מקטובר

ע״י

בניגוד לשנים הקודמות אפל לא רעננה את ליין המק שלה בחודשי הקיץ ובפרט ב- WWDC, כשכעת עולות שמועות שאוקטובר הוא חודש המטרה לרענון המק.

 

 

MacBook-Air-stickers-ad-001

כשאפל שינתה את שמה ב- 2007 מ"אפל מחשבים" ל"אפל" – דבר שקרה בו זמנית עם הצגת האייפון הראשון – רבים ראו בכך את יציאתה של החברה מתחום המחשבים והתמקדות בתחום המובייל, ראייה שכיום בעידן בו המובייל שולט ללא עוררין נראית די מגוכחת. אולם למרות כל זאת אפל עדיין לא מוותרת על תחום המחשבים ה"שולחניים" (שכוללים גם את המחשבים הניידים) אם כי קל לראות בברור את הסיבה מדוע החברה מתמקדת יותר ויותר בעשור האחרון במכשירי האייפון (שמהווים למעלה משני שליש מהכנסות החברה), מכשירי האייפד והשעון. אולם למרות הכל נראה כי מחשבי המק עדיין חיים ובועטים והאסטרטגיה של אפל היא להמשיך ולייצר את המחשבים הטובים ביותר שהיא יכולה, במטרה שהם ידחפו קדימה את היכולות של תחום המחשוב. צעדים אלו החלו באירוע ה- Back to the Mac של שנת 2011, ולמרות שמאז לא היה אירוע ייעודי למק מחשבי המק דחפו קדימה את היכולות של מכשירי ה- iDevice השונים, כמו למשל עם תקן הצבעים המורחב P3 שהחל את דרכו במחשבי ה- iMac, חלחל למכשירי האייפון 7 ולפי השמועות יגיע לדגמי האייפד פרו בקרוב.

אבל לא ניתן להתעלם מעובדה שליין המק לא זכה לרענון משמעותי, למעט מחשב המקבוק עם מסך הרטינה, מזה למעלה משנה כשבולט במיוחד הוא המק פרו המרשים שלא זכה לרענון (אפילו קל) למעלה מ- 1000 ימים (!!!). עובדות אלו הביאו את נתח השוק של מחשבי המק ליפול בכ- 8% בהשוואה בין הרבעון השני של 2016 לזה של השנה שקדמה לו ובהתאם לכך הורידו את אפל מהמקום הרביעי והמכובד אליו היא הגיעה למקום החמישי, כשהיא מחליפה מקומות עם חברת אסוס. מעבר למספרים עצמם מעניין להבין מה הביא את אפל לסטגנציה הזו בכל הנוגע למחשבי המק, ומספיק להסתכל על שוק ה- PC בכללותו כדי לקבל תמונת מצב מעט עצובה על המתרחש בשוק המחשבים האישיים שממשיך לראות ירידה בהיקף המכירות שלו משנה לשנה, כאשר יצרניות חומרה מתמקדות יותר בתחום המובייל שאף הוא נכנס לרוויה.

IDC-Mac-Q216

דבר נוסף שמשפיע על שוק המחשבים האישיים הוא הסטגנציה בחידושים בשוק זה, שמתחילים ביצרניות המעבדים – אינטל – שהשנה ציינה כי היא מרחיבה את מחזור פיתוח המעבדים שזכה לכינוי "טיק-טוק" למחזור של "טיק-טוק-טוק", דבר שלמעשה מביא את חוק מור לסוף ימיו, בעיקר מבחינת ההיבט הכלכלי. קביעה זו עשויה להביא להרמת גבה, כאשר יש כאלה שיציינו כי בשנתיים האחרונות שוק המחשבים האישיים המשולבים (טבלטים ומחשבים ניידים) צמח באופן ניכר, ואכן היצע של דגמים שכאלה הולך וגדל. אולם לא היקף המכירות שלהם, כאשר בשנה האחרונה יצרניות מחשבים רבות החלו לשנות את כיוונן ולחזור להתמקד בתצורה קלאסית של לפטופים, עם דגש על העיצוב – שממשיך לחקות את מחשבי המקבוק אייר ודגמי המקבוק הרטינה החדשים.

נוף זה הוא הנוף בו נמצאים מחשבי המק של אפל ונראה כי החברה ממתינה להזדמנות המתאימה לרענן את ליין המחשבים האישיים שלה, למרות כל הקשיים שעומדים בפניה, שכוללים בעיקר בעיות של עמידה בזמנים ואיכויות פיתוח של ליין המעבדים האחרון של אינטל. השמועות מגלות שאפל כיוונה את השקת ליין המק החדש לאזור חודשי הקיץ, אולם מועד זה התפספס וכעת השמועות מדברות על השקה שתתרחש במהלך חודש אוקטובר. מידע זה מגיע מהאתר MacRumors שציין כי אפל עובדת מרץ לקראת רענון של ליין המק לקראת סוף החודש, במקביל לשיחרורה של גרסה 10.12.1 של macOS, שנמצאת היום בשלבי בטא מתקדמים. בעוד הרענון יהיה רוחבי בליין המק, נראה כי גולת הכותרת תהיה דגמים חדשים של מחשבי מקבוק פרו, שיכללו פס/מסך OLED שיחליף את מקשי ההפעלה הסטנדרטיים ויתאימו את תוכנם בהתאם לתוכנה שרצה. כמו כן נראה כי דגמים אלו יביאו את חיישן ה- Touch ID למחשבי המק ויאפשרו את יכולת התשלום עם שירות התשלומים של אפל בדפדפן הספארי, שהושקה עם macOS סיירה בסוף חודש ספטמבר. מבחינת החומרה נראה כי אפל תציג רענון משמעותי למעבדים וכן תעשה שימוש במעבדים הגרפיים של חברת AMD מסדרת "Polaris" (בדגמי ה- 15 אינץ').

tim-cook-mac-email

מי שאישש כי ליין המק לא נזנח והוא צפוי לזכות למיקוד מחודש בקרוב, הוא טים קוק שענה למייל ממשתמש אפל ששאל לגבי ההתמהמהות עם ליין המק, כי הוא אוהב את המק ושמשהו חדש יקרה בקרוב. בינתיים אפל ממשיכה למכור את ליין מחשבי המק המתיישן, כשמביניהם המק האטרקטיבי ביותר הוא המקבוק רטינה, על אף החומרה החלשה שלו.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors ו- IDC
עריכה, תרגום ותוספות: natisho