בטא 2 של iOS 10 שוחררה

ע״י

אחרי "עיכוב" של שבוע וסופ"ש ארוך שכלל את יום העצמאות האמריקאי, אפל משחררת את הבטא השניה של גרסה 10 עם צעד ראשון במסכת השיפורים הארוכה של מחזור הבטא.

 

 

iOS 10

באופן כללי מחזור הבטאות של אפל כולל שיחרור של גרסת בטא כל שבועיים, דבר שמאפשר לאפל לשפר ולבדוק את היציבות של הגרסא העתידית ולתת למפתחים לבדוק את האפליקציות שלהם, כשבהמשך שיחרורי הבטא עשויים להתארך או להתקצר בהתאם. אולם באופן מעניין נראה כי עם הבטא השניה של גרסה 10, אפל בחרה להאריך את ההשקה בשבוע וכך יצא ששבועיים אחרי השקת הבטא הראשונה של גרסה 10, watchOS 3, macOS Sierra ו- tvOS, אפל שיחררה את הבטא הרביעית של 9.3.3 כאשר הבטא השניה של 10, נדחתה בשבוע ולאור יום העצמאות האמריקאי (ה- 4 ביולי) שהתקיים ביום שני האחרון, הבטא השניה הושקה רק אתמול תחת המספור 14A5297c.

לאור השיפורים הגדולים והרבים, הציפייה לבטא השניה הייתה גדולה, אולם נראה כי אחרי השקת הבטא הראשונה וההתלהבות הראשונית המשך פיתוח הבטא יתמקד בליטוש הפיצ'רים החדשים שגרסה 10 מביאה וטוויקים קטנים יותר. במילים אחרות קשה לראות כיצד הבטאות הבאות של גרסה 10 ייצרו את אותה ההתלהבות והעניין שהייתה סביב הבטא הראשונה שכללה הרבה מאוד סוכריות וממתקים שהתחבאו בנבכי הגרסה, לאור העובדה שבמהלך הקינוט של WWDC, לאפל לא היה זמן לעבור על מאות השיפורים והפיצ'רים החדשים והחברה נגעה רק ב- 10 הנקודות הכלליות שהגרסה החדשה מביאה.

כאמור הבטא השניה מביאה הרבה מאוד שיפורים וליטושים קטנים, כשנראה שאפל מתחילה להתנסות עם הגרסה מבחינת המראה, העיצוב והממשק. כך למשל תפריט הווידג'טים חזר למרכז ההתראות גם במסך הנעילה, מה שמאפשר לגשת לווידג'טים הן ממרכז ההתראות והן ממסך הנעילה עצמו על ידי מחוות ניגוב (swipe) משמאל לימין. כמו כן אפל החזירה את הצליל מקשי המקלדת לקדמותם, אחרי שבבטא הראשונה הצליל השתנה לצליל עדין יותר.

מרכז ההתראות ווידג'טים זכו לשינויים ספורים כשכעת ניתן כאמור לגשת לווידג'טים מכל מקום דרך מרכז ההתראות, כשבנוסף לכך במכשירים ללא 3D Touch, ניתן על ידי מחוות ניגוב כלפי מטה על ההתראה לבצע אינטרקציה עימה, דבר שנעשה במכשירי ה- 6s וה- 6s פלוס בשימוש עם 3D Touch. כמו כן השם של התראות שפוספסו שונה ה- "Missed" ל- "Recents" ואפל שוב נותנת קרדיט מלא לערוץ מזג האוויר על מידע מזג האוויר שמוצג. שיפורים נוספים נעשו באפליקצית המוזיקה בכלל ובפרט באפל מיוזיק, כשכעת ניתן לנגן בצורת Shuffle בלי שום בעיה, הכיתוב ‘Downloaded Music’ התחלף ב- ‘Downloads’, ניתן להתחבר לאפל מיוזיק ישירות על מכשירי סונוס ו- AirPlay עובד בצורה תקינה. לפי מסמכי השיחרור נראה שיש עוד הרבה מאוד דברים שאפליקצית המוזיקה תקבל בבטאות הבאות כמו: אינדיקציה לפופולריות של אלבומים, מיקסים ייעודיים למשתמש, שיפורים שונים הקשורים לפיצ'ר ה- Connect ועוד.

Home screen iOS 10 beta 2

אפל גם החלה להטמיע את נושא האפליקציות ב- iMessage ואפליקצית המפות המובנית, כאשר iMessage שבסוף השבוע האחרון קיבלה 3 חבילות סטיקרים חדשות (סמיילים, לבבות וידיים), החלה לקבל ממשק ייעודי למעין אפסטור לסטיקרים ואפליקציות מובנות בתוך שירות המסרים של אפל. כעת ניתן למחוק את האפליקציות הייעודיות של iMessage מתוך התפריט, כשכאמור התווסף גם ממשק ייעודי לחנות ממנה ניתן להתקין אפליקציות, חבילות סטיקרים ועוד ולנהל אותן. כמו כן כעת בהגדרות של iMessage יש אפשרות של תמיכה בתמונות ברזולוציה נמוכה, ככל הנראה במטרה שלא לחסל את חבילת ה- data בשימוש בסטיקרים ותמונות ברזולוציה גבוהה.

iMessage iOS 10 beta 2

טוויקים נוספים נעשו באייקונים של מרכז הבקרה לאייקוני הפקדים של האפליקציות המובנות, בשימוש עם 3D Touch שבבטא הראשונה עשו שימוש רק בטקסט להגדרת הפעולות וכעת התווספו גם אייקונים. אייקון נוסף ששונה הוא האייקון של הפילטר באפליקצית המייל ואייקונים שונים בתפריטים תחת הגדרות המכשיר. דבר נוסף ששונה הוא שכעת ניתן להסיר את אפליקצית Apple News מהמכשיר, כחלק מהיכולת שאפל מציגה בגרסה 10 להסיר אפליקציות מובנות רבות שהן לא כחלק מפעולות הליבה של מערכת ההפעלה. כמו כן בהתאם להודעה לתקשורת שאפל נתנה בימים האחרונים לגבי העובדה שגרסה 10 תביא עימה יכולת מובנית לרישום לתרומת איברים, הבטא השניה מציגה פיצ'ר שכזה תחת אפליקצית הבריאות (Health).

דגש גדול למדי ניתן על אפליקצית השעון שזכתה לליטושים רבים ביניהם האפשרות לנהל את האפליקציות שיקבלו עדכונים ברקע, מתן דגש לסיבוכים השונים והחדשים תחת תפריט תצוגות השעון ועוד. בנוסף הבטא השניה של macOS Sierra מביאה תיקוני באגים ואת היכולת לפתוח את המחשב מנעילה בשימוש עם השעון.

יש לציין שמדובר רק בבטא השניה של גרסה 10 ויש עוד הרבה מקומות לשיפורים, טוויקים ותוספות קטנות לממשק אם כי נראה שמבחינת פיצ'רים חדשים משמעותיים, רובם התגלו אחרי שיחרור הבטא הראשונה ומכאן והלאה מדובר בשיפורים וליטושים שונים.

להמשך דיון

 

מקורות: Apple ו- iDB
עריכה, תרגום ותוספות: natisho