הדבר הגדול הבא של אפל – AR

ע״י

דיווח של מארק גורמן מבלומברג, מגלה על כוונותיה של אפל לחפש את הדבר הבא, כשבאופן לא מפתיע נראה שהחברה מהמרת על תחום ה- AR.

 

 

First-It-Was-the-Apple-Car-Now-Apple-VR.jpg.pagespeed.ce.aSCB4Gg7dd

בערוב ימיו סטיב ג’ובס רצה להספיק ולהציג כמה שיותר מוצרים חדשניים, כשהתוצאה הייתה שאפל הציגה את האייפד 3 שנים בלבד אחרי השקת האייפון. אין ספק שקצב יוצא דופן זה יצר בקרב חובבי הטכנולוגיה תפיסה מוטעית לפיה קטגוריות מוצרים חדשות יכולות לעבור שינויים מרחיקי לכת מהר יותר מבעבר. מסיבה זו לקראת 2014, אפל ראתה לחץ הולך וגובר להציג את השעון – שללא כל ספק הושק בטרם עת, כאשר מערכת ההפעלה וה- SDK לא היו מבושלים דיו. כעת 3 שנים לאחר שאפל נכנסה באופן רשמי לקטגורית מוצרי הטכנולוגיה הלבישים שלא שינתה את העולם (עדיין), עולים קולות שמחפשים את הדבר הגדול הבא. האם זה מציאות מדומה, כפי שגוגל, סמסונג ופייסבוק טוענות? האם מדובר בשוק הבית החכם כמו שגוגל, אמזון (וגם אפל) מגששות? האם מדובר בטלויזיות חכמות כמו שחברות טכנולוגיה רבות מנסות את מזלן בתחום (ביניהן גם אפל) ואולי מדובר ברכבים אוטונומיים כפי שטסלה, גוגל, אובר ויצרניות רכב שונות (וגם אפל?) טוענות.

למעשה כאשר מכשירי סמארטפון כבר נכנסים יותר ויותר לרוויה, נראה כי כולם מחפשים את הדבר הגדול הבא. אבל כל אותן הטכנולוגיות מרתקות ומרגשות ככל שיהיו, עדיין לא נמצאות בהישג יד, מסיבות כאלה ואחרות. רכבים אוטונומיים שכבר די אפשריים עדיין חסרים רגולציה ומהימנות של 100% בתחום שלא יכול להתפשר על פחות. מציאות מדומה היא עדיין בגדר נישה יקרה מאוד בעיקר למשחקים, ועדיין יש להתגבר על אלמנטים רבים כמו בחילות ועוד שנגרמות, מהתעתועים על המוח האנושי. אפל מבחינתה פועלת על אש קטנה כמעט בכל הזירות הללו, כשנראה שהחברה גם מחפשת את הדבר הבא אחרי האייפון. אולם בניגוד לחברות טכנולוגיה מתחרות אפל עדיין טוענת שהסמארטפון עדיין רחוק מלסיים את תפקידו הראשי בחיינו. בראיון שנערך עם פיל שילר, סגן הנשיא הבכיר באפל לתחום שיווק המוצרים הבינלאומי, לציון עשור לאייפון, ציין שילר שהוא מאמין שיש עוד הרבה מאוד שנים של חדשנות בתחום הסמארטפונים וכי לדעתו האייפון בפרט והסמארטפון בכלל עשוי להשאר מכשיר עקרי בחיינו גם בעוד 50 שנה.

אולם למרות שאפל עדיין לא רואה תחליף לאייפון, החברה כן בוחנת טכנולוגיות שיכולות להפוך את הסמארטפון לשימושי ועקרי עוד יותר, ולחולל מהפכות בשימוש בו וכנגזרת מכך בחיינו. אפשרות בולטת היא תחום ה- AR, קיצור של Augmented Reality או בעברית “מציאות רבודה”. טכנולוגיה זו היא לא חדשה כלל וכלל ולמעשה היא כבר נמצאת בשימוש במספר רב של אפליקציות על מכשירי הסמארטפון ביניהן:

  • פוקימון גו – באמצעות השמת הפוקימונים בעולם האמיתי סביבנו.
  • סנאפצ’ט – עם תחפושות, סטיקרים ושאר טובין שניתן “להלביש” על המשתמש/ים בזמן אמת.
  • גוגל Translate – שמאפשרת לתרגם מילים ומשפטים שלמים בשפות זרות בזמן אמת.
  • ועוד.

למעשה המכנה המשותף של כל אפליקציות ה- AR הקיימות הוא שימוש במצלמות של מכשירי הסמארטפון שמאפשר להוסיף מידע על דברים סביבנו, בין אם מדובר במשחקים, מיקום וזיהוי כוכבים בשמים, נקודות ציון ומקומות עניין על המפה סביבנו, בחינת עיצוב לבית (מיקום של ספה למשל בחלל קיים) ועוד. בשנה האחרונה, טים קוק התייחס לטכנולוגיות החדשות וציין כי לדעתו בבחינה בין VR (מציאות מדומה) לבין AR (מציאות רבודה), שהרי AR היא הרבה יותר שימושית ולמעשה טכנולוגיה זו במקום לבודד את המשתמש, כמו VR, מעצימה את החוויה בעולם האמיתי עם הסובבים ובהתאם לכך נראה כי השימושים שלה וההשפעה שלה על חיינו הם בעלי פוטנציאל אדיר שקוק הקביל לשינוי העצום שמכשירי הסמארטפון עצמם הביאו. קוק גם ציין שאפל חוקרת ומשקיעה הרבה מאוד בפיתוח טכנולוגית ה- AR, ונראה שבשנים האחרונות החברה גם בצעה מספר רכישות הקשורות לתחום ביניהן: Metaio, פריימסנס, FlyBy Media ועוד. כמו כן אפל משקיעה מאמצי פיתוח נכרים בטכנולוגיות צילום ומצלמות כשלפי דיווחים בנושא לאפל יש צוות של כ- 1000 מהנדסים העובדים על טכנולוגית הצילום, שכיום נמצאת במכשירי האייפון, כשאפל אף רכשה את חברת Linx הישראלית והטמיעה את טכנולוגית המצלמות המרובות שלה במכשיר האייפון 7 פלוס הפופולרי.

מארק גורמן מבלומברג פרסם כתבה בה חשף הכתב את צוות ה- AR שאפל הרכיבה בשנים האחרונות שכוללות אושיות רבות מתחומים דיגיטליים. המקורות של גורמן מציינים שבראש הצוות עומד Mike Rockwell שגויס על ידי אפל ב- 2015, מחברת Dolby המוכרת בתור טכנולוגיות האודיו והוידאו המתקדמות שלה שהפכו לסטנדרט בתעשיית הקולנוע והאודיו. בצוות נמצא גם Tomlinson Holman שיצר את סטנדרט האודיו THX בו עשתה חברת Lucasfilm שימוש רב, Yury Petrov שעבד כחוקר בחברת Oculus שנרכשה על ידי פייסבוק, Cody White שהיה מהנגס בכיר בפיתוח פלטפורמת המציאות המדומה Lumberyard של אמזון, Avi Bar-Zeev (אבי בר זאב) שלקח חלק פעיל בפיתוח המפות של גוגל וכן משקפי ה- HoloLens של מיקרוסופט. ו- Duncan McRoberts שניהל את    תחום פיתוח התוכנה בחברת Meta – המתעסקת בתחום המציאות הרבודה. לצוות זה צורפו מהנדסים רבים מאפל חלקם מצוות פיתוח המצלמות של אפל, חלקם מצוות העיצוב שעבד על השעון ולו יש ניסיון רב בתחום המזעור ועוד.

הסברות הן שאפל תתחיל לעשות את הצעדים הראשונים בתחום ה- AR כבר השנה עם האייפון 8 השמועתי שלפי השמועות יגיע עם מכלול המצלמות הכפול שכבר היום מאפשר זיהוי פנים ויצירת אפקט עומק (בוקה) בזמן אמת בשימוש עם פיצ’ר הפורטרט. כמו כן היו לא מעט שמועות שטענו שאפל עובדת על פיתוח משקפי מציאות רבודה כחומרה נפרדת, אם כי קשה להבין איך חומרה זו תשתלב עם האמירות של ג’וני אייב, לפיהן הפנים הם לא מקום עבור טכנולוגיה, כשבנוסף לכך טים קוק בראיון שנערך עימו בכנס ה- D בשנת 2011, ציין כי הוא רואה במשקפיים בתור כלי הכרחי עבור אלו שראייתם לקויה וצריכים אותם ושמעבר לכך מי שלא צריך משקפיים לא ירצה ללבוש אותם. זאת בתגובה לשאלה שקוק נשאל על דעתו לגבי משקפי ה- Glass של גוגל שמאז נגנזו על ידי החברה.

מידע על צוות ה- AR של אפל, מתווסף למידע קודם שפורסם לגבי צוות שאפל הקימה לחקר VR, אם כי יתכן מאוד שאפל החליטה להשתמש בידע ובניסיון של האנשים מצוות ה- VR, ביניהם פרופסור דאג בראומן, לשורותיה כשרמזים אלו מראים כי אפל פועלת במרץ להציג טכנולוגיות חדשניות, אולם מעבר לכך, גם למצוא להן שימוש פרקטי.

להמשך דיון

 

מקור: בלומברג
עריכה, תרוגם ותוספות: natisho