האם המק הולך להיות הלהיט של אפל בשנת 2016?

ע״י

האנליסט Ming-Chi Kuo מציין כי הוא לא צופה שליין האייפונים הנוכחי או אפילו הבא יביא לגידול משמעותי עבור אפל, כשנראה כי ההפתעה תבוא מצד ליין המקבוקים.

 

 

Apple line 2015

אחרי שבשנה שעברה אפל שברה שיאי מכירות רבים עם רבעון חגים (Q4 קלנדרי או Q1 מבחינתה של אפל) מדהים שנבע בעיקר בגלל גידול חסר תקדים במכירות האייפון שהתבטאו בכ- 33%, רבים מעלים ספקות ביכולתה של אפל להאפיל על ההשגים של השנה שעברה, עם מכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס. שבעוד שברו את שיאי המכירה המוקדמת עם השקתם בחודש ספטמבר האחרון, לא מציגים שינוי משמעותי במיוחד אל מול מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס שהביאו גם שינוי בעיצוב, אולם בעיקר הביאו את בשורת המסך הגדול יותר לליין האייפונים. בהתאם לכך אנליסטים רבים צופים שברבעון האחרון של 2015, שאפל תדווח עליו בעוד מספר ימים ספורים, החברה תציג לכל היותר גידול מתון מאוד של מספר אחוזים בודדים. הדבר גורם לירידה די משמעותית במחיר המניה של אפל, ואתרי טכנולוגיה רבים ממנפים את הנושא לכותרות המנבאות את סופה של אפל – כותרות שחוזרות ונשנות מדי שנה מאז שנות ה-90 – במקום להסתכל על התמונה בעין מפוקחת יותר ולראות כי אפל צפויה לחזור על ההשגים המדהימים של השנה שעברה ואף לעקוף אותם במקצת.

ימים ספורים לפני דו"ח ההכנסות הרבעוני של אפל, האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI שיחרר דו"ח לקהילת המשקיעים שלו לפיו האנליסט – שבעבר ציין כי הוא לא רואה כי מכשירי האייפון 6s יביאו לגידול, זהה לזה שהביאו מכשירי האייפון 6 ב-2014, במכירות מכשירי האייפון – צופה תחזיות די פסימיות לגבי ליין מוצרי ה- iDevice של אפל לשנה הקרובה. בתחזית שלו מציין Kuo כי מכשיר האייפון 5se שצפוי להגיע לקראת סוף הרבעון הנוכחי לא יגרום לגידול משמעותי בהיקף מכירות מכשירי האייפון, ושבאופן כללי המכשיר לא מציג חדשנות כלשהי, זאת לאור העובדה שלמעט שינוי קל בעיצוב של מכשיר האייפון 5s, החומרה של המכשיר מתבססת על שילוב של החומרה של מכשירי האייפון 6 וה- 6s. בהתאם לכך האנליסט צופה כי היקף המכירות של המכשיר בעל מסך ה- 4 אינץ' החדש יהיה נמוך מהמצופה והוא ינוע בין 12 מיליון ל- 10 מיליון יחידות במהלך השנה, במקום תחזית של היקף מכירות של בין 18 מיליון ל- 20 מיליון יחידות.

באופן כללי Kuo צופה כי שנת 2016 תהיה שנה מאתגרת עבור ליין מכשירי האייפון של אפל, כאשר לדעתו של האנליסט אפילו ליין מכשירי האייפון 7 הצפויים לסתיו הקרוב לא ידחפו באופן משמעותי את היקף המכירות של מכשירי האייפון, שלכל היותר יהיו זהים לאלו של השנה שעברה, ובמקרה הטוב יציגו גידול קל. יש לציין שעדיין לא ידוע אילו פיצ'רים אפל תציג בליין האייפון 7, זאת כאשר בניגוד לשנה שעברה נראה כי השמועות והדיווחים לגבי המכשיר מעורפלות למדי למעט מספר שמועות המתייחסות לאפשרות שהמכשיר יגיע ללא מחבר אודיו סטנדרטי ועם מצלמה משופרת וייחודית. יחס צונן מקבל גם ליין האייפדים של אפל, כאשר לטענתו של Kuo, מכשיר האייפד אייר 3 שלפי השמועות יוצג באירוע האביב, לצד האייפון 5se, גם לא יביא שיפור ניכר להיקף המכירות של ליין האייפדים של אפל שעשוי אולי לקבל דחיפה קלה בגין המכירות של מכשירי האייפד פרו הגדולים, אולם לא באופן משמעותי.

455048252_101

בניגוד לסברות של Kuo לגבי ליין מכשירי ה- iDevice של אפל, האנליסט טוען כי ההפתעה תגיע מצד ליין המק של אפל וליתר דיוק, ליין המקבוקים זאת בעקבות שדרוג למחשב המקבוק, שהוצג בשנה שעברה. דיווחים על שדרוג אפשרי למחשב המקבוק הדקיק מציינים כי הוא צפוי לקבל מעבד מסדרת Skylake החדשה של אינטל, שתביא שיפור של בין 10% ל- 20% בביצועים ושיפור בחיי הסוללה שעשוי להסתכם בעד 30%, זאת לאור המעבר לארכיטקטורת ייצור של 14 ננומטר. יתכן מאוד ששדרוגים נוספים לליין המק עשויים לדחוף אפילו עוד יותר את פלטפורמת המחשבים האישיים של אפל, כאשר ברקע מתנופפות להן שמועות על כוונתה של אפל להציג שדרוג למקבוק אייר השנה עם עיצוב דקיק יותר ודגם חדש בגודל של 15 אינץ', כשבמקביל החברה תפסיק את ייצור דגם ה- 11 אינץ'. התגובות לדיווח הזה התקבלו בסקפטיות רבה, כאשר רבים סוברים שהגיוני יותר שאפל תרענן באופן משמעותי את ליין המקבוק פרו, מאשר תשקיע בליין המקבוק אייר, שנראה כי ימיו ספורים לאור הדימיון הרב בינו לבין המקבוק החדש.

Gold Macbook

אחרי שנתיים שהניבו גידול מרשים למדי, נראה כי שנת 2016 הולכת להיות שנה מאתגרת יותר עבור אפל, במיוחד לאור העובדה כי הפרה החולבת שלה – מכשירי האייפון – מתחילים להגיע לאיזור הרוויה. דבר שיאלץ את אפל לפעול במישורים חדשים בין אם הגדלת הפעילות שלה בשווקים חדשים, או אסטרטגיה חדשה לליין מכשירי הסמארטפון הפופולריים שלה.

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5mac ו- AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho