עסקי המקביש

ע״י

השקת דגמי המקבוק פרו בחודש אוקטובר לא הלכו בהתאם לתוכניות של אפל, כשהביקורות לא מפרגנות במיוחד והעדר עדכון למחשבים השולחניים יוצר דאגה בקרב המשתמשים.

 

 

Screen Shot 2016-10-27 at 21.11.44

אחרי תקופה ארוכה של למעלה משנה, אפל עדכנה בחודש אוקטובר את ליין המק באירוע ייעודי. בעוד רבים ציפו לראות עדכון לכלל ליין המק, אפל הציגה עדכון לדגמי המקבוק פרו בלבד, שזכו לעיצוב מחודש ושיפורים רבים. אולם פיצ’ר הדגל הוא תוספת של ממשק שימוש חדש בשם ה- Touch Bar, שמחליף את לחצני הפונקציות המובנים בסטריפ של מסך OLED מולטי טאץ’ המתאים עצמו לאפליקציה שפועלת וכולל חלק אינטגרלי המכיל את חיישן ה- Touch ID. אולם השמחה של משתמשי המק לנוכח האירוע, התחלפה תוך זמן קצר בכעס רב, אותו אפל לא צפתה מראש. קודם כל הביקורות הופנו כלפי העובדה שמחשבי המקבוק פרו החדשים מוגבלים מבחינת היקף זכרון ה- RAM בו הם תומכים ל- 16GB של זכרון RAM בלבד, בלי אפשרות שדרוג ל- 32GB או 64GB. הטענה היא שמחשב המגיע עם הסיומת “פרו” ואמור להיות מיועד לקהל משתמשים מקצועי, לא מאפשר את היקף החומרה הדרושה  להפעלה של תוכנות מקצועיות שדורשות זכרון RAM גבוה ככל האפשר.

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק מוצרים בינלאומי, התייחס לנושא זה באימייל וציין כי זכרון ה- RAM בו אפל עושה במחשבי המקבוק פרו הוא מסוג LPDDR מהיר התומך במהירות עבודה של עד ל- 2133MHz. כמו כן זכרון זה הוא חסכוני במשאבים ואלמלא אפל הייתה מאפשרת זכרון גדול יותר של 32GB, הדבר היה מצריך יותר משאבים מהסוללה וכן גם שינויים בלוג’יק בורד של המחשב. אולם נראה כי גם עם הזכרונות הנמוכים והחסכוניים יותר חיי הסוללה של המקבוק פרו הם בעייתיים למדי. ביקורות וסקירות של המחשבים ברשת מגלים שחיי הסוללה של ליין המחשבים הניידים החדש של אפל הוא לא עקבי כאשר משתמשים רבים טוענים על חיי סוללה נמוכים יותר מ- 10 השעות אותן אפל מבטיחה, בעוד אחרים מגלים שאכן המחשבים שלהם מגיעים לחיי סוללה של 10 שעות ואפילו יותר. באופן מוזר למדי ב- 10.12.2, עדכון הקושחה האחרון שאפל שיחררה ל- macOS, אפל הסירה את שערוך חיי הסוללה, כשבמקביל החברה ציינה כי פעולה זו נבעה מהעובדה שהשערוך לא היה מדויק והוא יצר בלבול רב בקרב המשתמשים לגבי חיי הסוללה של מחשבי המקבוק.

בימים האחרונים האתר Consumer Report שמוכר (בשנים האחרונים באופן הולך ופוחת) בזכות ההמלצות שלו לגבי מוצרי צריכה כאלה ואחרים, ביניהם מוצרי צריכה אלקטרוניים, פרסם את הסקירה שלו עבור מחשבי המקבוק פרו החדשים כשלראשונה מחשבי המקבוק (אולי מזה 20 שנה) לא קיבלו את תו האיכות של האתר, שבאופן מפתיע למדי לא המליץ על רכישת הדגמים החדשים של ליין המקבוק פרו. הסיבה אותה ציין האתר הוא שבמבחני הבדיקה שלו התוצאות עבור חיי הסוללה לא היו עקביות, כאשר בפעמים מסוימות חיי הסוללה היו קצרים באופן ניכר (כ- 5 שעות) מחיי הסוללה שאפל הבטיחה, בעוד בפעמים אחרות חיי הסוללה הגיעו עד לכדי 19 שעות עבודה. אין ספק שההמלצה השלילית בדיוק לפני ערב חג המולד פוגעת באפל באופן ניכר (למרות שסביר להניח שהרכישות של המחשבים נעשו כבר קודם לכן), עד לכדי מצב בו פיל שילר צייץ כי אפל עובדת באופן הדוק עם Consumer Report להבין את הפערים בחיי הסוללה שהם חוו, לאור העובדה שהמחשבים עברו את הבדיקות הקפדניות של אפל.

בשנים האחרונות נראה כי ליין המק עבר למושב האחורי מבחינת החשיבות של אפל, שהתמקדה באופן הולך וגובר בליין מכשירי ה- iDevice שלה. תחילה עם האייפוד ובהמשך עם האייפון, האייפד, האפל TV והשעון שכיום (למעט האייפוד) כולם מבוססים על גרסה כזו או אחרת של iOS. בדיווח מקיף ומעניין למדי, מארק גורמן מבלומברג חושף פרטים מסוימים על האופן בו אפל העבירה את ליין המק שאחראי על כ- 10% בלבד מהיקף ההכנסות שלה, למושב האחורי. בדיווח מתגלה שכיום אין צוות ייעודי לפיתוח המק או macOS בתוך חטיבת פיתוח התוכנה של אפל, כשבנוסף לכך נראה כי צוות העיצוב התעשייתי של אפל, ששולט ביד רמה על פיתוח המוצרים מגלה פחות ופחות עניין בליין המק, זאת כאשר שבימי הגדולה של המק שהציל את אפל מפשיטת רגל, צוות העיצוב היה מבקר ונפגש באופן מתמיד עם צוותי ההנדסה במטרה לפתח את דגמי המק הבאים.

בעיקרון בעוד דיווח זה לא יוצר תמונה חיובית לגבי עתיד המק, נראה כי אין מנוס מהעובדה שליין המק הופך להיות פחות ופחות חשוב לאפל, למרות שמבחינתה אפל עדיין שמה דגש לא קטן על מחשבי המק, כשהדוגמא הטובה ביותר הוא פיתוח ה- Touch Bar והתאמת האפליקציות המובנות במק לממשק זה שדרשה פיתוח ממושך למדי. אולם אין מנוס מהעובדה ששוק מחשבי ה- PC (במובן הקלאסי של המילה) הולך וקטן מבחינת המכירות השנתיות, והמק חווה את אותו הדבר, למרות שהיקף המכירות של המק עדיין מציג ביצועים טובים יותר מאלו של מחשבי PC מבוססים חלונות. וכאשר המשתמשים משדרגים את המחשבים האישיים שלהם פחות ופחות לטובת שדרוג הולך וגובר של הסמארטפונים ו/או הטבלטים שלהם (שגם חווים לא מעט את מה שמחשבי ה- PC חווים), הדבר יוצר מחזורי שדרוג הולכים ומתארכים של בין 5 ל- 7 שנים. ובהתאם לכך נראה כי יש הגיון מאחורי העובדה שאפל לא ממהרת לשדרג את ליין המק שלה ומעדיפה להתמקד במכשירי האייפון, האייפד והשעון.

אולם בעוד הפרשנות של גורמן אולי לוקה בחסר, נראה כי הדיווח שלו מכיל פרטי מידע מעניינים למדי, כמו למשל העובדה שאפל ניסתה לפתח סוללה חדשה שהייתה מעניקה למחשבי המקבוק פרו חיי סוללה משופרים יותר, ואולי פותרת את “בעיית הסוללה” הנוכחית, הסוללה נכשלה במבחני עמידות ואפל עברה לתוכנית מגירה ושימוש בעיצוב מיושן יותר של סוללות. דוגמא נוספת היא לדור השני של המקבוק רטינה, כשלפי הדיווח המהנדסים רצו להוסיף למחשב מחבר נוסף של USB-C (שהיה משמח הרבה מאוד משתמשים) וכן את חיישן ה- Touch ID, אולם בסופו של דבר המחשב זכה לעדכון חומרה קל ולצבע חדש – זהוב. כל אלו מגלים תמונה קצת מדאיגה לפיה אפל לא משקיעה מאמצים רבים בפיתוח וקידום ליין המק שלה, ואין ספק שהפוסטר לכך הוא המק פרו שלא עודכן למעלה מ- 1000 ימים.

מה שכן במשוב פנימי באפל, טים קוק ענה לשאלות של עובדי החברה וציין באופן מפורש שאפל עדיין מחויבת לעתיד המק ובפרט למחשבי המק השולחניים, וכי דגמים חדשים של מחשבי מק שולחניים צפויים להגיע בקרוב.

 


אולם קוק בחן את מילותיו בקפידה והוא ציין רק את ה- iMac, כשבאופן די “בוטה” הוא השמיט את המק פרו ואת המק מיני – 2 מחשבי מק שולחניים שלא עודכנו כאמור מזה הרבה מאוד זמן. אין ספק שבעוד אפל מקדמת את האייפד פרו בתור מחשבים לכל דבר, אחרי שקוק בעצמו ציין שהוא לא מבין למה שאנשים ירכשו מחשבים אישיים ולא אייפדים נראה באופן ברור כי המק הופך להיות לאט לאט הטנדר מבחינתה של אפל, בעוד האייפד והאייפון הם המכוניות – זאת בהתאם לדבריו של סטיב ג’ובס כשנה אחרי השקת האייפד הראשון. אפל כבר החלה לפעול בהתאם בין אם על ידי רענון ליין המק באופן איטי יותר ובין אם על ידי העלאת המחירים של מחשבי המק שלה.

להמשך דיון

 

מקורות: Macdaddy, Consumer Report, ועוד
עריכה, תרגום ותוספות: natisho