בעלי אייפון 5s ומטה, כדאי לכם להתקין את 9.2.1

ע״י

נראה כי מעבר לתיקוני באגים, אחד הפיצ'רים העקריים של גרסה 9.2.1 הוא שיפור ניכר בביצועים בשימוש עם מכשירי אייפון ישנים יותר.

 

 

iPhone4s-ios9

לפי המספרים שאפל ציינה במהלך השנתיים האחרונות, נראה שעדיין יש חלק לא מבוטל של משתמשי אייפון שלא שדרגו את המכשירים שלהם לאחד מדגמי האייפון 6 ו/או 6s. הסיבות לכך הן ככל הנראה נרחבות, בין אם חוסר רצון לעבור להשתמש במכשיר סמארטפון עם מסך גדול יותר, העובדה כי מערכת ההפעלה iOS 9 עדיין תומכת במכשירי אייפון ישנים ולמעשה עד למכשיר האייפון 4s שהושק ב- 2011 (5 שנים!!!), או סיבה אחרת. התוצאה היא זהה – יש לא מעט משתמשי אייפון 4s, אייפון 5 או 5c ומשתמשי אייפון 5s ומסיבה טובה. הם עדיין מכשירים מצוינים שמספקים את המשתמשים שלהם באופן כזה או אחר.

אולם כמו בכל שדרוג למערכת הפעלה חדשה ומתוחכמת יותר, שדרוג מכשירי האייפון הישנים יותר לגרסה חדשה יותר, לרוב מסתכמת בפגיעה בביצועים. לא מעט אנשים מקשרים את זה באופן ישיר לפעולה מכוונת מצידה של אפל מתוך מטרה לדחוף אנשים לשדרג את המכשירים שלהם לחדשים, במקום להתמודד עם המציאות לפיה מדובר במכשירים שנמצאים בשימוש כבר מספר שנים ויש להם בלאי טכנולוגי טבעי. חשדות אלו הרחיקו לכת עד לכדי תביעה רשמית שהוגשה נגד אפל לאחרונה בטענה כי השדרוג לגרסה 9, הביא להאטה משמעותית בביצועים של אפליקציות מובנות וכן אפליקציות צד ג’, תגובה איטית יותר של ממשק המולטי טאץ’ וכן קפיאות וקריסות של מערכת ההפעלה. התובעים מתלוננים על כך שאפל רק מציינת את היתרונות של הגרסה החדשה, אולם לא מזהירה את המשתמשים של מכשירי אייפון ישנים יותר שיכולים לשדרג לגרסה החדשה – קרי משתמשי האייפון 4s, על הבעיות האפשריות שהשדרוג עשוי להביא – בעיות שאפל ללא כל ספק מודעת אליהם, כחלק מתהליך הבדיקה הפנימי של החברה.

יש לציין שלא מדובר בפעם הראשונה שאפל נתבעת בגין נושא שכזה, אולם החברה תמיד טוענת שהיא פועלת ללא הרף לשפר את חווית השימוש במוצרים שלה גם עם גרסאות חדשות יותר. כעת המילים של אפל באות לכדי מעשים, עם שיחרורה של גרסה 9.2.1 שלפי מסמכי הרישום שלה מכילה בעיקר תיקוני באגים ושיפורי אבטחה, כשאחת מהן מכונה Websheet, והיא קשורה לאופן החיבור לתקשורת אלחוטית (WiFi) ומשפיעה על האופן שבו iOS שומרת עוגיות רישום (Cookie) כאשר משתמש גולש באתרי אינטרנט, זאת על ידי החדרת עוגיה המבקשת מידע אישי בעת החיבור הראשוני לרשת אלחוטית ומתן אפשרות  להאקר לשלוף נתונים אישיים מתוך המכשיר ללא ידיעת המשתמש. כך שכבר יש סיבה טובה לשדרג את את המכשיר לגרסה החדשה.

אולם מעבר לכך נראה כי הגרסה החדשה משפרת באופן ניכר את הביצועים של מכשירים ישנים יותר, קרי אייפון 4s, אייפון 5 (או 5c) ואייפון 5s. מי שבחן את הנושא הוא iAppleBytes שהשוואה בין גרסה 9.2.1 על שלושת המכשירים הנ"ל אל מול אותם המכשירים הפועלים על גרסה 8.4.1 – הגרסה האחרונה של iOS 8 ששוחררה באוגוסט 2015 ובהשוואה לגרסאות של iOS 9 עד כה הציגה ביצועים טובים יותר על מכשירים ישנים יותר. הסרטונים מציגים באופן ברור שאפל עשתה שיפור ואופטימיזציה משמעותיים בתפקוד של גרסה 9.2.1 על המכשירים הישנים, כשבולט במיוחד הוא השיפור על מכשיר האייפון 4s, שבחלק מהמקרים מציג ביצועים מהירים יותר על גרסה 9.2.1 מאשר על גרסה 8.4.1. באופן מעניין נראה כי דווקא מכשיר האייפון 5 (או כאמור ה- 5c) לא זכה לטיפול ייסודי שכזה, ואילו האייפון 5s מציג ביצועים דומים למדי בין 2 הגרסאות, אולם זאת ככל הנראה לאור העובדה כי מכשיר זה מגיע עם רכיב ה- A7 בעל מעבד 64 ביט שעוזר.

סביר להניח שההתמקדות של אפל במכשיר ה- 4s באה בעקבות התביעה שצוינה לעיל, אולם גם בגין הטענות כנגד החברה שפועלת באופן מכוון לחבל בחווית השימוש במכשירי אייפון ישנים יותר עם גרסאות חדשות יותר של מערכת ההפעלה הניידת שלה, וכעת החברה מציגה באופן מובהק שהדבר רחוק מהמציאות, כשלמעשה אין עוד אף יצרנית מכשירים ו/או פלטפורמה בתחום המובייל שמציגה תמיכה כה נרחבת לאחור כמו אפל, בין אם כשמדובר במכשירי הלומיה של מיקרוסופט ואפילו מכשירי הנקסוס של גוגל.

להמשך דיון

 

מקורות: iAppleBytes ו- Skycure
עריכה, תרגום ותוספות: natisho