האם גרסה 9.3 מרמזת על שינוי בשיחרור הגרסאות של iOS?

ע״י

הבטא הראשונה של 9.3 לא הייתה מפתיעה רק בגלל השיחרור הלא צפוי והפיצ'רים המעניינים, אלא בעיקר בגלל דף המידע השיווקי שהחברה העלתה. האם צפוי שינוי?

 

 

iOS

מאז שיחרוררה של של 2 iOS כ- 2 iPhone OS, אפל הקפידה על מחזור שיחרור די ברור: הצגתה של הגרסה העתידית ושיחרור בטא לקהילת המפתחים, לתקופת ניסיון והתנסות של כ- 3 חודשים ואז שיחרור פומבי של הגרסה החדשה על שלל הפיצ'רים שלה, כשאחרי זה במהלך השנה עדכוני גרסאות הביניים נועדו בעיקר לתקן באגים ולהביא פה ושם פיצ'רים חדשים. אולם ברוב המקרים הפיצ'רים החדשים הללו לא היו משמעותיים באופן ניכר והם כללו יכולות חדשות ושיפורים לאפליקציות והשירותים השונים. דוגמאות לכך הם תוספות של שפות חדשות (סירי וכו'), שיפורים בתשתיות המידע של המפות של אפל, שיפורים בממשק, הרחבות למקלדת האמוג'י וכו'. בתקופה האחרונה נראה שעדכוני הביניים החלו לכלול גם פיצ'רים משמעותיים יותר, כמו למשל תמיכה בשעון שהגיעה עם גרסה 8.2. אולם גם כאשר אפל שיחררה עדכוני ביניים שכאלה, החברה לא הציגה את השיפורים, הפיצ'רים והיכולות החדשות באופן שיווקי בדמות דף מידע באתר הבית שלה – דבר שנותר להיות ייחודי אך ורק לגרסאות חדשות גדולות של iOS, כאשר במידע זה אפל הציגה את הפיצ'רים המשמעותיים והחשובים ביותר (הנקראים בשפה המקצועית: עמודי תווך) של הגרסה החדשה.

כך שיחרורה המפתיע של גרסה 9.3 והפיצ'רים החדשים שהיא כוללת בתוכה, לצד עמוד התוכן השיווקי המסביר את אותם הפיצ'רים, הוא בהחלט שינוי מעניין במנהגה של אפל. בעיקרון אם הגרסה החדשה הייתה כוללת רק תוספת של תמיכה של סירי בעברית, לצד שיפורי ממשק קטנים, שהרי סביר להניח שאף אחד לא היה מתרגש. אולם התוספת של פיצ'רים ייעודיים לתחום החינוך וכן מצב הלילה החדש הופכים את הגרסה למעניינת למדי, על אחת כמה וכמה כאשר WWDC תתקיים מספר חודשים אחרי השקתה הרשמית של 9.3, כאשר אין ספק שאפל הייתה יכולה לשמור את הפיצ'רים החדשים (מצב הלילה למשל) לגרסה 10 של iOS.

1-19-2016 4-26-20 PM

בחירתה של אפל להציג את הפיצ'רים הללו כבר בגרסה 9.3, מעלה תהיות רבות לגבי מחזורי ההשקה הבאים על iOS, שב- WWDC הקרוב תגיע לגרסה העשירית שלה – דבר שללא כל ספק יצוין במאורע מרשים, שיציין את הבגרותה של מערכת ההפעלה הפופולרית. לאור פועלה הנוכחי של אפל עם גרסה 9.3, יש הסוברים שב- WWDC, אפל עשויה להציג גרסת ביניים נוספת כמו למשל 9.5, ולאו דווקא את גרסה 10. זאת תוך כדי מעבר של אפל לתצורת שונה של שיחרור גרסאות בה החברה מפרקת את הפיצ'רים החדשים המתווספים בגרסה לאורך השנה, במקום לכלול אותם בגרסה אחת גדולה שנופלת על המפתחים וקהל המשתמשים במכה אחת, אם כי בתזמון שונה (המפתחים מקבלים את הגרסה בקיץ, בעוד הקהל הנרחב מקבל אותה בסתיו).

אפשרות נוספת היא שלקראת השקתה של גרסה 10 של iOS, אפל עשויה להעביר את מחזור ההשקות של iOS לדומה יותר לזה של OS X, שמאז השקתה בתחילת שנות ה- 2000 שמרה על השם OS X (ה- X מציינת את הספרה 10 ברומאית). בהתאם לכך יתכן מאוד שבעתיד פיצ'רים משמעותיים יותר יושקו במהלך השנה, אחרי ההשקה הרשמית של גרסה גדולה של iOS, דבר שאפל החלה לאמץ כבר ב- OS X שקיבלה בגרסה 10.4 את אפליקצית התמונות החדשה.

1-19-2016 4-26-36 PM

בלי קשר למחזור ההשקות, בין אם שהוא ישתנה או ישאר כמו שהוא, המהלך של אפל בו החברה בחרה לשווק את הפיצ'רים החדשים של גרסה 9.3 בדף המידע השיווקי הוא לכשעצמו מאורע חדש לכשעצמו ולמעשה אחד די הגיוני. הרעיון הכללי הוא שבמקום שאפל תתן לאתרי הטכנולוגיה והשמועות את הבמה להציג את הפיצ'רים החדשים בגרסת הביניים, החברה מעוניינת לשלוט בעצמה במידע לגבי הגרסה והפיצ'רים השונים שהיא מכילה – דבר שמתאים למוטו הכללי של החברה בו שליטה על הטכנולוגיות ועל חווית השימוש במוצרים מקצה לקצה היא קריטית. בעיקרון עד כה בין אם מדובר בגרסאות בטא של גרסאות חדשות או גרסאות סופיות, בסופו של דבר כל החידושים בגרסה פורסמו על ידי אתרי השמועות שחפרו בגרסאות אלו והציגו את התוצאות לקהל הקוראים. נראה שאפל הבינה את המציאות לפיה גם גרסאות בטא שאמורות להיות סודיות, תחת חיסיון השימוש ברשיון המפתחים, אינן כאלה הלכה למעשה, ובפרט לאור מעבר לתוכנית בטא פומבית שחושפת את הגרסאות לקהל רחב יותר שאינו מחויב באותו הסכם סודיות, שמפתחים מחויבים לו.

אין ספק שהקרבה לגרסה 10 טומנת בחובה שינויים מעניינים מאוד הן לגבי העתיד של מערכת ההפעלה מבחינת הפיצ'רים שלה, אולם לא פחות באופן בו אפל עשויה לפעול מבחינת מחזור שיחרורי הגרסאות העתידיים.

להמשך דיון

 

השראה לפוסט: מקוורלד
עריכה, תרגום ותוספות: natisho