פייסבוק או סוללה? זאת השאלה

ע״י

למרות העדכונים התכופים לאפליקצית פייסבוק, נראה כי גם אחרי השיפורים והתיקונים כניסה לרשת החברתית דרך הדפדפן שומרת על חיי הסוללה בעד כ- 15%.

 

 

iPhone battery

עם למעלה ממיליארד משתמשים פעילים מדי יום, נראה שכמעט ואין מכשיר סמארטפון בו לא מותקנת האפליקציה של פייסבוק – הרשת החברתית הגדולה ביותר בעולם. ולא בכדי בכל סקר או מחקר שבודק את האפליקציות הפופולריות ביותר, האפליקציה של פייסבוק מופיעה בראש הרשימה או לכל הפחות בחמישיה הפותחת, כאשר שאר השירותים/האפליקציות השונות של פייסבוק מככבות אף הן. אולם נראה כי השימוש באפליקציה הייעודית של פייסבוק פוגעת באופן ניכר בחיי הסוללה של מכשירי הסמארטפון, בין אם מדובר במכשירי אייפון או אנדרואיד.

לפני מספר חודשים האפליקציה של פייסבוק עמדה בלב שערוריה הקשורה לאופן בו האפליקציה של הרשת החברתית מנצלת את משאבי האייפון בזמן שהיא עובדת ברקע, ולמעשה גוזלת די הרבה מחיי הסוללה בכך שהיא עובדת ברקע באופן די אינטנסיבי, אפילו כשהמשתמש החליט לסגור את פעילות הרקע של האפליקציה דרך הגדרות המכשיר. ליתר דיוק, התגלה שהאפליקציה של פייסבוק רצה ברקע שעות על גבי שעות, ופי כמה וכמה יותר מזמן השימוש שלהם באפליקציה עצמה. אולם מעבר לכך אחת הסברות הייתה שאפליקצית הפייסבוק גם ממשיכה לעבוד ברקע, כשהיא משדרת שקט. דבר שמאפשר לאפליקציה להמשיך ולעבוד ברקע, זאת בהתאם לכך ש- iOS מרשה לאפליקציות מדיה להמשיך ולעבוד ברקע במידה והן משדרות תוכן כלשהו, כמו למשל אפליקציות של סטרימינג הכוללות של למשל שירותים כמו Spotify, פנדורה או אפל מיוזיק.

פייסבוק הודתה כי אכן מדובר ב"באג" שתוקן בגרסה ששוחררה זמן קצר אחרי שהבעיה התגלתה. אולם נראה כי עדיין השימוש באפליקציה של פייסבוק עדיין פוגע בחיי הסוללה של מכשירי הסמארטפון. לאחרונה דווח על ידי הכתבה הטכני, Samuel Gibbs של האתר The Gurdian, שהחליט לבחון את הנושא לעומק, אחרי שלאחרונה התגלה שהסרת האפליקציה ממכשירי אנדרואיד משפרת את חיי הסוללה בכדי 20%. הבדיקה נעשתה באופן הבא: במשך שבוע Gibbs עשה שימוש באפליקציה תוך כדי שהוא מנתק את מכשיר האייפון 6s פלוס שלו מהטעינה בשעה 7:30 בבוקר ובודק את מצב הסוללה בשעה 22:30 בלילה. בשבוע שלאחר מכן נעשתה בדיקה זהה, אולם אחרי הסרת האפליקציה הייעודית של פייסבוק מהמכשיר, וכניסה לאתר המובייל של הרשת החברתית דרך דפדפן הספארי. Gibbs מדווח שבאופן ממוצע בכניסה לפייסבוק דרך הדפדפן, חיי הסוללה של המכשיר שופרו בכ- 15%, כאשר יש לציין שאפליקצית המסנג'ר נותרה מותקנת, ובפועל נעשה שימוש זהה ברשת החברתית בין אם כשהאפליקציה הייתה מותקנת ובין אם דרך הדפדפן.

1241

זהו את ההבדלים: אייקון אחד הוא לאפליקציה והשני הוא לקיצור דרך לאתר לגישה מהדפדפן

Gibbs חזר על התהליך על מספר מכשירי אייפון (של חברים) כשנראה שהתוצאות היו דומות: בין אם מדוברבמכשירי אייפון 6s, אייפון 6, או דגמי הפלוס – חיי הסוללה של המכשירים שופרו באופן כזה או אחר (שהשתנה בהתאם למכשיר) אחרי הסרת האפליקציה. תוצאות המבחן הלא מדעי הזה, מגלות שלמרות שפייסבוק שיפרה על פניו את הבעיות של האפליקציה שלה, עדיין נושא חיי הסוללה נותר בעינו, כך שנראה שבאופן כזה או אחר, האפליקציה ממשיכה לרוץ ברקע ולרגל אחרי המשתמשים.

אולם נראה שאם יש יתרון ברור, בהקשר של חיי הסוללה, לשימוש בפייסבוק דרך הדפדפן. שהרי יש גם חסרונות, כאשר פיצ'רים מסוימים כמו למשל שיתוף תמונה או גישה ל- Instant Articles לא זמינה או מצריכה מספר פעולות נוספות. כמובן שניתן גם להשתמש באפליקצית Paper (זמינה דרך חנות האפסטור האמריקאית) מבית פייסבוק, שמציגה חלק גדול מהפיצ'רים של הרשת החברתית (אך לא את כולם) אולם בממשק שונה וייחודי. אם בכל זאת החלטתם להמשיך ולהשאיר את האפליקציה מותקנת (שהרי הפן החברתי חזק יותר לעיתים מכל דגש על חיי סוללה), אתם יכולים לכבות את המעקב אחרי המיקום שלכם, הן בהגדרות של האפליקציה והן דרך הגדרות הפרטיות בתפריט ההגדרות של iOS.

להמשך דיון

 

מקור: The Gurdian
עריכה, תרגום ותוספות: natisho