האם האייפון יעשה לשוק הסמארטפונים מה שהמק עושה לשוק ה- PC?

ע״י

שוק הסמארטפונים מתחיל להכנס לתחום הרוויה ועימו ירידה בהיקף המכירות – אפילו בסין. אולם ההערכות הן שהאייפון לא יפגע מכך.

 

 

iphone-6s-review-lead

מזה שנים שאפל נוהגת להתהדר בעובדה שמחשבי המק שלה עוברים את המגמה הכללית של מכירות מחשבי ה- PC באופן ניכר. כך שבעוד המכירות של מחשבי ה- PC צומחים באחוזים בודדים, היקף המכירות של מחשבי המק צומח בהיקף דו ספרתי. באופן דומה גם בשנים האחרונות בהן שוק ה- PC דווקא התכווץ וראה היקף מכירות שלילי, נראה כי היקף המכירות של המק, המשיך במגמת צמיחה – למעט רבעון אחד, אם כי גם ברבעון זה מחשבי המק ראו היקף מכירות חיובי בעוד מחשבי ה- PC ראו היקף מכירות שלילי. כעת לפי חברת המחקר IDC, עולה שמכשירי האייפון של אפל עשויים להביא מגמה דומה לשוק הסמארטפונים, כאשר שוק זה רואה את תחילתה של ירידה בהיקף המכירות שניכרת בכך שהשוק האמריקאי מתקרב לרוויה, בעוד השוק הסיני מתחיל לראות האטה בהיקף המכירות שלו.

ההערכות של IDC לשנת 2015, שאוטוטו מגיעה לסיומה, מציינות שחברת האנליטיקה צופה בהתאם להיקף המכירות של מכשירי הסמארטפון והביקוש, כי לשנת 2015 שוק הסמארטפונים יראה צמיחה של פחות מ- 10%. צמיחה זו תתבטא בהיקף בצמיחה של 9.5% בלבד לפלטפורמת אנדרואיד, שהיא כידוע הפלטפורמה השולטת בתחום הסמארטפונים מזה 2012 (אם לא לפני). פלטפורמת Windows Phone של מיקרוסופט ירידה של יותר מ- 10% במהלך השנה החולפת, כשירידה אפילו גדולה יותר, של מעל ל- 15% תהיה בפלטפורמות מובייל אחרות – דבר שזכה לאחרונה לאישוש מצד מוזילה שהודיעה שהיא תפסיק את פיתוח מערכת ההפעלה פיירפוקס OS, של Jolla שפרסמה ידיעה דומה לגבי מערכת ההפעלה Sailfish OS, ושל בלקברי שנוטה לכיוון אנדרואיד עם מכשיר הדגל האחרון שלה.

בניגוד אליהן מכשירי האייפון צפויים לראות צמיחה של יותר מ- 17% במהלך 2015, שתביא להערכתה של IDC את נתח השוק של מכשירי האייפון לכמעט 16% מכלל שוק הסמארטפונים. אנדרואיד תמשיך להוביל, כאמור עם יותר מ- 81% מנתח שוק הסמארטפונים, בעוד מיקרוסופט תראה את מערכת ההפעלה הניידת שלה ממשיכה לצנוח לכיוון חוסר הרלוונטיות עם נתח של 2.2% בלבד.

IDC

תחזית זו באה בניגוד לתחזיות די קודרות לגבי העתיד של מכשירי האייפון, כאשר אנליסטים רבים האמינו שאפל לא תצליח לראות צמיחה דו ספרתית מרשימה בהיקפה, כפי שהיא ראתה בשנה שעברה, אחרי השקתם של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס. בעוד הגדלת המסך והעיצוב החדש של מכשירי האייפון הביאו לאחוזי צמיחה של כ- 30%, במהלך רבעון החגים והרבעון הראשון של 2015 בשנה שעברה אם כי צמיחה זו ירדה בהיקפה בהמשך השנה. הסיבה לתחזיות אלו נבעו מחוסר האמונה של האנליסטים באטרקטיביות של מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס, אולם נראה כי מגמת מכירות חזקה של מכשירי הדגל החדשים של אפל, לצד המשך המכירות של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס שמחירם הוזל, ממשיך את המומנטום העצום של מכשירי האייפון וימשיך אותו גם לתוך תחילת שנת 2016.

IDC 2

מה שכן נראה כי אם אפל תרצה להמשיך לראות היקפי צמיחה מרשימים, לא שהדבר הוא הכל מבחינתה שהרי בסופו של דבר עדיף לראות ירידה בהיקף המכירות אולם להשאיר רמת רווחיות גבוהה – שלא כמו שמתרחש בפלטפורמת האנדרואיד, החברה תצטרך להתאים את עצמה לשווקים המתפתחים הבאים שהם בעיקר המזרח התיכון ואפריקה, שצמחו בשנה שעברה ביותר מ- 50%, הרבה יותר מהשוק ההודי והאינדונזי שנחשבים לשווקים חמים. אפל כבר החלה להתכונן לכך עם תמיכה נרחבת ומלאה יותר ביישור מלא של iOS לימין והוספת תמיכה בשפה הערבית לסירי, כחלק מגרסה 9.2. אולם נראה כי מדובר רק בהתחלה.

להמשך דיון

 

מקור: IDC
עריכה, תרגום ותוספות: natisho