כל מה שאתם צריכים לדעת על watchOS 3

ע״י

אפל מגדירה מחדש את מערכת ההפעלה לשעון, עם שיפורים במהירות, תפקוד שונה ללחצן הצידי, תצורות שעון חדשות ועוד שמתיימרים להפוך את השעון לחוויה חדשה.

 

 

watchOS 3

כשאפל הציגה את iOS 7 לפני 3 שנים, החברה ציינה כי השינוי המהותי בממשק המשתמש נועד להקנות למערכת ההפעלה תחושה חדשה אולם מוכרת. כעת כשנה אחרי ההשקה הרשמית של השעון, החברה מתיימרת לעשות את אותו הדבר עם השעון בגרסה החדשה של watchOS.
יש לציין שמעצם העובדה שתוך פחות משנתיים מאז הצגתו, השעון מקבל גרסה שלישית למערכת ההפעלה שלו, מראה שני דברים: הראשון הוא שאפל פועלת בקצב מהיר מאוד עם הפלטפורמה החדשה, והדבר השני הוא שאכן יש הרבה מה לעשות ולשפר. השעון הוצג כהבטחה גדולה, כאשר אפל כינתה את המוצר בתור "הפרק הבא בסיפור של אפל". ובעוד הוא הפך להצלחה מסחררת בתחום השעונים ובפרט השעונים החכמים, בכך שהוא עקף ובפער עצום כל מתחרה בתחום בין אם שעוני האנדרואיד Wear או השעונים של סמסונג, עדיין מדובר בקטגוריה נישתית למדי שמוכרת בכל רבעון כמה מליונים לכל היותר – אם כי גם האייפון וגם האייפד החלו את דרכם עם מכירות "טובות" לפני שהפכו לבלוקבסטרים (ובמקרה של האייפד גם ירדו מהר מאותו השיא).

כעת אפל מציגה את הגרסה השלישית למערכת ההפעלה של השעון, כזו שמבטיחה לשפר באופן ניכר את חווית השימוש בו, אחרי שהגרסה השניה לא עמדה בציפיות. למעשה watchOS 2 שהושקה בספטמבר האחרון הביאה שיפורים די נרחבים לפלטפורמה, אולם נראה שרובם לא הוטמעו באופן ניכר בין אם על ידי מפתחים ובין אם על ידי אפל. מה שיצר מצב בו הפלטפורמה אכן זכתה לגל ראשון של אפליקציות ועניין מהמפתחים, אולם תוך מספר שבועות קצר ננטשה, כאשר מפתחים החלו להתעלם ממנה לאור מגבלות וחווית משתמש לא טובה מצד משתמשים, שהסתכמה בעיקר בזמני אתחול ארוכים מאוד לאפליקציות, איטיות כללית והגבלות שונות של אפליקציות, בניגוד לפתיחות ואפשרויות רבות יותר על פלטפורמות אחרות כמו iOS או tvOS שהושקה באביב האחרון.

שיפור מהירות האפליקציות
ב- WWDC, קווין לינץ', העומד בראש פיתוח מערכת ההפעלה לשעון, ציג את השיפורים במערכת ההפעלה לשעון הכוללים מספר אלמנטים. הראשון והחשוב שבהם הוא מהירות פתיחה וסינכרון גבוהה (פי 7 ויותר) של אפליקציות על השעון, כאשר אפל הודתה באופן רשמי בדמו כי מהירות הנוכחית של פתיחת אפליקציות היא חוויה נוראית. בהתאם לכך אפל נותנת למפתחים כלים לאפשר רענון ברקע לסיבוכים על פני השעון ולאפליקציות מועדפות (בהמשך) ובהתאם לכך פתיחה מהירה יותר של האפליקציות הללו. כך שבסופו של דבר אפליקציות שנעשה בהן שימוש תדיר יפתחו מהר יותר, ויש לראות האם הדבר יעמוד במבחן התוצאה וכיצד הדבר ישפיע על אפליקציות אחרות. כמו כן אפל גם מאפשרת גישה לחומרה נוספת כמו הג'ירוסקופ וכן מאפשרת לאפליקציות מסוימות לעבוד ברקע – כמו למשל אפליקציות ספורט.

WatchOS3_trio

שיפורי ממשק – מבטים ולחצן ה"חברים"
השינוי הגדול השני הוא בממשק של השעון. בתחילת דרכו של המכשיר אפל הציגה 4 אפשרויות לממשק עם אפליקציות: האפליקציה עצמה, התראות, סיבוכים ומבטים (Glances), כאשר האחרונה אופשרה על ידי מחוות משיכה מתחתית מסך השעון להציג מבטים של אפליקציות ושירותים שונים. כעת אפל החליטה שמדובר בממשק מיותר והיא מעלימה אותו לטובת צמצום ממשקי האפליקציה כאשר נראה שאין צורך בין מבט חטוף ולא אינטרקטיבי עם האפליקציה, כאשר ניתן פשוט לפתוח אותה (בתקווה במהירות) וגם לבצע עם האפליקציה אינטרקציה מהירה – שהרי בסופו של דבר כל האינטרקציות עם השעון הן מהירות ונמדדות בשניות. כך שכעת בגרסה 3 מרכז הבקרה יחליף את "מרכז המבטים" והדבר יתן חווית שימוש אחידה ממכשירי ה- iOS השונים: אייפון ואייפד.

בנוסף אפל גם שינתה את התפקוד של הלחצן במכשיר, כשהכוונה היא ללחצן הממוקם מתחת לכתר הדיגיטלי. עד כה לחיצה קצרה על לחצן זה הייתה מביאה את מראה ה"חברים" ומאפשרת למשתמש לבחור מבין אנשי קשר שהוגדרו מראש איש קשר לשיחה, שליחת הודעה או שליחת Digital Touch – פיצ'ר ההודעות הידני וה"אינטימי" שאפל הציגה עם השעון. כעת אחרי שנה ניתן לראות שפיצ'ר זה שהוצג כחלק מעמודי התווך של השעון בתור – דרך אינטימית לתקשורת עם אנשים – התברר ככישלון מאחר והוא הסתמך על העובדה שניתן לשלוח הודעות שכאלה רק למשתמשי שעון אחרים. יש לציין שבגרסה 10 יהיה ניתן לשלוח הודעות Digital Touch בין מכשירים שונים הנמצאים על גרסה 10, דרך אפליקצית iMessage וככל הנראה גם בין משתמשי iOS 10 לבין משתמשי השעון בגרסה 3.
כעת בגרסה החדשה, לחצן זה ישמש בתוך לחצן להפעלת ה- Dock, שיהווה את המקום עבור האפליקציות המועדפות של המשתמש לגישה מהירה. בכך אפל מודה שממשק הכוורת הוא עצת בעייתי ונותנת למשתמשים אפשרות גישה מהירה לאפליקציות הנמצאות בשימוש תדיר, שלא מופיעות כסיבוכים על פני השעון.

 

שיפורי ממשק – תצורות השעון
אפל גם מרעננת את צורות השעון עם 3 תצורות שעון חדשות המתמקדות במעגלי הפעילות: תנועה, פעילות ועמידה, זאת לאור הפופולריות של פיצ'רים אלו – דבר שמראה את השימוש העקרי בשעון כמכשיר לפעילויות ספורט וניטור הבריאות. כמו כן מתווספת תצורת שעון חדשה המכילה את מיני מאוס וכן תצורת שעון חדשה בשם Numeral המציגה את השעה במראה מינימליסטי למדי, כשבנוסף אפל גם מציגה סיבוכים נוספים לפני השעון וגם את האפשרות להוסיף סיבוכים לתצורות השעון: תמונות ו- Time Lapsed. מעבר לכך אפליקצית העזר של השעון מכילה דף לפני השעון השונים, המאפשר למשתמש להגדיר את פני השעון ישירות מהאפליקציה (כשעד עכשיו הדבר היה אפשרי רק מהשעון עצמו), כשדף זה אולי פותח אפשרות עתידית להצגה של חנות לפני השעון.

שינוי נוסף הוא שכעת כדי לעבור בין פני השעון השונים ניתן פשוט לגלול הצידה ואין צורך ללחוץ לחיצת Force Touch על השעון עצמו כדי להכנס למצב תצורות השעון.

 

watch faces

אפליקציות חדשות, ספורט ובריאות
הגרסה החדשה גם מכילה מספר אפליקציות חדשות, ביניהן: אפליקציה מובנית של רשימות (המסתנכרת דרך iCloud עם האפליקציה המקבילה על iOS ו- macOS), אפליקצית Find My Friends המאפשרת בקלות ובמהירות לראות את המיקום של חברים ובני משפחה, אפליקציה חדשה עבור HomeKit בשם Home, המאפשרת הפעלה מהירה של ההגדרות מהאפליקציה המקבילה ל- iOS אותה אפל הציגה כחלק מ- iOS 10, אפליקציה ייעודית לניטור קצב הלב ואפליקציה חדשה בשם Breath שנועדה להכניס לסדר היום של המשתמש חלונות זמן לנשימות, דבר שלטענתה של אפל משפר את רמת החיים והבריאות.

בנוסף אפל גם שיפרה את מהירות הגישה להפעלת פעילויות ספורט, מתן אפשרות של שיתוף הפעילות עם אנשי קשר שונים לתחרויות וגם התאימה את השעון עבור משתמשים על כסאות גלגלים שפעילויות הספורט שלהם שונות וכן פעילויות הגוף שלהם.

דברים נוספים שהגרסה החדשה מביאה הוא אינטרקציה מהירה יותר להודעות, בין אם דרך התראות ובין אם באפליקציה עצמה, כשבנושא זה אפל מוסיפה כלי מעניין המאפשר למשתמשים לשרבט על פני השעון אותיות (כרגע רק באנגלית ובסינית) המתורגמים למילים. למעשה מדובר בכלי זיהוי כתב מתקדם שנועד לעזור למשתמשי השעון לתקשר במהירות ובקצרה על המכשיר הקטנטן במידת הצורך. פיצ'ר נוסף הוא פיצ'ר ה- SOS המאפשר תקשורת מהירה לשירותי עזרה ראשונה בהתאם למיקום המשתמש (911 בארה"ב ו- 999 בהונג קונג למשל) ויהיה מעניין לראות האם השירות הזה יעבוד גם בארץ עם חיוג מהיר – דרך האייפון או חיבור WiFi – למשטרה.

בשורה התחתונה נראה כי מדובר בעדכון משמעותי למדי עבור השעון, כאשר אפל ממשיכה לשפר ולמצוא את דרכה עם הפלטפורמה החדשה – משימה לא פשוטה בהחלט. וכעת ניתן לראות האם watchOS 3 אכן תעמוד בהבטחה שלה ותתקן את חווית המשתמש הבינונית הנוכחית של השעון.

להמשך דיון

 

מקורות: אפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho