אפל מיוזיק מגיע לישראל

ע״י

כשנה אחרי ההשקה ההרשמית של שירות המוזיקה המקוון, אפל מיוזיק מגיע גם לקהל המשתמשים הישראלי ובמחיר ממש טוב.

 

 

image1

ב- WWDC בשנה שעברה, אפל חשפה בפני העולם את שירות המוזיקה המקוון ה"מחודש" שלה – אפל מיוזיק – שהיווה את שיאו של תהליך מיזוג ארוך (שבהמשך התגלה להיות לא פשוט) בין שירות המוזיקה המקוון של ביטס, שנרכשה על ידי אפל כשנה לפני כן, לבין אפליקצית המוזיקה המובנית של iOS ואיטיונס. במשפט אחד, אפל מיוזיק הוא שירות מוזיקה בסטרימינג, שנועד להתחרות ב- Spotify ובשירותים דומים אחרים כמו פנדורה, זאת כאשר נראה שהמגמה בתעשיית המוזיקה הדיגיטלית החלה לנוע מכיוון של רכישת שירים, לרכישת מנוי של "אכול כפי יכולתך" שמאפשר למשתמש תמורת תשלום חודשי או שנתי קבוע להנות מספריית מוזיקה עשירה ומגוונת ומהמלצות התואמות את טעמו המוזיקלי.

כידוע אפל ניסתה את מזלה בנושא זה עם אפל רדיו, אולם השירות לא הפך להיות פופולרי מדי ולא שינה דבר עבור המתחרה הגדולה – פנדורה. אפל מיוזיק מכוון גבוה יותר ולכיוון שירות הסטרימינג הפופולריים ובראשם Spotify האירופאי, שכבש חלקים נרחבים מהעולם. בניגוד ל- Spotify, אפל מיוזיק התבססה על קונספט האוצרות האנושי של ביטס מיוזיק שנעזר באלגוריתמים, אולם לצד אוצרים ואנשי תוכן מעולם המוזיקה שבנו פלייליסטים מותאמים ואיכותיים שנועדו, לפי טענתו של ג'ימי איובין, לענות על השאלה: "מה יהיה השיר הבא". ובכך לדמות את הרעיון של אלבומי המוזיקה שנבנו בקפידה, אל תוך הפלייליסטים המגוונים של היום.

היתרון הגדול של אפל מיוזיק אל מול Spotify, היה יתרון הבינלאומיות שאפשר לאפל להשיק את אפל מיוזיק (כמעט) באופן גלובאלי כשכיום השירות כבר זמין בכ- 110 מדינות. למרבה הצער, עד היום, ישראל לא נכללה ברשימת המדינות אם כי טים קוק ציין בביקורו בישראל שהשירות יגיע לארץ. וכך משתמשים שרצו להשתמש בשירות נאלצו לעשות זאת דרך חשבונות איטיונס/iCloud אמריקאים. זאת לפחות עד היום. בימים האחרונים, אחרי דיווחים רבים לגבי הגעתו של השירות לארץ, נראה כי השירות הפך להיות זמין בישראל, זאת למרות שבאתר הרשמי הישראלי שלו, עדיין מצוין שהשירות "יגיע בקרוב", כשנראה כי העדכון הרשמי יגיע בקרוב.

IMG_1405IMG_1404

באופן מעניין נראה גם כי עלות המנוי החודשי מותאמת לקהל המשתמשים הישראלי, כאשר מחיר של מנוי בודד עולה 19.90 ש"ח (5.2$), בעוד מחיר של מנוי משפחתי שמתאים לעד 5 משתמשים, דרך הגדרות המשפחה של iCloud עולה 29.90 ש"ח בלבד (7.85$). מחירים אלו הם זולים באופן משמעותי לעומת המחירים בארה"ב שעומדים על 9.99$ למנוי בודד ו- 14.99$ למנוי משפחתי. למחיר זה יש להוסיף את העובדה שהשימוש הראשוני המתפרש על פני תקופה של 3 חודשים הוא בחינם, מה שמוזיל באופן ניכר את העלות של המנוי בשנה הראשונה שלו.

באופן מעניין אפל מיוזיק מגיע לקהל המשתמשים הישראלי, זמן קצר לפני ההשקה המיועדת של iOS 10, שנמצאת בגרסת הבטא הרביעית שלה, שהושקה ביום שני לקהילת המפתחים, ורק אתמול אפל שיחררה את הבטא השלישית לקהל משתמשי הבטא. הגרסה הבאה של iOS תביא שינויי עיצוב די גדולים לאפליקצית המוזיקה המובנית של iOS ולאפל מיוזיק, זאת אחרי הרבה מאוד ביקורות לגבי העיצוב והממשק המבלבל של האפליקציה כפי שהיא הושקה בגרסה 8.4 לפני כשנה. רוב הביקורות היו סביב העובדה שאפל ניסתה לדחוס יותר מדי פיצ'רים ויכולות לתוך הממשק, ועל כל זאת לדחוף למשתמשים את אפל מיוזיק באופן אגרסיבי, דבר שהביא למשתמשים שבחרו שלא להרשם לשירות לקבל חווית שימוש פחות טובה באפליקצית המוזיקה. ב- iOS 10 אפל משנה את העיצוב והממשק של האפליקציה ונותנת דגש גדול יותר לתוכן שנמצא באופן מקומי על המכשיר ולספריית המוזיקה של המשתמש.מעבר לכך פיצ'ר ה- Connect שנועד לתווך בין אמנים לבין הקהל שלהם, הוטמע בתוך אזור ה- For You שעבר מתיחת פנים.

כיום אפל מיוזיק כולל את שירות הסטרימינג של קטלוג שירים עצום ומהגדולים בעולם וכן את שירות אפל רדיו שמאפשר למשתמשים ליצור תחנות רדיו בהתבסס על טעמם המוזיקלי האישי, או לבחור מתוך מגוון של תחנות קיימות, בין אם של של ז'אנרים מסוימים או כאלה שנבנו על ידי צוות האוצרים של אפל. כמו כן שירות הרדיו ביטס 1 יהיה זמין בצורה ניכרת יותר ורשמית, זאת אחרי שהרדיו הגלובאלי הפך להיות זמין בארץ באופן לא רשמי לפני מספר חודשים.

אפל מיוזיק הוא שירות מצוין (ובמחיר מצוין) לאנשים שיש להם מנעד גדול של סגנונות מוזיקליים (כשיש לשים לב שאין הרבה מוזיקה ים-תיכונית בשירות, אולם כן יש מבחר יפה של מווזיקה ישראלית) וכן לאלו שאוהבים לגלות אמנים וסגנונות מוזיקליים חדשים ומעניינים ו/או לגוון.

שמיעה מהנה 🙂

להמשך דיון

 

מקור: 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho