האייפון 8 | שמועות על טעינה אלחוטית – שוב

ע״י

השמועות לפיהן אפל מפתחת טכנולוגיה לטעינה אלחוטית אמיתית, חוזרות כאשר הפעם מתגלה שפוקסקון מתנסה עם מודולים של טעינה אלחוטית אמיתית המיועדים למכשירי האייפון הבאים.

 

 

26211429697445

מכשירי האייפון 7 שהושקו לאחרונה, הגיעו ללא מחבר האוזניות הסטנדרטי, דבר שהופך אותם למכשירי האייפון הראשונים שמגיעים ללא מחבר זה. הסרת המחבר ההיסטורי הזה מגיעה אחרי ההחלטה של אפל לפיה הרצון של אפל להמשיך ולשפר את מכשירי האייפון מחייבת את החברה להסיר מחבר ישן בעל שימוש יחידה, שתופס כל כך הרבה מקום. אולם הסיבה העקרית היא העתיד אותו אפל רואה שהוא עתיד אלחוטי. מסיבה זו אפל פיתחה והציגה את אוזניות ה- AirPods שהשקתם נדחתה לאחרונה, המבוסס על רכיב ה- W1 החדש שהחברה פיתחה הרוכב על תקן הבלוטות', ומגיע גם בליין האוזניות האלחוטיות החדשות של ביטס. אותו עתיד אלחוטי שאפל רואה הוא בלעדי רק לתחום האודיו, כאשר לפי דיווחים, שהולכים ומתגברים בשנה האחרונה, החברה מפתחת בשיתוף עם חברות נוספות מודולים לטעינה אלחוטית אמיתית. לא מדובר בטעינה קיבולית המצריכה להניח את המכשיר על משטח מסוים, אלא טעינה אלחוטית אמיתית, שמאפשרת להטעין את המכשיר כשהוא נמצא גם במרחק של מספר מטרים ממוקד הטעינה.

השמועות הללו שהתגברו לפני השקת מכשירי האייפון 7, יצרו סברה לפיה עשוי מאוד להיות שהאייפון 7 יגיע עם יכולת טעינה אלחוטית שכזו. אולם כידוע המכשירים הושקו ללא יכולת של טעינה אלחוטית.

כעת הדיווחים חוזרים, כאשר לפי האתר Nikkei מתגלה שפוקסקון – שותפתה של אפל לייצור מכשירי האייפון – מתנסה מזה מספר שבועות עם מודולים לטעינה אלחוטית כשנראה כי אחד הקשיים הגדולים שעומדים מול פוקסקון הוא התשואה בייצור המודולים, דבר שישפיע על הגעת הפיצ'ר למכשיר האייפון בשנה הבאה, האם פיצ'ר זה יהיה בלעדי לדגם מסוים – כמו למשל לדגם האייפון פלוס, או שמא הוא יגיע לכלל הדגמים.

iPhone wireless charging

כאמור לא מדובר במידע חדש שמתגלה, כאשר דיווחים קודמים כבר רמזו על כך שאפל חוקרת את הנושא. כאשר בשנתיים האחרונות אפל החלה להעסיק מספר הולך וגדל של עובדים המתמחים בתחום הטעינה האלחוטית, כאשר שניים מהם  – המתמחים בתחום זה ובפרט בטכנולוגית ultrasonic – הועסקו לאחרונה מחברת הסטארטאפ uBeam. עד כה אפל העסיקה לשורותיה יותר מתריסר עובדים המתמחים בטעינה אלחוטית ובטכנולוגיות הקשורות אליה. כמובן שיכול להיות שמדובר במשהו הקשור לטעינה האלחוטית של השעון שמתחבר באופן מגנטי למטען שלו המטעין את הסוללה הקטנטנה שלו באופן קיבולי ולא באופן ישיר. אולם יכול מאוד להיות שמדובר במשהו גדול יותר עליו אפל עובדת, כאשר לפני מספר חודשים האתר בלומברג דיווח שאפל עובדת על טכנולוגיה מתקדמת לטעינה אלחוטית, שתאפשר להטעין את מכשירי המובייל במרחק של כמטר עד מטר וחצי ממרכז הטעינה, שלפי הפטנטים של אפל בנושא יכול להיות מוטמע במחשבי מק בשימוש עם טכנולוגיה בשם  "near-field magnetic resonance" (או תהודה מגנטית קצרת מרחק).

דיווחים נוספים בנושא כוללים שמועה לפיה אפל עובדת באופן צמוד עם חברת Energous, שהציגה את טכנולוגיית הטעינה האלחוטית (האמיתית) שלה, שמאפשרת טעינה אלחוטית ממרחק של כ- 6 מטרים (20 feet). הדיווחים בנושא מציינים ש- Energous ציינה באופן מרומז על כך שהיא עובדת עם אפל על הטכנולוגיה שלה, ולמרות שהחברה שיחררה הצהרה שממעיטה בערך הממצאים שהביאו לשמועה, היא לא הכחישה אותה.

יש לציין שתחום הטעינה האלחוטית החל לתפוס תשומת לב במהלך 2012, כאשר חברות טכנולוגיה החלו להשתמש בטעינה קיבולית עם מכשירי סמארטפון וגאדג'טים אחרים. באותה השנה אפל השיקה את האייפון 5 שהגיע עם מחבר הברק, דבר שיצר סערה סביב השינוי באקוסיסטם המחברים שהתבסס על מחבר ה- 30 פינים הוותיק. באותו העת, פיל שילר, סגן הנשיא הבכיר באפל לשיווק מוצרים בינלאומי, נשאל לגבי השימוש בטעינה האלחוטית. שילר ציין כי לדעתו טעינה אלחוטית המתבססת על טכנולוגיה קיבולית לא מביאה ערך מוסף מכיוון שהמכשיר מוגבל למקום מסוים – משטח טעינה – אותו צריך בכל אופן לחבר לחשמל, ובמידה ויש להתנייד עם משטח זה מדובר בחווית שימוש לא אידיאלית. לעומת זאת שילר ציין כי מחבר הברק הוא דו כיווני, קטן, עמיד ודיגיטלי והוא מאפשר שימושים רבים, מעבר לטעינה וסנכרון. בשנה האחרונה מחבר ה- USB-C (שאפל הייתה שותפה בפיתוחו) יצא לאור ונראה שהחזון שאפל הציגה עם מחבר הברק הופך ונהיה סטנדרט בתעשיה.

באופן דומה דבריו של שילר מחזקים את הסברה שאפל לא רואה בטעינה קיבולית ערך מוסף אלא אם כן מדובר ביתרון מכאני פיזי, כמו עם השעון שעצם העובדה שהוא מוצר סגור וללא מחברים חיצוניים הופך אותו לעמיד יותר בפני פגעי הסביבה. אולם גם אז מדובר ביתרון רק במידה ומדובר במכשיר עם סוללה קטנה, מאחר וטעינה קיבולית היא איטית למדי. תוספת של טעינה אלחוטית אמיתית למכשיר האייפון הבא, שיהיה האייפון העשירי של החברה עשוי להפוך אותו למוצר מעניין ומתקדם יותר ממכשירי סמארטפון מתחרים, ואין ספק שמדובר בשיטת הפעולה של אפל שהיא לקחת טכנולוגיה מסוימת ולהפוך אותה לטובה ונגישה יותר.

להמשך דיון

 

מקור: Nikkei
עריכה, תרגום ותוספות: natisho