2017 תהיה שנת ה- OLED של אפל

ע״י

שמועות רבות מתייחסות לכך שאפל צפויה לעבור להשתמש במסכי OLED במכשירי האייפון בשנת 2017, כאשר נראה שהחברה שמה דגש הולך וגדל על טכנולוגית המסכים.

 

 

iPhone and Watch

מסכי OLED הם כבר מזמן לא חדשים בשוק, כשחברות כמו סמסונג, LG ואחרות כבר עושות שימוש במסכים אלו במכשירי הסמארטפון שלהם מזה מספר שנים. למעשה לאור העובדה שסמסונג ו- LG גם מייצרות את המסכים הללו, הן עושות בהם שימוש גבוה יותר מיצרניות סמארטפונים אחרות, שעדיין מזגזגות בין מסכי LCD לבין OLED משיקולי עלויות, איכות וכו'. אפל היא יצרנית הסמארטפונים הגדולה ביותר שעדיין לא עשתה שימוש בטכנולוגית ה- OLED במכשירי הסמארטפון שלה, למעשה למעט שימוש במסכים אלו בשעונים – המכשיר הראשון של אפל שעושה שימוש במסכי OLED – אפל כלל לא עשתה או עושה שימוש ב- OLED באף אחד מהמוצרים שלה. אולם נראה שכל זה הולך להשתנות בשנה הקרובה.

דיווחים בנושא מגלים שההתנסות של אפל עם OLED בשעון צפויה להתרחב לעוד מוצרים שהחברה מייצרת, כשהראשון שבהם יהיה ככל הנראה האייפון. מהלך זה לא צפוי להיות מפתיע ביותר, כאשר אפל ידועה בכך שהיא מתחילה עם טכנולוגיה מסוימת על מכשיר קטן יחסית ובהמשך אחרי התנסות וניסיון מעבירה את הטכנולוגיה למכשירים "גדולים" יותר. כך למשל קרה עם מולטי טאץ' שהחל על האייפון, עבר לטרקפד של המק ובהמשך לאייפד. כשדוגמא נוספת היא שימוש ב- SSD וכוננים המבוססים על פלאש. למעשה הדיווחים מציינים כי המעבר של אפל ל- OLED הוא סוד ידוע בתעשייה, אם כי נראה כי בניגוד לדיווחים הראשונים לפיהם המעבר היה צפוי לקרות ב- 2018, אפל החליטה להקדים את המעבר בשנה. בהתאם לכך יצרניות מסכי ה- OLED מתחילות להתכונן לדרישה העצומה שתגיע מכיוונה של אפל למסכי OLED, כאשר נראה שסמסונג ו- LG כבר החלו להתכונן לכך.

האתר DigiTimes מדווח שחטיבת המסכים של סמסונג שהיא מיצרניות מסכי ה- OLED הגדולות (והטובות) בעולם תהיה בין הספקיות העקריות של אפל למסכי OLED כשבאופן הדרגתי החברה תספק לאפל היקף הולך וגדל של מסכי OLED, תחילה עם 40 מיליון מסכים ב- 2017, וצפי של עד לכ- 120 מיליון מסכים עד 2019. חטיבת המסכים של LG גם צפויה לקחת חלק פעיל בייצור מסכי ה- OLED עבור אפל כשלפי דיווח של Nikkei, עולה שליצרניות אלו תצטרף חברת Sharp שתעבור לייצור מלא של מסכי OLED לפני 2018, דבר שזוכה לזירוז משמעותי מכיוונה של פוקסקון שרכשה לאחרונה את Sharp המתקשה תמורת סכום של כמה מיליארדי דולרים. עצם העובדה ש- Sharp נמצאת בשליטתה של פוקסקון – שותפתה של אפל לייצור מכשירי האייפון והאייפד – שמזרימה כספים ומשאבים לקדם את יצרנית המסכים המתקשה, תאפשר לאפל לגוון את ספקיות המסכים ולהגיע למחירים וטכנולוגיה טובה יותר. בדיווח שפורסם באתר בלומברג, צוין כי המעבר של אפל ל- OLED עשוי להשפיע באופן ניכר על התעשיה כולה, החל מהחברות המייצרות את הכלים לייצור המסכים וכלה ביצרניות המסכים עצמן, כשנראה כי הכיוון יהיה OLED ובהתאם לכך מסכי LCD יהפכו להיות פחות דומיננטיים.

iphonewraparounddisplay-800x511

כאמור המכשיר הבא של אפל, והמשמעותי ביותר מבחינת היקפי הייצור והמכירה שלו, הוא האייפון כשלפי הדיווחים והשמועות דגם האייפון שיוצג ב- 2017 ויציין את יום ההולדת העשירי של המכשיר, יגיע עם מסך OLED דבר שיאפשר לו להיות מעוגל יותר ואולי אפילו מקצה לקצה, כאשר רכיבים מסוימים כמו לחצן הבית, האוזניה והחיישנים שנמצאים בפאנל הקדמי, יוטמעו במסך. טכנולוגיה מתקדמת זו, תאפשר למכשירי האייפון הבאים להיות עם פרופיל קטן יותר ועדיין לשמור על גודל מסך גדול ובכך להיות אופטימליים ביותר כשהם יגשרו על הדילמה הגדולה ביותר בשימוש במכשירי סמארטפון, כשמצד אחד משתמשים רוצים גודל מסך גדול יחסית, אולם מצד שני אין ספק שגודל המכשיר, הניידות שלו והשימוש ביד אחת הם גם פיצ'רים חשובים שמשתמשים רבים מוותרים עליהם לטובת גודל המסך. אולם מעבר לכך נראה כי ההשקעה של אפל בטכנולוגיית ה- OLED היא רק ההתחלה. האתר DigiTimes מציין כי אפל עשויה לעבור להשתמש בטכנולוגית מיקרו-LED בדגם השעון שיוצג ב- 2017, כלומר לא הדגם הקרוב אלא זה שאחריו.

טכנולוגית המיקרו-LED מאפשר ייצור של מסכים דקים יותר, עם תאורה חזקה יותר, טווח צבעים רחב יותר ורזולוציה גבוהה יותר. מסכים המבוססים על טכנולוגיה שכזו יכולים לאפשר לשעון להיות דק יותר, חסכוני יותר מבחינת חיי הסוללה ולהגיע עם מסך איכותי יותר ממסך ה- OLED הנוכחי שלו, שזכה לשבחים שהשוו את האיכות שלו לזו של מסכי ה- LCD האיכותיים של מכשירי האייפון 6 וה- 6s. השימוש בטכנולוגית המיקרו-LED תהיה בזכות הרכישה של חברת LuxVue שנרכשה על ידי אפל בשנת 2014, כאשר משקיעים ואנשי מקצוע ציינו כי הטכנולוגיה של החברה היא פורצת דרך ומהפכנית.

iphoneconceptimage

אין ספק אפל החליטה כי טכנולוגית ה- OLED בשלה דייה למעבר אליה, וכפי שאפל ידועה בכך, כאשר החברה מחליטה שטכנולוגיה מסוימת בשלה, היא עוברת אליה עם כל משקל גופה. דוגמא טובה לכך היא ההתנהלות של אפל לגבי בלוטות', טכנולוגיה שהייתה זמינה בליין המוצרים של אפל באופן מוגבל עד לשנת 2011, כאשר מאז אפל הפכה למובילת דרך בשימוש בטכנולוגיה זו, והמכשירים שלה זכו לקבל את הגרסאות המתקדמות ביותר של בלוטות'. בהמשך אפל אף הפכה להיות חברה דומיננטית בגוף הסטנדרטים של בלוטות' ולהשתמש בטכנולוגיה באופן נרחב לצימוד השעון עם האייפון ולפיתוח וקידום טכנולוגית ה- iBeacons. ב- WWDC אפל הציגה ב- tvOS אפשרות של מצב תצוגה כהה, שהתגלה גם בקוד של iOS 10, זאת לצד העובדה שלאפל יש מספר אפליקציות שעושות שימוש בפלטת צבעים שחורה, מגדילה את הרמזים למעבר הולך וקרב ל- OLED שכידוע, יכול לשפר את חיי הסוללה בשימוש עם ממשק שחור שצורך פחות מחיי הסוללה.

סביר להניח שמצב התצוגה הכהה יחשף במהלך השנה (10.3?) או ב- WWDC הבא, לפני השקת מכשירי האייפון הרלוונטיים עם מסכי ה- OLED, כשנראה כי השקה זו צפויה להיות אחת המשמעותיות והגדולות ביותר של ליין האייפונים.

להמשך דיון

 

מקורות: DigiTimesבלומברג ושוב פעם DigiTimes
עריכה, תרגום ותוספות: natisho