האייפון 5se יגיע עם החומרה של ה- 6s

ע״י

השמועות לגבי מפרט החומרה של האייפון 5se זגזגו בין רכיב A8 לבין רכיב A9. מארק גורמן מהאתר 9to5mac עושה סדר בנושא.

 

 

iPhone line sizes

מאז שהשמועות על מכשיר האייפון 5se, או בכינויו הקודם – האייפון 6c – החלו, נראה היה כי ישנה הסכמה על גודל המסך של המכשיר אולם פחות על החומרה שלו. חלק מהשמועות, ואפילו האחרונות, טענו כי המכשיר יתבסס בעיקר על החומרה של ליין מכשירי האייפון 6 – קרי רכיב A8, בעוד אחרות טענו כי המכשיר דווקא יתבסס על החומרה של ליין מכשירי האייפון 6s. כמו כן נראה שאם לא היה ברור האם המכשיר יגיע עם העיצוב של האייפון 5s, או שמא עם העיצוב של האייפון 6/6s, שהרי נראה כי בסופו של דבר העיצוב יהיה קצת מזה וקצת מזה. כך שהעיצוב הכללי העיקרי של האייפון 5se, ימשיך את העיצוב המרובע יותר של האייפון 5s, אולם בחלקו הקדמי, אפל תחליף את הפאנל השטוח, בפאנל 2.5D מעוגל, הדומה לזה של מכשירי האייפון 6 וה- 6s.

כעת מארק גורמן מהאתר 9to5mac מציין שלפי מקורותיו (המאוד מהימנים) המכשיר יתבסס באופן מלא על החומרה של ליין מכשירי האייפון 6s – כלומר על רכיב ה- A9 הכולל בתוכו את רכיב ה- M9. מאפיין זה לא רק מביא את מהירות הפעולה של הרכיב העוצמתי, אלא גם את פיצ'ר ה- "היי סירי" שפעיל באופן תמידי, זאת כאשר במכשירי אייפון ישנים יותר מליין האייפון 6s, פיצ'ר זה זמין אך ורק כשהמכשיר נמצא בטעינה. מה שכן יתכן מאוד ורכיבי ה- A9 של האייפון 5se יהיו קצת שונים מאלו שנמצאים במכשירי האייפון 6s וה- 6s פלוס, ובעיקר במהירות הפעולה שלהם, זאת כדי לשמר על זמן הסוללה במכשיר בעל הממדים הקטנים יותר ומסך ה- 4 אינץ'. בנוסף כבר התגלה כי המכשיר יגיע עם קישוריות NFC שתאפשר את שירות התשלומים הדיגיטלי של אפל, וככל הנראה גם חומרת המצלמה של המכשיר תזכה לשדרוג מזו של מכשירי האייפון 5s.

מאפיין נוסף הוא שדגם ה- 5se יגיע באותה תצורת נפח אחסון של ליין האייפונים בשנתיים האחרונות, כלומר הנפח ההתחלתי ימשיך להיות 16GB (שהוא בהחלט לא מספק כבר את רוב המשתמשים), אולם הנפח הבא יהיה 64GB ויתכן אפילו שהנפח המקסימלי של המכשיר יהיה 128GB, בדומה לליין המכשירים ה"גדולים יותר" של אפל. כמו כן גורמן טוען שעם השקתו של האייפון 5se, אפל תפסיק את ייצור מכשירי האייפון 5, וכאשר אפל תציג במהלך הסתיו הקרוב את האייפון 7, שהרי האייפון 5se יתפוס את מקומו של האייפון 6 כמכשיר הכניסה לליין האייפונים והוא ימכר במחיר הזול ביותר בליין, אם כי הוא בהחלט לא הולך להיות ה"אייפון הזול" אותו רבים חשבו שאפל תציג עם השקתו של האייפון 5c בשנת 2013.

iPhone screen sizes

לאור שמועות אלו, רבים תוהים מה המוטיבציה של אפל להציג את האייפון 5se ודווקא בתזמון המתואר. כדי לענות על כך יש לקרוא בין השורות את דבריה של אפל במהלך דו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון שלה. במהלך השיחה, ציין טים קוק שכ- 60% מבסיס משתמשי האייפון טרם השקת מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס עדיין לא שדרג את מכשירי האייפון שלו למכשירי אייפון חדשים וגדולים יותר. עובדה זו הביאה את היקף המכירות של מכשירי האייפון למצב של צמיחה די שטוחה בין הרבעון הרביעי של 2014 לבין הרבעון הרביעי של 2015, למרות שבפועל אפל מכרה יותר מכשירי אייפון ברבעון האחרון, ולמעשה שברה במקצת את השיא הקודם שלה. הסיבות לכך שמשתמשים רבים לא מעוניינים לשדרג את מכשירי האייפון 4s, 5, 5c ו- 5s שלהם למכשירי אייפון חדשים יותר, נובע ככל הנראה משביעות הרצון שלהם מהמכשירים הנוכחיים שלהם (אם כי הדבר משתנה ככל שהמכשיר ישן יותר), לצד חוסר התרשמות מגדלי המסך החדשים של מכשירי האייפון. שני גורמים אלו ביחד מאששים את העובדה שישנו שוק לא מבוטל של משתמשי אייפון קיימים שעדיין מעוניינים במכשיר אייפון עם גודל מסך של 4 אינץ', ונראה שכדי לענות על הצורך שלהם ולדרבן אותם לשדרג את המכשירים שלהם למכשירי אייפון חדשים יותר, אפל החליטה לקדם את מכשיר האייפון 5se ולייצרו.

iPhone 5s-6s

כאשר שוק הסמארטפונים מתחיל להשתנות ממצב של צמיחה מתמידה כקטגוריה צומחת, למצב שונה כאשר הקטגוריה מתחילה להתבגר, נראה שאפל צריכה להתחיל ולשנות את ההסתכלות שלה על מכשירי האייפון ולהבין שכדי לפנות לקהל משתמשים רחב יותר – מבלי לשנות את אופן התמחור של המכשירים – החברה צריכה להרחיב את היצע מכשירי האייפון, דבר אותו אפל החלה לעשות עם מכשירי האייפון בדגמי הפלוס, וכעת נראה כי החברה צריכה לעשות מהלך דומה גם גדלי מסך קטנים יותר, וכאן נכנס האייפון 5se.

להמשך דיון

 

מקור: 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho