחב בהמשך.

 

 

cellular-phone-carriers

סוף כל סוף אפל מאפשרת למשתמשים שלה לשלם על רכישותיהם בחנויות האיטיונסטור דרך החיוב של ספקיות הסלולר, זאת כשעד כה האפשרות היחידה הייתה בשימוש בכרטיסי אשראי ו/או דרך פייפל. יכולת זו מגיעה תחילה לקהל הלקוחות הגרמני של חברת O2, שנמצאת בבעלותה של ענקית התקשורת טלפוניקה הספרדית. משמעות הדבר היא שמעתה והלאה קהל הלקוחות של חברת O2 בגרמניה יוכל לשלם על רכישותיהם בחנויות האיטיונסטור הכוללות את: חנות התכנים של איטיונס, ה- iBookstore, אפל מיוזיק והאפסטור, דרך חשבון הסלולר שלהם, זאת על ידי קישור מספר הטלפון שלהם לחיוב עבור התכנים שהם רוכשים. באופן זה הלקוחות יכולים לשלם על התכנים מבלי שימוש בכרטיס אשראי ואפילו חשבון בנק, זאת לאור העובדה שהתשלום מתאפשר לא רק לקהל הלקוחות המנויים החודשיים של O2, אלא גם לאלו בעלי חשבון פרי-פייד.

אפל לא הגיבה לנושא, אולם חברת O2 אישרה את העניין וציינה שהיא החלה לפרוש את היכולת באופן שקט בגרמניה, ושכבר בחודש הבא כלל המשתמשים הגרמניים של ספקית הסלולר האירופאית יוכלו להשתמש בו:

טלפוניקה גרמניה עובדת עם אפל לגבי יכולת חיוב דרך ספקית הסלולר. תשלומים דרך חשבון הסלולר של לקוחות O2 זמינים כעת לרכישות עבור אפל מיוזיק, איטיונס, האפסטור וה- iBookstore. השירות יורחב באופן הדרגתי ויהיה זמין לכל הלקוחות (מנויים ולקוחות פרי-פייד) בגרמניה בתחילת נובמבר 2015.

 

אך עם זאת O2 לא ציינה איזו חברה מבצעת את שירותי הסליקה ומחברת בין איטיונס לבין החיוב של O2, או מה התוכניות של טלפוניקה להרחיב את היכולת הזו למדינות נוספות בהן היא ו/או O2 פועלות. האתר TechCrunch שדיווח על כך מציין שלפי מקורותיו יש 2 חברות שעשויות לספק את שירותי הסליקה הללו. הראשונה היא חברת Bango שלפי שמועות פועלת לספק אפשרות חיוב לחנויות האיטיונסטור דרך חשבון הסלולר, אולם החברה לא הגיבה לפניה בנושא. מקור אחר מציין שלא מדובר בחברת Bango, אלא בחברת Boku – חברה אחרת במספקת שירותי סליקה דרך חשבונות סלולריים בה O2 השקיעה לאחרונה כסף.

באופן מעניין נראה שגרמניה משמשת בתור כר ניסוי לחיוב של תכני מדיה דיגיטליים של שירותי רשת דרך חשבון הסלולר. זת המדינה הראשונה בה אמזון החלה להשתמש ביכולת זו דרך שימוש בחברת Bango הנ"ל עבור קהל הלקוחות של O2, בחודש ספטמבר של השנה שעברה.

אם הניסוי בגרמניה יעבוד, נראה שטלפוניקה תפרוש את היכולת הזו לקהל המשתמשים שלה ברחבי אירופה ואולי אפילו בדרום אמריקה, המונה כ- 340 מיליון לקוחות. עבור קהל המשתמשים במדינות מתפתחות בהן יש שימוש נרחב בכטיסי אשראי, הדבר לא מהווה חידוש, אולם יכולת זו צפויה להיות פריצת דרך משמעותית מבחינתה של אפל ובמיוחד בשווקים מתפתחים בהם לחלק גדול מהאוכלוסיה אין כרטיסי אשראי והחיוב של לא מעט מהרכישות נעשה דרך חשבון הסלולר, דבר שהוא נפוץ מאוד במדינות באפריקה ובשווקים מתפתחים אחרים.

bildschirmfoto-2015-10-27-um-11-33-17

האירוניה היא שבתחילת הדרך של האייפון, אפל ניתקה את חברות הסלולר ממעגל התשלום על התוכן, שהיה עד אז היה בשימוש כמעט בלעדי דרך ספקיות הסלולר, ויצרה ערוץ ישיר לקהל המשתמשים דרך איטיונס וחיוב בכרטיסי אשראי ו/או פייפל. כעת נראה שאפל מציגה אפשרות נוספת לתשלום דרך ספקיות הסלולר ובכך מחזירה להן כוח, אם כי כמובן הדבר נעשה לפי בחירת המשתמש. סביר להניח שאפל תהיה זו שתרוויח יותר מהעניין מאחר והדבר יתן לה דריסת רגל בשווקים מתפתחים בהן החברה תוכל להעזר בספקיות הסלולר כאמצעי לתשלום, אולם כמובן שאז החסם העקרי יהיה המחיר הגבוה של מכשירי האייפון עבור קהל המשתמשים בשווקים אלו.

עדיין לא ברור מה כוונותיה של אפל בנושא זה עבור השוק הישראלי, אולם נראה שמשתמשים רבים יעדיפו לשלם לאפל באופן ישיר ולצמצם ככל האפשר את האינטרקציה ואת התשלום שמועבר לספקיות הסלולר.

להמשך דיון

 

מקור: TechCrunch
עריכה, תרגום ותוספות: natisho