לא ספיר, כן ספיר

ע״י

כבר הרבה מאוד זמן ש"ספיר" לא עמד במרכז נושא הקשור למכשירי האייפון. אולם טענות לפיהן לחצן הבית ועדשת המצלמה של האייפון 7 אינם מספיר, מקבלות תגובה מאפל.

 

 

iphone-7-jet-black-macro-2

הרומן של אפל עם ספיר, החל ב- 2012, כאשר החברה עברה להשתמש בספיר לראשונה עם עדשת המצלמה של מכשירי האייפון 5, דבר שהצית טענות מטופשות ברשת לפיהן הספיר יוצר נתזי צבע כחולים בעת צילום ישיר של מקור אור, שרק הציגו את הבורות של אנשים בתחום הצילום המקצועי, בו נעשה שימוש נרחב בעדשות ספיר בגלל מאפייני החוזק של החומר שנמצא במקום השני אחרי יהלומים, ובהתאם לכך כמעט ולא נשרט. בהמשך אפל המשיכה להרחיב את היקף השימוש שלה בספיר עם חיישן ה- Touch ID שהוצג במכשירי האייפון 5s בשנת 2013 והשמועות והעדויות גרסו שלאפל יש תוכניות גדולות יותר לספיר, כשדרך שיתוף הפעולה שלה עם חברת GT יתכן מאוד שמכשירי האייפון 6 יזכו לחיפוי ספיר למסכים שלהם. אולם שיתוף הפעולה כשל, ומכשירי האייפון 6 המשיכו להשתמש בזכוכית מחוזקת, ספק זכוכית גורילה מבית קורנינג, ספק זכוכית עמידה ברמה דומה אותה אפל מכנה בשם IonX. כמו כן אפל הגבילה את השימוש בספיר בשעונים שלה לדגמי המתכת וה- Edition היוקרתיים יותר, בעוד דגמי הספורט הגיעו אף הם עם אותה זכוכית IonX.

מאז נראה כי אפל ויתרה על נושא הספיר, והוא לא חזר לכותרות, עד לפני מספר שבועות ספורים כאשר ברשת החלו לצוץ דיווחים לפיהם החיפוי של לחצן הבית המחודש של מכשירי האייפון 7 שכולל את חיישן ה- Touch ID אם כי לא בלחצן פיזי רגיל, אלא לחצן הרגיש למגע (בסיגנון Force Touch), וכן החיפוי של העדשה של מצלמת ה- iSight האחורית של האייפון 7 אינם עשויים מספיר. טענות אלו מגיעות מכיוון היוטיובר JerryRigEverything שעשה סדרת ניסויים נרחבת על מכשירי האייפון 7 כשמתוך מסקנותיו עולה שבמכשירי האייפון 7, החיפוי של לחצן הבית ועדשת המצלמה האחורית הם לא ספיר "טהור", ונראה שאפל משתמשת בציפוי ספיר מעל לזכוכית רגילה.

לאפל יש מספר לא קטן של פטנטים לתהליכים המתארים שילוב של ספיר עם זכוכית רגילה, במטרה לחזק את הזכוכית ולהפוך אותה לעמידה מפני שריטות, אולם גם לחזק את הספיר שבגלל הקשיחות הגבוהה שלה שהופכת אותה לעמידה בפני שריטות, גורמת לה להיות לשברירית יותר מפני שברים. JerryRigEverything מתייחס לפטנטים הללו בסרטון אותו הוא פרסם, בו נראית חקירה מקיפה למדי של טענות הספיר שלו המשערות שיתכן מאוד ומדובר בספיר לא טהור. למעשה JerryRigEverything מנסה להראות שמתחילת הדרך אפל השתמשה בספיר לא טהור הן בעדשות המצלמה של מכשירי האייפון וככל הנראה גם בחיפוי של לחצן הבית. אולם בסופו של דבר המסקנות שלו הן שלא ברור במה מדובר בדיוק. האתר iMore יצא להגנתה של אפל (כהרגלו) כשהוא מנסה להפריך את הטענות של JerryRigEverything אחת אחרי השניה. את ההסברים שלו פותח iMore בתגובה רשמית מאפל לפיה "החברה מאשרת שהעדשה של מצלמת האייפון 7 עשויה מספיר, ותחת תנאי הבדיקה מתאימים מגיעה לרמת הטהורות והעמידות המצופים מספיר".

בהמשך האתר גם הציג את התגובה של פיל שילר לנושא אותה ענה סגן הנשיא הבכיר באפל לתחום שיווק המוצרים הבינלאומי באפל.

במילים אחרות אפל טוענת שהבדיקות שנעשו על ידי JerryRigEverything לא נעשו בסביבה סטרילית ובהתאם לכך יתכן מאוד והתוצאות "הזדהמו" בין אם בניסיונות להוציא את העדשות מהמכשיר או במהלך השריטות שלהן. כמו כן iMore טוען שהשריטות הן לא בדיוק שריטות אלא יותר סדקים בעדשה, דבר אותו מציין JerryRigEverything בסרטון שלו אחרי שהוא בחן את הסדקים מתחת למיקרוסקופ. מעבר לכך יש גם לזכור שהעדשה מכוסה בחומר אוליאופובי שדוחה טביעות אצבעות. חומר זה גם נמצא בשימוש במסך של מכשירי האייפון וכן על החיפוי של גימור ה- Jet Black המבריק במכשירי האייפון 7 החדשים.

בין אם מדובר בספיר אמיתי, או חומר המשלב בתוכו ספיר עם רכיבים אחרים במטרה לשפר את החוזק של הספיר ותוך כדי מחלישים מעט את עמידותו בפני שריטות, שהרי בסופו של דבר התוצאה היא זהה והיא שקשה מאוד לשרוט את לחצן הבית ו/או את עדשת המצלמה של מכשירי האייפון, אולם עם מספיק מאמץ נראה כי כן ניתן לפגוע בהן באופן כזה או אחר. השאלה היא האם זה באמת משנה? והתשובה היא שככל הנראה לא.

להמשך דיון

 

מקורות: JerryRigEverything ו- iMore
עריכה, תרגום ותוספות: natisho