המפתחים מתעלמים מהשעון

ע״י

השעון יצר ציפיות רבות עבור המשתמשים והמפתחים כאחד, אולם נראה כי האחרונים מתעלמים ממנו. לפחות עד לדור הבא.

 

 

Apple watch Apps

כשאפל הציגה את השעון בספטמבר 2014, החברה התייחסה למוצר בתור הפרק הבא עבור אפל וככזה השעון הושק לא רק כמוצר בודד, כפי שאפל השיקה את האייפוד והאייפון לפניו, אלא כפלטפורמה של ממש עבור קהל המפתחים של אפל. ואכן תוך זמן קצר אפל שיחררה לקהילת המפתחים את כלי הפיתוח הרלוונטיים לצד הבטא הראשונה של iOS 8.2, ובמשך 6 החודשים הבאים המהנדסים של אפל תמכו במפתחים רבים ונתנו להם כלים כדי לפתח ולהתאים את האפליקציות שלהם עבור השעון.

כך כשהשעון הושק באופן רשמי ואפל שיחררה את iOS 8.2, נחשפה האפסטור הייעודית של השעון והאפליקציות הראשונות לתמוך במוצר החדש, המסקרן והכה מצופה של אפל. בשבועות שלאחר מכן עוד ועוד אפליקציות התווספו לאפסטור הייעודית של השעון, כשמכשיר החל להגיע לקהל המשתמשים הראשון. אולם כבר מהביקורות הראשונות ניתן היה להבין שפלטפורמת השעון, שלימים קיבלה את השם watchOS, היא בעייתית למדי והאפליקציות מאחורי הקלעים פעלו בתור הארכות (Extensions) לאפליקציות, עולות לאט-אם בכלל- ופועלות לאט עוד יותר. אפילו watchOS 2 שהוצגה ב- WWDC של השנה שעברה והושקה בספטמבר האחרון, לא הצליחה לשפר את המצב. אפילו למרות ההבטחה הגדולה של מערכת ההפעלה החדשה, לפיה אפליקציות יוכלו לפעול באופן עצמאי יותר ולנצל את החומרה של השעון, בין אם החיישנים, הכתר הדיגיטלי או Force Touch.

מאז נראה כי המפתחים החליטו להתעלם מהשעון כפלטפורמה, כשמעט מאוד אפליקציות זכו להשתדרג ל- watchOS 2, למרות שלאחרונה אפל הודיעה למפתחים כי אפליקציות חדשות או עדכונים חייבים להשתמש בכלי הפיתוח של watchOS 2 – ככל הנראה במטרה לקדם את היכולות המתקדמות יותר. כעת דיווח של האתר Business Insider מגלה את המציאות המרה, לפיה מפתחים פשוט מתעלמים מפיתוח אפליקציות עבור השעון. זאת לפי Tim Anglade, בכיר בחברת הנתונים Realm המספקת שירותי נתונים ו- Data עבור כ- 100,000 מפתחים והטכנולוגיה שלה נמצאת בשימוש בכמיליון אפליקציות. Anglade מציין כי בעוד פלטפורמת השעון והפלטפורמה של האפל TV (דור 4) הן פחות או יותר בנות אותו הזמן (עם יתרון של כחצי שנה לשעון), מפתחים דווקא מתמקדים יותר באפליקציות שלהם לאפל TV וביחס של כ- 10 ל- 1. באופן מעניין ורחב יותר עולה שבמהלך שבכל שבוע החברה רואה כ- 1000 אפליקציות חדשות עבור iOS (האייפון והאייפד), כ- 10 אפליקציות חדשות עבור tvOS ואולי רק אפליקציה אחת חדשה עבור watchOS.

Apple Watch

הבדלים אלו מראים עד כמה גדול הפער בין פיתוח אפליקציות עבור השעון, לבין הפלטפורמות האחרות של אפל. אולם הדבר לא אמור להיות הפתעה גדולה במיוחד. משתמשי השעון או אלו שמציצים מדי פעם בחנות האפסטור הייעודית של השעון באפליקציית העזר, יכולים להעיד על כך שבעוד האפסטור הרגילה מתרעננת ומתעדכנת על בסיס (כמעט) יומי – במיוחד אחרי שפיל שילר לקח לידיו את מושכות ניהול האפסטור – האזור הייעודי של השעון לא ראה עדכונים משמעותיים מבחינת אפליקציות חדשות מזה חודשים רבים.

Anglade אומר כי לפי מידע שהוא קיבל ממפתחים, עולה כי המפתחים דווקא מעוניינים לפתח עבור השעון, אולם לא כאשר השעון הוא אביזר עבור האייפון. ובפרט לא במצב הנוכחי, בו החומרה של השעון וכלי הפיתוח (SDK) גם ב- watchOS 2 לא מאפשרים לאפליקציות לרוץ באופן עצמאי לחלוטין על החומרה של השעון, מה גם שנראה כי חומרה זו לא מספיק חזקה כדי לאפשר לאפליקציות לרוץ בצורה חלקה ומהירה.

אך עם זאת נראה כי יש אור בקצה המנהרה, ולפי מפת דרכים שאפל ציינה כבר בפני קהילת המפתחים שלה, עולה כי השיפורים הללו צפויים להגיע (לפחות בתחום ה- SDK) ובקרוב. בהתאם לכך ולאור הסמיכות ל- WWDC – שתתקיים בעוד כשבועיים – סביר להניח שאפל תציג בכנס המפתחים השנתי שלה את watchOS 3 ואת השיפורים הדרושים (והכה מצופים) לפלטפורמת השעון. במקביל ישנן שמועות הטוענות שבחודש ספטמבר אפל תציג את הדגם השני של השעון, שיתמקד בעיקר בשיפורי חומרה ומספר פיצ'רים חדשים – אולם באופן מינורי בלבד.

Apple Watch Sport edition white

אחרי יותר משנה בשוק, נראה כי אפל למדה הרבה לגבי השעון בפרט ושוק המכשירים הלבישים בכלל, ויהיה מעניין לראות האם החברה תיישם את הלקחים הללו ועד כמה מהר.

להמשך דיון

 

מקור: Business Insider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho