תרשמו ביומנים – WWDC תתקיים באמצע יוני

ע״י

אתמול אפל החלה לשווק את אירוע המפתחים השנתי שלה, כאשר הראשונה להדליף את התאריכים היא סירי, כשזמן קצר לאחר מכן אפל שלחה מיילים רשמיים ופתחה את ההרשמה המוקדמת.

 

 

WWDC 2016

אירוע המפתחים השנתי של אפל, הידוע בשם WWDC (קיצור ל- World Wide Developer Conference) הוא אחד מ- 2 אירועי המדיה הגדולים ביותר של אפל במהלך השנה, כאשר הראשון הוא אירוע ספטמבר בו אפל הציגה במשך שנים את ליין האייפודים החדש, והחל משנת 2011 את ליין האייפונים (והשעון) החדש. באופן היסטורי אפל עושה שימוש ב- WWDC להציג את עתיד הפלטפורמות שלה, שעד לאחרונה כללו את OS X ו- iOS וכעת התווספו אליהן גם watchOS ו- tvOS שהושקו בשנה האחרונה, כשהן עושות שימוש בבסיסן ב- iOS. מסיבה זו למרות שהאירוע הוא בעיקרו כנס מפתחים הכולל הרצאות, סדנאות ועוד בהקשר של תכנות, פיתוח ועוד עבור מערכות ההפעלה השונות של אפל, הקינוט הראשי בו אפל מציגה את עקרי הדברים, השיפורים והפיצ'רים החדשים הצפויים במערכות ההפעלה בשנה הקרובה הם אירוע שחובבי התפוח מתרגשיו לגביו לא פחות מהמפתחים עצמם.

הדוגמא הטובה ביותר לכך היא מצגת הקינוט של 2013 בו אפל הציגה על הבמה את העיצוב החדש של iOS, כחלק מגרסה 7, וגם את Swift – שפת התכנות החדשה של אפל ששופרה מאז והפכה לפרויקט קוד פתוח.

כך שעצם העובדה שאפל החלה לפרסם את אירוע ה- WWDC הקרוב, יצרה ברשת באופן לא מפתיע, הרבה מאוד התרגשות – הן מצד משתמשים וחובבי טכנולוגיה והן מצד מפתחים. באופן מעניין מי שהייתה הראשונה להדליף על התאריכים של כנס המפתחים היא סירי, שהחל מאתמול החלה לענות על השאלה "מתי WWDC תתקיים", עם תשובה מפורטת המציינת כי האירוע יתקיים בין ה- 13 ליוני ל- 17 ליוני. מספר שעות לאחר מכן, אפל שלחה מייל רשמי לקהילת המפתחים הרשומים כשהיא מאששת את קיום האירוע, כשבמקביל החברה עדכנה את הדף הרשמי של WWDC עבור הכנס הצפוי, כאשר ערכת הנושא של הדף תואמת לזו של המייל כשהיא כוללת שורת פקודה. הקונספט המדמה שורות קוד הן הוא לא אקראי, כאשר בשנים האחרונות אפל ממקדת את WWDC בפלטפורמות שלה ולא בהצגה של מוצרים חדשים בכלל ובפרט לליין המק, דבר שאפל נהגה להציג עד לאחרונה.

Siri WWDC2016

באופן מעניין הכנס יתקיים ב- 2מקומות נפרדים יתקיימו בסן פרנסיסקו, כאשר הקינוט המרכזי ואירועי היום הראשון יערכו ב- Bill Graham Civic Auditorium, בו אפל קיימה את אירוע ספטמבר האחרון שלה, ואילו שאר הכנס יתקיים ב- Moscone West, בו אפל נוהגת לקיים את הכנס מדי שנה עד כה. החלוקה של הכנס ל- 2 מקומות היא קצת תמוהה, כשיתכן מאוד שהמטרה של אפל לקיים את אירועי היום הראשון ב- Bill Graham Civic Auditorium מאפשרת לאפל לעצב את המקום כרצונה ואולי גם להכניס יותר משתתפים, מתוך מחשבה שהקינוט המרכזי מושך לא רק מפתחים אלא גם אנשי תקשורת המסקרים את האירוע, ובהתאם לכך אפל לא רוצה שהדבר יעשה על גבם של המפתחים שגם ככה צריכים להתמודד על כרטיסים לכנס בהגרלה, וגם אלו שיזכו יפרדו מסכום של יותר מ- 1,500$, שלא כולל את הטיסה והשהיה בסן פרנסיסקו שבדרך כלל הופכת ליקרה מאוד בתקופה זו.

אפל גם הקימה דף ייעודי עבור מפתחים בדגש על פיתוח אפליקציות. דף זה כולל טיפים הנחיות ועוד במטרה לעודד ולעזור למפתחים להתמודד עם הקשיים הלא פשוטים שהם חווים בדרך לפיתוח אפליקציה והגשתה באפסטור, כשרק אתמול דווח על כך שאפל חוקרת דרכים לשפר את האפסטור, הן עבור מפתחים והן עבור משתמשים.

submissions-hero

כאשר iOS צפויה להגיע לגרסתה העשירית ומעצם העובדה שבשנה הבאה האייפון ו- iOS יחגגו עשור להצגתם/השקתם (אם כי iOS הושקה תחת השם iPhone OS) נראה כי קיימת האפשרות שאפל תדחה את האלמנטים ה"מדהימים" לשנה הבאה לציין את האירוע. בהתאם לכך עלו ברשת סברות כי באופן דומה להצגתה של גרסה 9.3 באופן מפתיע באמצע השנה והשיווק הנרחב שגרסה זו זכתה לקבל – דבר שהוא לא אופייני לגרסאות תחזוקה/ביניים של iOS, לפחות עד כה – אפל עשויה להציג ב- WWDC את iOS 9.5 או משהו דומה, ולהשאיר את השקתה של iOS 10 לשנה הבאה. במקביל לכך ישנם מספר רמזים ושמועות לפיהם אפל עשויה לשנות את השם הרשמי של מערכת ההפעלה של פלטפורמת המק, מ- OS X ל- MacOS, כנס המפתחים השנתי צפוי להיות מסקרן מתמיד, בין אם בגלל הסיבות שצוינו לעיל, או מעצם הבשלות של iOS כפלטפורמה והשאלות שעולות סביב הכיוונים שאפל תקח אותה, דבר שישפיע על מליוני המפתחים ברחבי העולם, השירותים השונים הרוכבים על פלטפורמת iOS וכמובן מאות מליוני המשתמשים.

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5mac ואפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho