הבטא החמישית של iOS 10 כבר כאן

ע״י

אפל שיחררה אתמול את הבטא החמישית של iOS 10, watchOS 3, macOS Sierra למפתחים ואת הבטא הפומבית הרביעית. בנוסף 9.3.4 כבר נפרצה.

 

 

beta-5-ios-10-features-changes

לפני כשבוע אפל שיחררה את הבטא הרביעית של iOS 10 לצד שאר הבטאות הרביעיות של מערכות ההפעלה השונות שלה. הבטאות הללו הביאו שיפורי יציבות וביצועים ובעיקר הרבה מאוד אמוג'י חדשים. אמש – אחרי שבוע בלבד – אפל שיחררה את הבטאות החמישיות לקהילת המפתחים וכן את הבטא הפומבית הרביעית לקהל משתמשי הבטא הפומבית. הבטא החדשה לא מביאה הרבה מאוד שינויים, כשנראה שאפל נמצאת בישורת האחרונה של פיתוח iOS 10 ויתכן מאוד שמדובר בבטא האחרונה של iOS 10, לפני שיחרור גרסת ה- GM. העובדה שעדיין יש כחודש לפני אירוע ספטמבר, מאפשרת לאפל מרווח זמן די ארוך להכין את iOS 10 להשקה פומבית כשב- 2 הבטאות האחרונות ההכנות להשקה הפומבית כבר ניכרו יותר ויותר.

בהתאם לכך שמדובר בגרסה כבר די מבושלת, השינויים והשיפורים הם מינוריים. כן האנימציות וחווית המשתמש מהירה יותר ויציבה יותר, אולם השינויים והפיצ'רים החדשים כבר בקושי מורגשים ונראה שיש לעבור על הבטא החדשה עם מסרק צפוף מאוד כדי לשים לב לשינויים. בהתאם לכך השינוי הבולט ביותר הוא הצליל של נעילת המכשיר, דבר עימו אפל התנסתה בבטאות האחרונות ונראה שהחברה החליטה לבחור בצליל חדש ושונה שמזכיר קול של סגירת דלת. כמו כן צלילי המקשים החדשים זכו להגברה קלה בעוצמה. מעבר לכך השינויים הם בעיקר טוויקים ויזואליים קטנים וביניהם ניתן למצוא:

  • אייקון חדש לסמן תפוקת המוזיקה (שהיה עד כה אוזניות) הן לרוחב מערכת ההפעלה והן באפליקצית המוזיקה המובנית.
  • רקעים כהים יותר לווידג'טים של אפליקציות צד ג'.
  • אפשרות להוריד ולרכוש אפליקציות בשימוש עם Touch ID גם אחרי שהמכשיר אותחל (עד כה היה צורך בהכנסת הססמא).
  • תיקון באגים בשימוש עם הקייס החכם של אפל.
  • שיפורי ביצועים ועוד.

כמו כן אזור ההגדרות הייעודי ל- Home הוסר ממכשירי האייפון, אם כי הוא עדיין זמין במכשירי האייפד. מהלך זה תומך בעובדה כי אפל החליטה שהמרכזת העקרית לשליטה על אביזרי הבית החכם יהיו או מכשיר האפל TV החדש או מכשירי האייפד, בעוד מכשירי האייפון והשעון יוכלו רק להיות אביזרי שליטה, אולם לא כאלה מרכזיים, כלומר הם לא יכילו את ההגדרות.

שאר מערכות ההפעלה זכו לשיפורי ביצועים ניכרים, כשנראה כי הבטא החמישית של watchOS 3 הביאה לשיפורים מרשימים מאוד בעדכון הסיבוכים על תצורות השעון, גם במעבר בין תצורת שעון אחת לשניה, דבר שעד כה היה לוקח מספר שניות להתעדכן וכעת נראה מהיר מאוד. גם בהחלפה בין הסיבוכים על תצורות השעון, זמן העדכון הוא מהיר יותר מבעבר.

כמו כן יש לציין את שיחרורה של גרסה 9.3.4 בשבוע שעבר. שפל שיחררה את העדכון בתוך עדכון אבטחה חשוב וקריטי, אולם נראה שכל ייעודו הוא לסגור את פרצת האבטחה בה עשו שימוש חברי צוות Pangu לפריצה של גרסה 9.3.3, ששוחררה לפני מספר שבועות קצרים. אולם באופן אירוני למדי ההאקר Luca Todesco פרסם תמונה בחשבון הטוויטר שלו בה הוא מציג את מכשיר האייפון שלו על הגרסה החדשה, כשהוא כבר פרוץ. מצב זה ממשיך את משחק החתול והעכבר בין אפל לבין קהילת הפריצה, אם כי לפי דיווחים עולה שאין לצפות ש- Todesco ישחרר את הפריצה באופן פומבי, דבר שהוא לא נוהג לעשותו, אם כי ברור שהפריצה אפשרית ואין זה מן הנמנע שזה רק עניין של זמן עד שהיא תשוחרר, למרות שיתכן מאוד שגרסה 10 כבר תהיה זמינה עד אז.

בכל אופן אם אתם פורצים את המכשירים שלכם אזי מומלץ להתרחק מגרסה 9.3.4 וכמובן גם מהבטאות של iOS 10 ולחכות. אם אתם לא פורצים את המכשירים שלכם, אזי מומלץ לעדכן כדי להנות משיפורי האבטחה ולספור את הימים לאחור לשיחרורה של iOS 10.

להמשך דיון