גרסה 10 תשנה את האופן בו אתם משתמשים במסך הנעילה

ע״י

גרסה 10 משנה מקצה לקצה את האופן בו מסך הנעילה מתנהג, בזכות סט של פיצ'רים חדשים ומותו של ה- Slide to Unlock המפורסם.

 

iOS 10 lock screen

כשאפל הציגה את גרסה 10 בכנס המפתחים השנתי האחרון שלה, אחד הפיצ'רים העקריים היה שינויים במסך הנעילה, כחלק משינויי ממשק המשתמש (UI) במערכת ההפעלה. שינויים אלו הם אגד של פיצ'רים חדשים ושיפורים החל מהאופן בו ניתן לבצע אינטרקציה עם התראות ישירות על מסך הנעילה, המצאותם של ווידג'טים ושיפור במסך הספוטלייט/ פרואקטיב שהוצג כחלק מגרסה 9 והחלטה אמיצה להרוג את מחוות ה- Slide to Unlock הכה מקושרת למכשירי האייפון, בפרט ול- iOS בכלל, עימה סטיב ג'ובס הלהיב את קהל הצופים בכנס מקוורלד שהתקיים בינואר 2007, בו הוא הציג את האייפון בפני העולם. למעשה מותו של ה- Slide to Unlcok או החלק לפתוח מנעילה – אלמנט שלאפל יש פטנטים שנויים במחלוקת עליו – החל כחלק מגרסה 7, כאשר אפל החליטה שלא להשתמש בפס אחד על גבי מסך המולטי טאץ' לפתוח את המכשיר מנעילה, אלא לאפשר את התנועה בכל מקום במסך, דבר שבאופן אירוני דומה לאופן בו סמסונג בחרה להשתמש במחווה זו (שהייתה חלק לא קטן ממשפטי הפטנטים בין 2 החברות).

בגרסה 10, אפל מעלימה לחלוטין את המחווה הזו, לטובת לחיצה על לחצן הבית של המכשיר, או לחילופין השארת האצבע על לחצן הבית וחיישן ה- Touch ID לכשניה זאת על ידי אישור בהגדרות הנגישות של המכשיר. באופן זה אפל מתקנת "בעיה" אותה גרם חיישן ה- Touch ID ובפרט במכשירי ה- 6s, בו מהירות התגובה של החיישן הביומטרי, הביאה לכדי כך שנגיעה בלחצן הבית כבר פתחה את המכשיר מנעילתו ובכך משתמשים רבים לא הספיקו בכלל לצפות בתוכן שנמצא במסך הנעילה שלהם, קרי ההתראות שהם קיבלו. כדי לפתור "בעיה" זו, משתמשים רבים שינו את אופן השימוש שלהם במכשיר, בין אם הערת האייפון על ידי לחיצה עם אצבע שלא הוגדרה בחיישן הביומטרי, או לחיצה על לחצן הכיבוי/הדלקה שמתפקד גם בתור לחצן פתיחה מנעילה/נעילה עוד מימי האייפון הראשון.

למעשה כל עוד המשתמש לא לחץ על לחצן הבית הוא יצפה בתוכן שנמצא על מסך הנעילה שלו, ובפרט במכשירי ה- 6s וככל הנראה גם בדגמי ה- 7 בזכות פיצ'ר חדש הלקוח מהשעון המעיר את תוכן המסך ברגע שהמשתמש מרים אותו ממצב כלשהו למצב אנכי, בדיוק כמו שמסך השעון מתעורר ומציג את תצוגת השעון עם הרמת היד. יש לציין שפיצ'ר זה לא זמין למשתמשי האייפון 6 ומטה מעצם הסיבה שפעולתו תלויה ברכיב ה- M9 המובנה בתוך רכיב ה- A9 של מכשירי האייפון.

IMG_1299 Screen Shot 2016-07-23 at 21.44.45

פיצ'ר נוסף שמהווה חלק קרדינלי מחווית מסך הנעילה החדשה הוא מסך הווידג'טים החדש אליו ניתן להגיע על ידי מחוות ניגוב (Swipe) משמאל לימין. במסך זה, המהווה שדרוג משמעותי למסך הספוטלייט/ פרואקטיב ניתן למצוא את כל הווידג'טים שהוגדרו (באופן מותאם על ידי המשתמש) בתצוגת הווידג'טים החדשה והמשופרת אותה אפל הציגה בגרסה 10. כך למשל ניתן לגשת באופן ישיר ומהיר לאפליקציות המוצעות על ידי סירי, לבצע חיפוש במכשיר, לראות תכנים ו/או מידע מהאפליקציות החשובות המותקנות על המכשיר, כמו למשל: פגישות קרובות, מזג האוויר, חדשות, מיקום אנשי קשר ועוד. למעשה ניהול טוב של הווידג'טים יכול להביא למצב בו בכלל אין צורך לפתוח את המכשיר מנעילה ושאת החלק הארי של האינטרקציה עם האפליקציות, התכנים והמידע במכשיר יהיה ניתן לעשות ישירות ממסך הנעילה. הן בזכות הווידג'טים והן בזכות השיפורים בהתראות שהופכו להיות אינטרקטיביות הרבה יותר.

כמובן ששינויים אלו יצריכו שינוי לא קטן בהרגלי השימוש במכשיר, אולם אפל מיקמה בחוכמה את מסך הווידג'טים באופן כזה שבפעמים הראשונות שתשתמשו בגרסה 10, ותנסו לפתוח את המכשיר מנעילה, תגיעו למסך זה ותוכלו לצפות ישירות בתכנים ובאפליקציות המומלצות – שבגרסה 10 הפכו להיות רלוונטיות הרבה יותר. למעשה מה שיקבע באופן המשמעותי ביותר האם מסך הנעילה המחודש ישנה את הרגלי השימוש במכשיר, תלוי לא מעט באפליקציות בהם המשתמש עושה שימוש תדיר, ובהתאם לכך בקהילת המפתחים שתצטרך להתאים את הווידג'טים וההתראות לגרסה 10.

כאמור מסך הנעילה בגרסה 10 הופך להיות האזור החשוב והצפוף ביותר של מידע נגיש וזמין עבור המשתמש, כשנראה שהמטרה של אפל הייתה לשנות את המשחק של כניסה מאפליקציה לאפליקציה כדי לצפות בתכנים שלה. למעשה האופן בו אפל שינתה והעצימה את הווידג'טים יוצרים תחושה כי האפליקציות המותקנות הם חלק מהמכשיר וממערכת ההפעלה באופן אישי ומותאם למשתמש עצמו. כמו כן בעוד ווידג'טים הם לא דבר חדש במכשירי סמארטפון, כשאנדרואיד הייתה חלוצה משמעותית בתחום זה, נראה כי גרסה 10 מציגה שימוש חכם ומובנה יותר לווידג'טים בתוך מערכת ההפעלה.

 

גרסה 10 נמצאת עדיין בשלבי הבטא, כשלאחרונה אפל שיחררה את הבטא השלישית לקהילת המפתחים, ואת הבטא הפומבית השניה לקבוצת משתמשי הבטא הפומבית, כאשר בהתאם לשנים הקודמות, הצפי הוא שאפל תשחרר את הגרסה הסופית כשבוע אחרי אירוע ספטמבר בו החברה תציג את מכשירי האייפון הבאים, ומספר ימים ספורים לפני השקתם.

להמשך דיון

 

השראה לפוסט: The Verge ו- Tech Insider
עריכה, תוספות ותרגום: natisho