אפל נתבעת על הביצועים של גרסה 9 על מכשירי 4s

ע״י

קבוצת תובעים טוענת שהשדרוג לגרסה 9, הרס את חווית השימוש שלהם במכשירי האייפון 4s שלהם וכי הפרסום של אפל לגבי גרסה 9 הוא שקרי ומטעה.

 

 

iOS9

כשאפל השיקה את גרסה 4 בשנת 2010, החברה החליטה שלא להביא את העדכון למשתמשי האייפון הראשון – האייפון 2G – בטענה כי החומרה המיושנת של המכשיר לא מסוגלת לתמוך בפיצ'רים החדשים שכללו בין היתר: מולטי טאסקינג, תיקיות ועוד. באופן תמוה, האייפון 3G שהגיע עם אותה החומרה של האייפון 2G, למעט תוספת של תמיכה בקישוריות 3G ורכיב GPS, כן קיבל את העדכון אולם באופן מוגבל ומצומצם. הדבר לא מנע ממשתמשים להתלונן כי העדכון פגע בחווית השימוש שלהם במכשיר ולתבוע את אפל, תביעה שהועפה על ידי השופט כשנה לאחר מכן. כעת נראה כי הדברים חוזרים על עצמם, כאשר קבוצת מתלוננים החליטה לתבוע את אפל על כך שהחברה מפרסמת באופן שקרי על היתרונות של גרסה 9 ביניהם: שיפורים בביצועים, אבטחה גבוהה יותר, עדכונים נוחים יותר וחיי סוללה משופרים. אולם בפועל העדכון של מכשירי ה- 4s לגרסה החדשה מאט את ביצועי המכשיר והופך את חווית השימוש לבעייתית.

כמו כן לאור העובדה שאפל לא מאפשרת (לפחות אחרי זמן מה) לשנמך את הגרסה בחזרה, שהרי לטענתם של התובעים, הדבר דוחף את המשתמשים להוציא מאות דולרים על מכשיר חדש, לרווחתה של החברה.

קבוצת התביעה שמונה כ- 100 אנשים ובראשם חיים לרמן – ששמו מרמז על שורשיו – מציינת כי השדרוג לגרסה 9, הביא להאטה משמעותית בביצועים של אפליקציות מובנות וכן אפליקציות צד ג', תגובה איטית יותר של ממשק המולטי טאץ' וכן קפיאות וקריסות של מערכת ההפעלה. התובעים מתלוננים על כך שאפל רק מציינת את היתרונות של הגרסה החדשה, אולם לא מזהירה את המשתמשים של מכשירי אייפון ישנים יותר שיכולים לשדרג לגרסה החדשה – קרי משתמשי האייפון 4s, על הבעיות האפשריות שהשדרוג עשוי להביא – בעיות שאפל ללא כל ספק מודעת אליהם, כחלק מתהליך הבדיקה הפנימי של החברה. מה שמעניין לא פחות הוא העובדה שהתביעה מגיעה כ- 3 חודשים אחרי שאפל השיקה את גרסה 9, ומספר חודשים אחרי שהחברה שיחררה מספר עדכוני תחזוקה לגרסה החדשה, הכוללים גם את העדכונים הגדולים 9.1 ו- 9.2 שהביאו תיקוני באגים רבים ושיפורי ביצועים ניכרים לגרסה.

15389-11695-151229-iPhone_4s-l

בשנים האחרונות אפל האריכה את אורך החיים של מכשירי האייפון 4s וכן של מכשירי האייפד 2 והאייפד מיני 1, בכך שהחברה אפשרה למשתמשי המכשירים שהושקו בשנת 2011 ו- 2012 (במקרה של המיני 1) עם רכיב ה- A5, לשדרג את המכשירים לגרסה 8 ולאחרונה לגרסה 9, ובכך לאפשר את השימוש של המכשיר עם גרסה חדשה ועדכנית של מערכת ההפעלה לתקופה ארוכה. למעשה העובדה שאפל הציגה בגרסה 9 תמיכה למכשירי האייפון 4s, ובכך יצרה מצב בו חיי המכשיר הגיעו לכדי 5 שנים, היא שיא בתעשיית הסמארטפונים בה יצרניות המכשירים מאפשרות תמיכה של שנים ספורות בלבד למכשירי הסמארטפון שהן מפתחות. הדוגמא הבולטת ביותר היא כמובן אנדרואיד, בה נדיר שמכשירי אנדרואיד בני יותר משנתיים (ובמקרים רבים גם יותר משנה), זוכים לקבל עדכון לגרסה החדשה ביותר של מערכת ההפעלה.

המניעים של יצרניות הסמארטפונים השונות הן ברורים – מכירה של יותר מכשירים מדי שנה. אולם למרות כל הטענות לפיהם העדכונים של אפל ל- iOS מתוכננים לפגוע בחווית השימוש במכשירי אייפון ישנים יותר, מתוך מטרה לדחוף את המשתמשים הללו לשדרג את המכשירים שלהם, היא הזויה ומוזרה שהרי אפל הייתה פשוט יכולה לחסוך לעצמה את הטרחה ולהחליט על תמיכה מצומצמת יותר לאחור – דבר שללא כל ספק היה מביא לתביעות אחרות, בהן המתלוננים היו טוענים כי אין סיבה שהמכשירים שלהם לא יוכלו לקבל את הגרסה החדשה של iOS, וכי אפל פועלת מתוך מטרה לדחוף את המשתמשים לרכוש מכשירים חדשים.

אותו מלכוד 22 בו אפל נמצאת נראה על פניו משעשע, אולם בפועל התוצאות של קומץ משתמשים שמנסה לסחוט את חברת הטכנולוגיה הגדולה ביותר בעולם, עשוי להשפיע על כלל המשתמשים, זאת במידה ואפל תחליט שהיא תצמצם בעתיד את התמיכה לאחור במכשירי אייפון ישנים יותר, דבר שיפגע בכל אותם המשתמשים ששמחים להשתמש במכשיר האייפון המתיישן שלהם, עוד שנה.

להמשך דיון

 

מקורות: AppleIInsider ו- scribd
עריכה, תרגום ותוספות: natisho