מחזור החיים של עיצוב מכשירי האייפון צפוי להתארך וזה בסדר

ע״י

לפי השמועות האחרונות האייפון 7 צפוי להגיע עם עיצוב דומה לזה של מכשירי ה- 6 וה- 6s. אולם נראה שמדובר בצעד הכרחי מצידה של אפל כדי להתקדם קדימה.

 

 

iPhone 7

מאז שנת 2009, אפל החלה את מחזור הטיק-טוק בכל הקשור לעיצוב התעשייתי של מכשירי האייפון שלה, כאשר בשנה זוגית (2008, 2010, 2012, 2014) החברה הציגה עיצוב תעשייתי חדש למכשירי האייפון ואילו בשנה האי זוגית (2009, 2011, 2013, 2015) החברה המשיכה להשתמש באותו העיצוב התעשייתי (עם שיפורים קלים במידת הצורך) כשהדגש ניתן יותר על החומרה של המכשירים ועל הפיצ'רים שלהם כמו למשל מצלמה טובה יותר, Touch ID, מעבד של 64 ביט, Siri טכנולוגיית 3D Touch וכו'. השנה נראה שמחזור הטיק-טוק הזה צפוי להשבר אחרי 4 מחזורים שכאלה שהתפרשו על פני יותר מ- 7 שנים. העדות הראשונה לכך היא העובדה שאפל בחרה להשתמש בעיצוב התעשייתי של מכשירי האייפון 5 וה- 5s בדגם שלישי של מכשיר אייפון, שהוצג לאחרונה תחת השם "אייפון SE". מכשיר זה הוא המשכיות דרכה של אפל הן עם מכשירי אייפון בגודל של 4 אינץ', והן כדחיפה של מכשירי האייפון לכיוון שוק הביניים של עולם הסמארטפונים, זאת הודות לתג מחיר זול יותר של כ- 400$ שבארצנו הקטנה הופך לכ- 2,300 ש"ח (או 1550 בטרייד אין עם מכשיר אייפון 5s).

באופן מעניין נראה כי הצעד הזה דווקא זכה לביקורות חיוביות מצד המבקרים, שציינו כי למרות גודל המסך הקטן העיצוב שהוצג לראשונה בשנת 2012, מגלה עמידות ורלוונטיות לאורך זמן.

כעת רמזים שמגיעים מאתרי השמועות והחדשות מגלים כי האייפון 7, אותו אפל עתידה להציג בספטמבר הקרוב, יגיע עם עיצוב תעשייתי דומה לזה של האייפון 6 וה- 6s, אם כי עם מספר שינויים/ שיפורים קלים שיתבטאו בשינוי בקווי האנטנה בפאנל האחורי וכן במודול המצלמה שישפיע על המכלול עצמו ובהתאם לכך גם על פתח המצלמה בפאנל האחורי. כמו כן בהתאם לשמועות בנושא, נראה כי המכשיר יגיע ללא מחבר אודיו סטנדרטי של 3.5 מ"מ, כשההחלטה היא לעבור להשתמש במחבר הברק לשם חיבור חוטי של אוזניות ולקדם שימוש של אוזניות אלחוטיות.

image_c9c57213dabca82c648507d76a77e1e4-m

על פניו נראה כי שימוש של שנה נוספת בעיצוב התעשייתי של ליין ה- 6 וה- 6s, יתקבל באכזבה מסוימת מצד המשתמשים שהתרגלו למחזור הטיק-טוק שצוין לעיל. כמו כן לאור ההאטה בצמיחת המכירות של מכשירי האייפון, נראה כי מדובר בצעד מסוכן מצידה של אפל שעשוי להתבטא בהאטה גדולה עוד יותר בהיקף המכירות של מכשירי האייפון 7, כאשר משתמשים יעדיפו לרכוש את האייפון SE או את דגמי ה- 6s שככל הנראה ימשיכו להמכר אם כי במחיר מוזל יותר. מעבר לכך נראה כי משתמשי האייפון 6 לא יראו במכשיר האייפון 7 בתור אטרקציה משמעותית לשדרוג. כבר השנה מכשיר ה- 6s מתקשה, לראשונה מאז השקת האייפון, להציג ביצועי מכירה טובים מאלו של הדגמים הקודמים ובפרט לאלו של האייפון 6 והצגה של אייפון 7 עם עיצוב דומה עשויה להתבטא בתוצאה דומה.

אולם כאשר שוק הסמארטפונים מגיע לרוויה מסוימת ברחבי העולם – ובפרט בשווקים הגדולים: ארה"ב, אירופה וסין – בד בבד עם הבגרות של קטגוריית הסמארטפונים, יתכן מאוד שמדובר בצעד טוב מצידה של אפל. נכון להיום כאשר האייפון מהווה כ- 2/3 מכלל ההכנסות והרווחים של אפל, קשה להבין איך אפל יכולה להתחיל ולהאט את קצב העדכון והפיתוח של האייפון לטובת מוצרים אחרים. אולם כאשר הקטגוריה מתחילה להבשיל ולהתבגר המסקנה היא שאפל, למרות כל הקושי בנושא, צריכה לעשות זאת לטובת העתיד. אם הייתם שואלים את קהל משתמשי המק בשנות ה-90 או בתחילת שנות ה- 2000, האם הם מאמינים שתוך כעשור, אפל תהיה מוכרת בעיקר בתור יצרנית של נגני מוזיקה, סמארטפונים או טבלטים ופחות בתור יצרנית המק. סביר להניח שהתשובה הייתה לא. אולם אם אפל הייתה ממשיכה לקדם ולפתח את ליין המק ו- OS X באותו המהירות והאופן בו היא קידמה את פלטפורמת המק טרם הצגת האייפוד ו/או האייפון, המצב הנוכחי של אפל היום היה בכי רע כשהחברה הייתה פספסת לחלוטין את תחום המובייל, בדומה לאופן בו מיקרוסופט ואינטל פספסו את התחום בהתמקדותן במחשבי PC – הפרה החולבת שלהן.

משתמשי המק בין 2005 ל- 2007, וודאי זוכרים שהפיתוח של iPhone OS (שעתידה להקרא בשם iOS), הביא לעיכוב משמעותי בפיתוח וההשקה של OS X Leopard כשגם עם השקתה הייתה מלאה בבאגים שתוקנו רק בגרסת התחזוקה השניה שלה. כיום אפל גדולה דיה ומנוסה דיה בנושא זה, כאשר לחברה יש צוות ייעודי שמפתח את watchOS באופן נפרד מ- iOS או OS X, אך בתיאום. אולם עדיין התרבות הארגונית באפל היא של צוותים קטנים שפועלים במהירות ובראשם צוות העיצוב התעשייתי שמונה מספר מצומצם של מעצבים שפועלים לאורכם ולרוחבם של ליין המוצרים של אפל, החל מהעיצוב התעשייתי של המוצרים, האביזרים הפריפריאליים, הממשקים של האפליקציות השונות ועוד. כך שכדי שצוות העיצוב התעשייתי יוכל גם לעבוד על ליין מוצרי העתיד של אפל, בקטגוריות צעירות או כאלה שהן חדשות ומלהיבות (משהו אמר רכב?), ליין המוצרים הבשל יותר צריך לספוג זאת, עם האטה מסוימת ברענון העיצוב.

Screen-Shot-2016-03-14-at-08.28.29-800x699

כך שבדומה לכך שמחזור רענון העיצוב בליין המק ובפרט המקבוקים הואט באופן משמעותי לרענון כל כמה שנים, כשבמקביל החומרה משתפרת וכן גם מערכת ההפעלה שזוכה לקבל פיצ'רים חדשים ושיפורים לפיצ'רים הקיימים, כך נראה שגם ליין האייפונים עשוי לראות האטה מסוימת בקצב רענון העיצוב שלו, כשבמקביל אפל תמשיך לרענן את החומרה מדי שנה ולשפר ולעדכן את iOS. בטווח הקצר נראה שמדובר בירייה ברגל, אולם לטווח הארוך מדובר בצעד – שאם הוא אכן יקרה – עשוי לעזור לאפל להתמודד עם העתיד וכדי לעשות זאת אי אפשר להמשיך ולמקד את מירב המשאבים על המוצרים המשמעותיים של החברה בעבר ובהווה.

להמשך דיון

 

מקור: עבדל איברהים, AppAdvice
עריכה, תרגום ותוספות: natisho