2016 | הפספוס של אפל ושל סמסונג

ע״י

שנת 2017 מתחילה בקול תרועה, כאשר נראה ששנת 2016 הייתה שנה לא פשוטה בעולם הטכנולוגיה, שנה בה 2 חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם פספסו ובגדול.

 

iPhone 7 Plus

אם הדבר לא ברור כבר מאליו, אז הגיע הזמן לציין זאת בריש גליי – 2 חברות הטכנולוגיה הגדולות והמשמעותיות ביותר בעולם הן סמסונג ואפל. הראשונה מייצרת כמעט כל דבר תחת השמש, החל ממכונות כביסה, טלויזיות ושואבי אבק, בעוד השניה מתמקדת במחשבים אישיים ואביזרים פריפריאליים בגדלים ותצורות שונות. בהתאם לגודלן ולחשיבותן גם במהלך שנת 2016 אפל וסמסונג שלטו ללא עוררין בזירה הטכנולוגית אולם אין ספק שהשחיקה במותגים הגדולים של החברות נראתה לעין באופן ברור כשהדוגמאות הבולטות הן האייפון 6s, עם ספק לכיוון האייפון 7 ומכשיר הגאלקסי Note 7 (נוט 7) של סמסונג.

אחרי שנתיים לא קלות בכלל, נראה כי שנת 2016 צפויה להיות שנת פיבוט עבור סמסונג, שראתה כיצד ב- 2014 ו- 2015 מכירות הסמארטפונים שלה ובפרט ליין הדגל של מכשירי הגאלקסי צונחות כשהמתחרות שלה ובראשן אפל נוגסות בשוק הגבוה של מכשירי הסמארטפון, ללא הרף. התוצאה הייתה שנתח השוק של סמסונג בסין – אחד מהשווקים החשובים ביותר בעולם בזירת הסמארטפונים – ירד באופן ניכר וסמסונג שהייתה ממוקמת בו במקום הראשון, נפלה מרשימת 5 יצרניות הסמארטפון הגדולות עד סוף 2015. המאמצים של סמסונג לגבי מכשירי הגאלאקסי S6 והגאלקסי S6 Edge היו מרשימים מבחינת העיצוב, אולם נראה כי סמסונג לא הצליחה לייצור מספיק מכשירי Edge, כשהביקוש אליהם היה גבוה למדי, והתוצאה הייתה שמשתמשים רבים בחרו לחכות או לעבור למכשיר של חברה מתחרה, דבר שהוא שכיח למדי בעולם האנדרואיד התחרותי. מגמת הירידה החלה להשתנות בתחילת 2016 עם הצגת ליין מכשירי הגאלקסי S7 והגאלקסי S7 Edge שזכו לשבחים רבים, הן בזכות המפרט שלהם והן בזכות העיצוב המרשים של המכשירים שיצר בידול עבור ליין מכשירי הסמארטפונים של סמסונג בנוף הסמארטפונים שהפך להיות משעמם בתוך נוף האלומיניום.

ההצלחה של מכשירי הגאלקסי S7, התבטאה בעליה ניכרת בהיקף מכירות מכשירי הפרימיום של סמסונג שהניבה הכנסות ורווחים גבוהים יותר לשורת הרווח של סמסונג, אחרי שנתיים של ירידה. אבל הכוכב הגדול הגיע לקראת אמצע השנה בדמות פאבלט הנוט 7 (Note 7) שהציג את העיצוב המרשים עם חומרה חזקה מאוד ורבים הכתירו את הפאבלט של סמסונג למכשיר האנדרואיד הטוב ביותר בשוק לאותה השנה. אולם כידוע תואר זה לא נשמר לזמן רב, כאשר בעיות שנבעו מתיכון רשלני במכשיר, הצית תוך זמן קצר מהשקת המכשירים את פרשיית הפיצוץ וההתלקחויות של מכשירי הנוט 7. תגובתה של סמסונג לא עזרה במיוחד וההחזרה המאסיבית שהחברה ביצעה הייתה מרושלת ומבולגנת, כאשר במקביל סמסונג הטילה את האשמה על חטיבת הסוללות של החברה Samsung SDI, על לא עוול בכפה. תוך זמן קצר מאוד התגלה שגם המכשירים ה"מתוקנים" חווים את אותן בעיות של התלקחות וסמסונג נאלצה לבצע החזרה בקנה מידה נרחב ובאופן מלא, ולבטל את ייצור המכשירים לחלוטין. למרות שסמסונג עד כה לא התייחסה באופן רשמי לסיבת הבעיה, חקירות צד ג' גילו כי התיכון של הסוללה הגדולה בתוך מארז הסמארטפון הקטן יחסית יצר מצב שבעת הטענת המכשיר, החיץ בין מרכיבי הסוללה בותק והתוצאה הייתה דליקה במיוחד, כיאה לסוללות ליתיום-יון.

samsung-galaxy-note-7-recall-fire-explosion-3-840x560

ההרפתקאה הזו עלתה לסמסונג כמה מיליארדי דולרים וכן סיכנה את שם המותג, לאור האיסור של חברות תעופה ותחבורה להעלות מכשירי נוט 7 על סיפונן, תוך איום בקנס של כמה עשרות עד מאות אלפי דולרים. על פניו נראה היה שהכישלון של סמסונג עם מכשיר הנוט 7, פותח לאפל ולמכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס שהוצגו תוך זמן קצר אחרי תחילת הפרשייה של סמסונג, למנף את הריק שנותר במקום בו עמד הנוט 7 ולדחוף את המכירות של מכשירי האייפון 7 ובפרט ה- 7 פלוס לקהל המשתמשים הפוטנציאלי. ואכן בעוד נראה כי המכירות של מכשירי האייפון 7 נפתחו באופן חזק מאוד, כיאה לרבעון המכירה הראשון של המכשירים ולאור העובדה שמדובר ברבעון החגים/ יום שישי השחור/ סייבר שני, המומנטום של מכשירי האייפון 7 הוא לא וודאי. בדיווח שפורסם לאחרונה על ידי הוול סטריט ג'ורנל, אנליסט החומרה Stephen Baker מציין שאפל לא הצליחה להרשים את משתמשי הנוט 7 עם מכשירי האייפון 7 החדשים, שבאופן מפתיע משתמשים אלו העדיפו לבחור במכשירי פרימיום אחרים של סמסונג, קרי מכשירי הגאלקסי S7 וה- S7 Edge מאשר לבחור במכשירי האייפון ואפילו במכשירי אנדרואיד מתחרים. העדות לכך היא שבעוד אפל וסמסונג ככיבו באקטיבציות של מכשירי המובייל בחג המולד האחרון, לפי דיווח של חברת האנליטיקה Flurry, נתח המכירות של אפל ירד מ- 49% בשנה שעברה לכדי 44% השנה, בעוד זה של סמסונג עלה מ- 19% לכדי 21%.

המסקנה של 2 האנליסטים הנ"ל היא שגם אפל וגם סמסונג עשו טעויות כאלה ואחרות שעלו להן בצמיחה השנה. התחזיות לגבי ההצלחה של מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס להחזיר את ליין האייפון לכדי צמיחה, אחרי שמכשירי ה- 6s היו מכשירי האייפון הראשונים שכשלו בכך מאז השקת האייפון, הן מעורבות כאשר חלק סוברים שאפל תצליח להשוות או להתעלות על ביצועי הרבעון האחרון של השנה אל מול אלו שבשנים הקודמות בהן החברה מכרה כ- 75 מיליון מכשירי אייפון. אולם מצד שני דיווח של האתר Nikkei מגלה שאפל כבר עומדת לקצץ בכ- 10% מהיקפי הייצור של מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס, כדי למנוע עודפי מלאי, בעיה שהחברה נתקלה בה בשנה שעברה עם מכשירי ה- 6s, כאשר היקפי הייצור של מכשירי הסמארטפון של אפל עלו על הביקוש אליהם.

Screen Shot 2016-08-06 at 22.47.08

תחזיות מגלות שמכשירי האייפון 8 השמועתיים שלפי הדיווחים יגיעו עם מסך OLED מעוקל בגודל של בין 5.1 אינץ' ל- 5.8 אינץ' יחזירו את מכשירי האייפון לצמיחה המיועדת עם היקפי מכירה של בין 60 ל- 70 מיליון יחידות במהלך 2017 (קרי מההשקה עד לסוף השנה), זאת בנוסף לדגמי האייפון הנוספים – הן בגודל 4.7 אינץ' והן בגודל 5.5 אינץ' – שיושקו לצד המכשיר החדש ולפי השמועות ימשיכו להציג את אותו העיצוב ולהגיע עם מסכי LCD משופרים. האם 2017 תהיה שנה טובה יותר עבור אפל מאשר 2016? נחכה ונראה.

להמשך דיון

 

מקורות: הוול סטריט ג'ורנל, Digitimes ו- Nikkei
עריכה, תרגום ותוספות: natisho