האייפון 7 אולי יהיה מעניין יותר ממה שנדמה

ע״י

דיווחים מגלים ששותפותיה של אפל לייצור האייפון מתחילות להעסיק עובדים מוקדם מהמצופה, לאור העובדה שהאייפון 7 צפוי להיות "מורכב יותר", כשבנוסף אפל מרכיבה צוות החוקר טעינה אלחוטית.

 

 

iphone-7-release-date-wireless-charging

עד כה כל הדיווחים לגבי האייפון 7 וה- 7 פלוס, הראו כי המכשירים עשויים להיות אכזבה לאלו שמצפים להמשך מחזור הטיק-טוק של מכשירי האייפון, כאשר עד כה עולה שאפל לא תציג עיצוב חדש עם מכשירים אלו כפי שהחברה עשתה עד כה. בהתאם לכך נראה כי העיצוב של מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס יתמקד בפסי האנטנה בפאנל האחורי וכן בשדרוג מכלול המצלמה של המכשירים, כאשר דגם הפלוס עשוי לקבל, ובאופן בלעדי, מצלמה כפולה שתהפוך את איכות התמונות המצולמות לגבוהה הרבה יותר ולמעשה ברמה (כזו או אחרת) של מצלמות SLR. מעבר לכך לא ממש ברור מה יכלול שדרוג החומרה ועד כמה משמעותי הוא יהיה. בהתאם לכך הצפי הוא שבדומה לאופן שבו האייפון 6s לא הצליח להלהיב ולגרום למשתמשים רבים לשדרג את המכשירים שלהם, יתכן מאוד שגם גורלו של האייפון 7 יהיה דומה, כשבאופן ישנן כבר שמועות לגבי האייפון הבא (הבא) שיוצג ב- 2017.

אולם דיווח חדש שמגיע מהאתר Economic Daily News (דרך CNBC) מגלה שפוקסקון ופגטרון – שותפותיה העקריות של אפל לייצור מכשירי האייפון – החלו לפתוח את מחזורי ההעסקה לקראת הייצור המאסיבי של מכשירי האייפון הבאים, מוקדם מהמצופה. למעשה לפי הדיווח עולה שמדובר בהקדמת מחזורי ההעסקה בכחודש והסיבה לכך היא שייצור מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס יהיה "מורכב יותר", ובהתאם לכך הדבר יצריך הכשרה ארוכה יותר מהרגיל. דיווח זה הוא הדיווח הראשון שמעלה סימני שאלה מעניינים סביב האייפון 7, כשלמעט המצלמה הכפולה שלו, שתהיה לפי השמועות בלעדית לדגם הפלוס, לא ממש ברור מה יהיה הפיצ'ר המרכזי הגדול שלו – במיוחד לאור העובדה שהעיצוב לא צפוי לעבור שינוי מהותי.

בדיווח מקביל על ידי בן פופר מהאתר The Verge, התגלה שבשנתיים האחרונות אפל החלה להעסיק מספר הולך וגדל של עובדים המתמחים בתחום הטעינה האלחוטית, כאשר שניים מהם  – המתמחים בתחום זה ובפרט בטכנולוגית ultrasonic – הועסקו לאחרונה מחברת הסטארטאפ uBeam, שעד כה זכתה לפרסום רב סביב הטענות שלה לגבי היכולות הטכנולוגיות של הטעינה האלחוטית שהיא פתחה. אולם בדיקה מעמיקה יותר מגלה שמדובר בטרנד שמתרחש כבר למעלה משנתיים, כאשר עד כה אפל העסיקה לשורותיה יותר מתריסר עובדים המתמחים בטעינה אלחוטית ובטכנולוגיות הקשורות אליה. כמובן שיכול להיות שמדובר במשהו הקשור לטעינה האלחוטית של השעון שמתחבר באופן מגנטי למטען שלו המטעין את הסוללה הקטנטנה שלו באופן קיבולי ולא באופן ישיר. אולם יכול מאוד להיות שמדובר במשהו גדול יותר עליו אפל עובדת, כאשר לפני מספר חודשים האתר בלומברג דיווח שאפל עובדת על טכנולוגיה מתקדמת לטעינה אלחוטית, שתאפשר להטעין את מכשירי המובייל במרחק של כמטר עד מטר וחצי ממרכז הטעינה, שלפי הפטנטים של אפל בנושא יכול להיות מוטמע במחשבי מק בשימוש עם טכנולוגיה בשם  "near-field magnetic resonance" (או תהודה מגנטית קצרת מרחק).

על פניו פיצ'ר שכזה יהפוך את מכשירי האייפון 7 לנחשקים הרבה יותר ואולי מסיבה זו אפל הזיזה את פסי האנטנה בפאנל הגב לחלק העליון והתחתון של הפאנל, זאת במטרה שלא יהיה גורם מפריע להטענה האלחוטית (באמת). וברור שטכנולוגיה שכזו תהפוך את ההרכבה של מכשירי האייפון 7 למורכבת יותר. אולם מצד שני יתכן מאוד שהטכנולוגיה עדיין נמצאת בחיתוליה, ולראייה היא שחברות רבות עדיין עובדות עליה ללא הצלחה יתרה. כאמור יתכן מאוד שה"מורכבות" של האייפון 7 קשורה למכלול המצלמות הכפול של האייפון 7 פלוס, או למשהו אחר לגמרי, אולם אין ספק שדיווחים אלו יוצרים עניין מחודש סביב האייפון 7.

כמו כן לאחרונה דווח כי אפל תתחיל להשתמש ברכיבי מודם מתקדמים המפותחים על ידי אינטל, או יותר נכון חטיבת התקשורת של אינטל שמורכבת בעיקר מעובדי אינפיניון הגרמניים, אותה אינטל רכשה לפני מספר שנים ורכישה זו הייתה אחד הגורמים שהביאו את אפל לעבור להשתמש במודמים של קוואלקום (לצד העובדה שהמודמים של קוואלקום היו גלובאליים ותמכו הן ב- CDMA והן בתקני ה- GSM השונים, דבר שהיה רלוונטי עבור השקת האייפון ברשתות CDMA כמו Sprint ו- Verizon). הדיווח האחרון בנושא מגיע מהאתר Digitimes שמגלה כי אינטל צפויה לקבל על עצמה כ- 50% מכלל הזמנות המודמים עבור דגמי האייפון (וכנראה גם דגמי האייפד) הבאים. ליתר דיוק אינטל תהיה זו שתפתח את המודמים, כשאת הייצור שלהם יעשו TSMC – שכבר עובדת בצמוד עם אפל על ייצור רכיבי ה- Ax השונים בשנים האחרונות – וחברת King Yuan Electronics המוכרת בקיצור בשם KYEC. על פניו מדובר בניצחון עבור TSMC ואינטל, כאשר הראשונה תזכה להרחבה של היקפי הזמנות הייצור המגיעות מרכיבים של מכשירי האייפון והאייפד ואילו האחרונה תבצע את דריסת הרגל המשמעותית ביותר שלה בתחום המובייל בשנים האחרונות – כשבאופן אירוני מדובר דווקא בתחום התקשורת ולא בתחום המעבדים בזכותו החברה מוכרת.

intelvsqualcomm

קוואלקום תמשיך לספק את שאר 50% של שבבי התקשורת (מודמים) של מכשירי האייפון, דבר עליו רמז המנכ"ל של קוואלקום לאחרונה כשהוא ציין שלקוחה גדולה עשויה לצמצם את היקף ההזמנות שלה מקוואלקום. באופן מעניין נראה שככל שעסקי האייפון הולכים ומבשילים, אפל פועלת בכיוון שיאפשר לה שלא להסתמך באופן בלעדי על ספקית אחת של שבבים כאלה ואחרים. בשנה שעברה החברה החלה להתנסות עם כך דרך הייצור של רכיבי ה- A9 שפוצל ל- 2 יצרניות: סמסונג ו- TSMC, דבר שיצר קצת המולה ברשת (צ'יפגייט) לאור העובדה שהתגלו הבדלי ביצועים מינוריים לחלוטין בין 2 סוגי המעבדים, דבר ששכך מהר מאוד אחרי שאפל התייחסה לנושא וציינה שהפרשים אלו עומדים על 2%-3% בשימוש בעולם האמיתי (ולא במבחני ביצועים).

כל אלו מתחילים לגבש תמונה ברורה יותר (או פחות) סביב האייפון 7 וה- 7 פלוס, כשיתכן שהמכשיר יהיה מעניין יותר ממה שנדמה תחילה.

להמשך דיון

 

מקורות: The VergeCNBC ו- Digitimes
עריכה, תרגום ותוספות: natisho