WWDC 2017 | יש כבר תאריך

ע״י

בתזמון יוצא דופן, אפל שולחת הזמנות ל- WWDC 2017, שיתקיים השנה בסן חוזה ולא בקליפורניה. לעתיד של iOS, watchOS, tv OS ו- macOS יש תאריך.

 

 

WWDC 2017

אירוע ה- WWDC השנתי הוא אירוע התוכנה הגדול ביותר של אפל במהלך השנה, והשני בחשיבותו (יש כאלה שיטענו ראשון), אחרי אירוע ספטמבר בו אפל בדרך כלל מציגה את ליין האייפונים החדש, כשלאחרונה השעון, שדחק הציגה את האייפד שדחק הצידה את האייפוד, גם לוקח בו חלק. בדרך כלל אפל שולחת הזמנות ל- WWDC במהלך חודש אפריל, כששליחת ההזמנות נעה בין תחילת חודש אפריל לסופו, דבר שיוצר קצת לחץ בקרב המפתחים והעיתונאים שצריכים תוך מספר שבועות ספורים להתארגן לאירוע השנתי שכולל את הקינוט המרכזי, בו אפל מציגה את הפיצ'רים העקריים של הפלטפורמות שלה וכן שבוע שלם של סשנים המיועדים למפתחים. השנה באופן מפתיע אפל פרסמה את מועד האירוע כבר באמצע חודש פברואר (לפני ימים ספורים), כשנראה כי הסיבה לכך נובעת מהעובדה שבניגוד לשנים האחרונות, השנה WWDC מתקיים בסן חוזה ולא בסן פרנסיסקו.

בין 1990 ל- 2002, כנס המפתחים השנתי של אפל התקיים בסן חוזה, אולם בשנת 2002, אפל העבירה את הכנס לסן פרנסיסקו ומאז ועד 2016. לרוב הכנס התקיים במרכז Moscone West המונה כ- 5000 מקומות ישיבה, אם כי בשנה שעברה הכנס התקיים באודיטוריום Bill Graham Civic כשחלק מהסשנים התקיימו ב- Moscone West, אחרי הקינוט והיום הראשון. השנה אפל מחזירה את WWDC לסן חוזה, הממוקם מספר דקות הליכה/ נסיעה מהקמפוס של אפל בקופרטינו. פיל שילר ציין בפני ג'ון גרובר, כי הדבר יקל על אפל להביא יותר מהנדסים מהקמפוס של החברה, מבלי שהדבר יצריך מהם להתחשב במספר שעות נסיעה למרכז הכנסים בסן פרנסיסקו וחזור. כמו כן המחיר של המלונות ומקומות השהיה בסן חוזה הם זולים פי כמה וכמה מאלו שבסן פרנסיסקו, כשבדרך כלל המחירים עולים גם בתקופה הזו של השנה, בגלל כנסי המפתחים השונים המתקיימים בעיר ההומה.

כמובן שכמו כל דבר שאפל עושה, חלק מהמפתחים התרעמו שהשהיה בעיר הקטנה במהלך הכנס תהיה משעממת יחסית לסן פרנסיסו ההומה והשוקקת, אולם שילר ציין כי אפל עובדת עם עיריית סן חוזה כדי לקיים הופעות ואירועים במהלך אותו השבוע כדי להנעים את זמנם של המפתחים, מעבר לשעות הסשנים של הכנס עצמו. כמו כן שילר ציין כי חזרתו של WWDC לסן חוזה היא כמו לשוב הביתה, כאשר הכנס הראשון וכאמור העשור הראשון שלו, התקיימו בסן חוזה.

wwdc_event_action

ההזמנה לכנס מלווה בגרפיקה מרשימה, המציגה אנשים שונים (מגוונים) ממבט עילי, שמזכירה מאוד את האנימציה של המשחקים הראשונים של GTA. מי שעיצב את ההזמנה הוא האמן הקנדי Geoff McFetridge, כשבאופן מעניין היא דומה מאוד לפוסטר משנת 2010 עבור פסטיבל ה- Cine de Malaga הספרדי אותו עיצב האמן Rocio Ballestoros. אולם מעבר ל"דרמה" סביב האיור אפל הוסיפה מספר משפטים בזו הלשון:

טכנולוגיה לבד אינה מספיקה.
טכנולוגיה צריכה להיות משולבת עם האמנויות החופשיות וההומניות, כדי ליצור רעיונות חדשים וחוויות שדוחפים את האנושות קדימה.
הקיץ אנחנו מביאים יחדיו אלפי מוחות מבריקים המייצגים הרבה מאוד פרספקטיבות מגוונות, תשוקות וכישרון כדי לשנות את העולם.

במילים אלו יש עקיצה כלפי המדיניות של ממשל טראמפ שלפני מספר שבועות ספורים חתם על צו האוסר על כניסתם של מהגרים מ- 7 מדינות מוסלמיות, דבר שיצר התנגדות רבה בקרב קהילת ההייטק בארה"ב. אולם מעבר למסרים הפוליטיים, משפט הפתיחה יוצר הקשר ישיר לאירוע הצגת האייפד 2, בו סטיב ג'ובס השתמש באותו המשפט בדיוק על הבמה, כדי לתאר את האופן בו אפל רואה את האופן בו טכנולוגיה מפותחת וכן כיצד נעשה בה שימוש. איזכור זה עשוי לרמוז על כך שאחד מנקודות ההתמקדות של אפל עם iOS 11 יהיה השנה סביב האייפד, שבשנה שעברה עם iOS 10 לא זכה לפיצ'רים חדשים משמעותיים, זאת אחרי ש- iOS 9 כן הציגה מספר פיצ'רים חדשים ומעניינים שדחפו את האייפד קדימה מבחינת היכולות שלו.
לאחרונה יש ביקורת רבה סביב אפל לגבי העובדה שבעוד החברה מפתחת ומקדמת את החומרה של האייפדים בצורה מרשימה, היכולות של מערכת ההפעלה iOS בהקשר של האייפדים היא עדיין מאוד מוגבלת, ולפיכך מגבילה את המכשיר ועוצרת ממנו לממש את הפוטנציאל שלו.

אין ספק ש- WWDC הוא אחד מהאירועים המעניינים ביותר של אפל במהלך השנה, מאחר והוא מתמקד באופן כמעט בלעדי בפלטפורמות של אפל, ורבים תוהים לגבי היכולות החדשות שאפל תציג עבור iOS, watchOS, tvOS ו- macOS עבור השנה הבאה, ואילו אבני בניין ליכולות חדשות ואפשרויות עתידיות יתווספו.

ההרשמה לכנס תחל ב- 27 למרץ, כאשר בדומה לשנים הקודמות גם הפעם מדובר על הגרלה מבין הנרשמים, כשנדרש להיות בעל חשבון מפתחים רשום. האירוע עצמו יתקיים בין ה- 5 ל- 9 ביוני, כאמור בסן חוזה ואפל ציינה שהסשנים יוזרמו בסטרימינג למפתחים שלא יזכו להגיע, דרך אתר המפתחים. כמו כן נראה שבדומה לשנים הקודמות, אפל גם תזרים בסטרימינג את הקינוט המרכזי שיועבר כאן בשידור חי באייפונס.

להמשך דיון

 

מקורות: Daring Fireball ואפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho