אפל רוצה להשתמש ב- iMessage להעברת כסף

ע״י

דיווחים ברשת מגלים שאפל מעוניינת להרחיב את שירות התשלומים שלה ולאפשר העברת כסף בין אנשים, דרך iMessage.

 

 

Apple Pay

הוול סטריט ג'ורנל מדווח שלפי מקורותיו אפל נמצאת במגעים עם מספר בנקים בארה"ב, לאפשר שירות העברת כספים ישירה (Person-to-Person או peer-to-peer ובקיצור P2P) בין משתמשי האייפון, דרך שירות התשלומים הדיגיטלי שלה – אפל Pay. בין הבנקים הללו ניתן למצוא את: Chase, Capital One, Wells Fargo, ו- בנק ארה"ב. בכך נראה שאפל מעוניינת להתחרות עם שירותי העברת כספים P2P כמו Venmo של PayPal או Cash service של חברת Square. שירותים שכאלה הם שימושיים עבור משתמשים שמעוניינים להעביר כסף באופן ישיר בין חשבונות, כמו למשל להחזיר כסף לחבר על תשלום במסעדה/סרט או כל בילוי אחר, או על תשלום של שכר דירה למשל בין שותפים. אין ספק ששירות שכזה עשוי לחזק את ה"דביקות" של שירות התשלומים הדיגיטלי של אפל ובהתאם את זה של סל השירותים של אפל, שניתן לשימוש בליין מכשירי המובייל שלה ובפרט עם האייפון והשעון. מה שכן הדיווח של הג'ורנל מציין כי לא ברור איך היישום הטכנולוגי של הפיצ'ר עשוי להעשות, אם כי נראה שהעברת הכסף תהיה ישירה בין חשבון בנק אחד למשנהו, ובניגוד לתשלום דרך אפל Pay, בו אפל גוזרת עמלת שימוש נמוכה מאוד מהבנקים, פיצ'ר ה- P2P לא יכלול עמלה שכזו.

זמן קצר לאחר מכן האתר Quartz פרסם דיווח בנושא שחושף פרטים נוספים על היוזמה של אפל. על פי הדיווח עולה שבעוד שירותים דומים כמו Venmo, Square Cash service, AirBnb ואפילו פייסבוק שמפעילים את פיצ'ר העברת התשלום הישירה בהפסד, אפל רוצה לפתח את הפיצ'ר בשיתוף עם הבנקים הגדולים, דבר שימנע מהחברה לעשות את העברת הכספים באופן פרטי ובכך להמנע מרגולציה בנושא. כמו כן כפי שצוין עד כה שירותים אלו התקשו לפענח את המודל העסקי באופן מלא, ובהתאם לכך רובם פועלים בהפסד באופן כזה או אחר.

דבר נוסף שהתגלה מהדיווח של Quartz הוא שאפל שוקלת להשתמש בשירות ההודעות iMessage עבור פיצ'ר העברת הכספים הישירה. ממקורות שדיברו עם אפל בנושא זה עולה שאפליקצית ההודעות המובנית שעושה שימוש ב- iMessage הוא אחת האפליקציות השימושיות ביותר במכשירי האייפון ובמיוחד עם קהל המשתמשים הצעיר יותר. סקר שנערך לאחרונה מגלה שכ- 60% מבני הנוער בארה"ב ציינו כי אפליקצית ההודעות המובנית של האייפון היא אפליקציית ההודעות/מסרים המועדפת עליהם. בהתאם לכך ברור מדוע אפל שוקלת לחבר בין 2 השירותים הללו, ובפרט לאור העובדה שבשנים האחרונות שירותי מסרים הפכו לפלטפורמות של ממש שמשמשות בין היתר גם להעברת תשלומים – דבר שהוא נפוץ מאוד במיוחד בשירותי מסרים במזרח כמו למשל אפליקצית WeChat שעושה שימוש בשירות התשלומים AliPay של ענקית הקמעונאות המקוונת Alibaba. גם בפייסבוק מתנסה עם יכולות אלו דרך שירות המסרים Messanger שהפך בשנים האחרונות להיות פלטפורמה של ממש.

iMessage

אחד היתרונות הגדולים של iMessage וכזה שעשוי להפוך אותו למושלם עבור העברת הכספים הוא ההצפנה והאבטחה הגבוהים, כאשר אפל מצפינה את ההודעות היוצאות באופן כזה שאפילו החברה עצמה לא מסוגלת לפענח את התוכן של ההודעות שעוברות דרך שרתי ה- iCloud. אבטחה גבוהה זו הביאה לביקורות רבות מצד גורמים שונים, כאשר מצד אחד עצם העובדה שהמסרים מוצפנים, לא מאפשרת סינכרון בין הודעות ה- iMessage על המכשירים השונים, בין אם מדובר מכשירי אייפד, אייפוד טאץ', השעון ו/או מק המקושרים לשירות. מהצד השני יכולות האבטחה הגבוהות הללו זוכות לביקורות חוזרות ונשנות מצד גורמי ממשל שונים הטוענים שאפל צריכה לאפשר לגורמי ממשל לבחון תכנים שעוברים דרך השירותים השונים שלה, וכן על מכשירי המובייל שלה לפי צו בית משפט. עד כה אפל סרבה לנושא בתוקף וציינה שפרטיות המשתמשים היא בראש מעיניה וכי עצם העובדה שגורמי טרור עשויים להשתמש בטכנולוגיה כזו או אחרת, לא אמורה להשפיע על הפרטיות של כלל ציבור המשתמשים.

כעת נראה כי יתכן מאוד והאבטחה הגבוהה של שירות ה- iMessage ומכשירי האייפון עשויים להפוך ליתרון משמעותי לא רק מבחינת האבטחה והשמירה על הפרטיות, אלא גם בשימוש ביכולת העברת כספים ישירה בין המשתמשים דרך אפל Pay.

apple-pay

יש לציין שנכון לעכשיו שירות התשלומים הדיגיטלי של אפל זמין כרגע לשימוש רק בארה"ב ובאנגליה, כשהחברה פועלת לדחוף את השירות למדינות נוספות כמו קנדה ואוסטרליה. מה שבטוח הוא שרוב משתמשי האייפון ברחבי העולם יעדיפו לקבל את האפשרות להשתמש באפל Pay בהקדם האפשרי, על פני הוספה של פיצ'רים חדשים, אולם נראה כי הדבר כרוך בלא מעט בירוקרטיה ובהתאם לכך יתכן מאוד שאפל תבחר להציג את הפיצ'ר במקביל להשקה הבינלאומית של שירות התשלומים שלה.

להמשך דיון

 

מקורות: הוול סטריט ג'ורנל ו- Quartz
עריכה, תרגום ותוספות: natisho