המעבר של אפל ל- OLED הוא סוד ידוע

ע״י

הדיווחים לפיהם אפל צפויה לעבור להשתמש במסכי OLED בליין האייפונים שלה, בעתיד הנראה לעין, צפויים להזניק מלחמה בין יצרניות המסכים השונות שיתחרו על אספקת המסכים לאפל.

 

 

iPhone 6s screen

הרבה מים עברו בכל הנהרות בעולם, מאותם הימים בהם אפל לא מכרה מספיק מוצרים שהצדיקו פיתוח ייעודי עבור החברה, כמו למשל מעבדי ה- PowerPC מבית מוטורולה. כיום היקף המוצרים שאפל מוכרת הופך את החברה למושא רצונה של כל ספקיות החומרה והרכיבים באשר הן, כאשר הדבר הביא את סמסונג הגדולה ל"התאים" את האסטרטגיה שלה לגבי מכשירי המובייל שלה כדי לשפר את יחסיה עם אפל, זאת אחרי שמלחמת הפטנטים בין אפל לבין סמסונג פגעה הן בתדמית של סמסונג (והציג אותה כמעתיקנית – פעמיים) והן ביחסי העבודה ההדוקים בין אפל לבין נדבך החומרה של סמסונג שעד לתחילת מלחמת הפטנטים היה היעד המועדף של אפל – שבהתאם לכך הייתה הלקוחה הגדולה ביותר של סמסונג. מעבר לכך, היקף המכשירים שאפל מוכרת מאפשר לחברה למנף את הפיתוח של רכיבים שונים כמו למשל רכיבי ה- Ax הפועלים בליבם של מכשירי האייפון, האייפוד טאץ', האפל TV והאייפד באשר הם, משנת 2010 ואילך.

ההישג העצום עובר לרבים מתחת לאף, אולם עצם העובדה שאפל מפתחת ומייצרת (לא בעצמה) מאות מליוני רכיבים כאלה בשנה, הופך כאמור את אפל ללקוחה מבוקשת של ספקיות רכיבים שונות ומשונות. לטובה ולרעה. קרי, במידה והיקף מכירות מכשירי האייפון עולה, ספקיות הרכיבים של אפל מרוויחות מכך באופן ניכר, ובהתאם לכך במידה והיקפי הייצור של מכשירי האייפון יורדים, ספקיות הרכיבים רואות ירידה ברווחים שלהם. עובדה זו יוצרת מצב בו יצרניות הרכיבים נזהרות שלא להסתמך באופן בלעדי על אפל, אולם כמו כן אפל מקבלת יחס מועדף.

בהתאם לכך לאור השמועות לפיהן אפל מעוניינת להעביר את מכשירי האייפון שלה להסתמך על מסכי OLED בעתיד הנראה לעין, יצרניות המסכים הגדולות בשוק מתחילות לחזר אחרי אפל במלוא הכוח. האתר ET News מדווח שלפי מקורותיו אפל חתמה על חוזה מול סמסונג, שיהפוך את ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית לספקית מסכי ה- OLED העקרית של אפל עם אספקה של כ- 60 אלף מסכי OLED גמישים (בגדלים שונים) בחודש. אין ספק שסמסונג מובילה את שוק מסכי ה- OLED, בזכות הטכנולוגיה המצוינת בה החברה משתמשת ואיכות הייצור הגבוהה, שהכתירו את המסכים של ליין מכשירי הסמארטפון של סמסונג בשנים האחרונות כטובים ביותר בשוק. אולם אפל כמובן לא מסתמכת על יצרנית אחת, ובמיוחד במידה ומדובר בסמסונג.

gsmarena_001

המתמודדות על תואר: ספקית המשנה של מסכי ה- OLED עבור אפל הן: LG, Japan Display, AU Optronics  וכעת גם פוקסקון – יצרנית מכשירי האייפון והאייפד העקרית של אפל – שלאחרונה רכשה את חברת Sharp. הדיווחים מציינים ש- LG ו- Japan Display פועלות במרץ להעביר ולשפר את היקפי ותפוקת הייצור של מסכי ה- OLED כדי לענות על הצרכים והדרישות של אפל עד כדי הקמה של מפעלים חדשים וייעודיים להגברת היקפי הייצור של מסכי ה- OLED. האתר DigiTimes מדווח שלפי מקורותיו פוקסקון צפויה להשקיע באופן נרחב בתשתיות של Sharp ולהפעיל 3 פסי ייצור של מסכי OLED, האחד עבור מסכים בדור 4.5 ועוד שניים עבור מסכים בדור 6 בהיקפי ייצור של 13,000, 11,500 ו-  34,500 בהתאמה, עד לכדי 9.85 מיליון מסכי OLED בגודל של עד 5.5 אינץ' בחודש (!). אין ספק שלאור היחסים ההדוקים בין פוקסקון לבין אפל, תאגיד הייצור הסיני צפוי לקבל עדיפות גבוה, במיוחד בגלל היקפי הייצור השאפתניים שפוקסקון מכוונת אליהם, אולם כמובן שהדבר יהיה תלוי באיכות המסכים ובאחוזי התפוקה.

עד כה השמועות ציינו כי התכנון המקורי של אפל היה לעבור להשתמש במסכי OLED בשנת 2018, אולם דיווחים אחרונים מציינים שאפל עשויה להקדים את המעבר לשנת 2017, זאת לפי דיווח של Nikkei. משמעות הדבר היא שמכשיר האייפון 7s (או איך שהוא לא יקרא) יגיע עם מסך OLED, דבר שיאפשר פיצ'רים חדשים כמו למשל תצוגה מעוגלת כמו מכשירי ה- Edge של סמסונג, חיסכון בחיי סוללה (במידה וה- UI של iOS ישתנה לצבע כהה יותר) ועוד. עד כה המכשיר היחיד של אפל שעושה שימוש במסך OLED הוא השעון שהתצוגה שלו זכתה לשבחים שציינו שמדובר באותה איכות התצוגה של מסכי ה- LCD של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס.

iPhone 6 Plus

יתכן מאוד שהמעבר למסכי OLED, צעד משמעותי מאוד עבור אפל ובפרט עבור ייצור מכשירי האייפון שמאז השקתם השתמשו במסכי LCD, ישפיע על מפת הדרכים שאפל מתכננת למכשירי האייפון, זאת כאשר לאחרונה החלו לעלות קולות לפיהם דגם האייפון שיושק השנה יכלול עדכון קטן ואילו השדרוג הגדול יותר יקרה ב- 2017. אולם לכך נצטרך לחכות ולראות.

להמשך דיון

 

מקורות: ET News, Nikkei ו- Digitimes
עריכה, תרגום ותוספות: natisho