אפל משחררת את גרסה 10.3 ועוד

ע״י

אחרי מחזור בטאות ארוך וממושך אפל שיחררה סוף כל סוף את iOS 10.3, את watchOS 3.2, macOS 10.12.4 לקהל הרחב. כל המידע בהמשך.

 

 

iOS 103

בסוף חודש ינואר אפל שיחררה לקהל הרחב את גרסה 10.2.1 של iOS ואת הטעימה הראשונה של 10.3 לקהילת המפתחים. בעוד 10.3 לא כוללת שינויים נרחבים ומרחיקי לכת מבחינת פיצ'רים למשתמשים והוא אינו כולל שום פיצ'ר חדש למכשירי האייפד כפי שרבים סברו, מדובר בעדכון מאסיבי למדי מתחת למכסה המנוע. בעקרון הפיצ'רים העקריים של 10.3 הם:

 • מעבר למערכת הקבצים החדשה של אפל – APFS: מערכת הקבצים החדשה אותה אפל הציגה לראשונה ב- WWDC האחרון, היא מערכת קבצים מודרנית המותאמת לאחסון מסוג SSD ופלאש ומכילה יכולות הצפנה ואבטחה מובנים. בנוסף מערכת הקבצים מסוגלת לבצע סנאפשוטים של מערכת הקבצים לצרכי גיבוי (ואולי אפשרות של התקנת 2 גרסאות בו זמנית) וכן שימוש חכם יותר במקום של נפח האחסון. במהלך מחזור הבטא, המעבר ל- APFS התבטא במהירות מדהימה של 10.3 על מכשירי אייפון חדשים וישנים כאחד, כאשר נראה שטעינת תכנים מהזכרון/ אחסון היא מהירה ויעילה הרבה יותר, ממערכת הקבצים הישנה +HFS.

 • תצוגה פרופיל משתמש חדשה בהגדרות: התצוגה החדשה, שמה את פרופיל המשתמש בחלק העליון של ההגדרות ובכך מאפשרת גישה מהירה וברורה יותר של המשתמש (ה- iTunes/iCloud ID) אל ההגדרות הרלוונטיות וכן שליטה במכשירים המקושרים אל חשבון המשתמש.
 • Find My Airpods שהתווספו אל אפליקצית Find My iPhone המובנית ב- iOS, כשכעת משתמשי אוזניות האיירפודס יכולים בקלות ובמהירות למצוא את האוזניות שלהם, במידה והם אבדו.
 • אפשרות למפתחים לענות לתגובות/ ביקורות לאפליקציות שלהם באפסטור: אפל נענתה לקהילת המפתחים כשעם גרסה 10.3, החברה מאפשרת למפתחים לראשונה להגיב לביקורות לאפליקציות שלהם באפסטור, דבר שפותח פתח ראשון ומשמעותי לתמיכה וקשר בין המפתחים לבין קהל המשתמשים של האפליקציות שלהם. כמובן שהדבר מוגבל למענה אחד לביקורות, אם כי נראה שגם המענה וגם הביקורת יכולים להערך בהתאם, כך שאם המפתח פתר את הנושא, גם הוא וגם המשתמש יכולים להתייחס לכך בביקורת.

שינויים נוספים שאפל הוסיפה בגרסה 10.3 כוללים:

 • שיפורים ל- SiriKit שמאפשרים לסירי לעבוד בצורה טובה יותר עם האפליקציות צד ג' הנתמכות בה.
 • הוספת תמיכה לקריקט למאגר המידע של סירי.
 • תמיכה ביכולת חדשה שאפל הציגה באיטיונס בה ניתן להשכיר סרט ולצפות בו בכל מכשיר המקושר לחשבון האיטיונס.
 • תוספת של מזג אוויר מקומי באפליקצית המפות (כשניתן לראות גם את מזג האוויר במקום בו צופים במפה).
 • תמיכה לחיפוש רכב חונה באפליקצית המפות.
 • תיקון באג באפליקצית המפות שמנע הצגה של המיקום הנוכחי.
 • שיפור התצוגה של מיילים משורשרים באפליקצית המייל המובנית.
 • אפשרות של מחיקת זימון לא רצוי לפגישה וסימון הפגישה כספאם.
 • שיפורים ופיצ'רים חדשים לאפליקצית Home ו- HomeKit.
 • ועוד.

בנוסף העדכון כולל שיפורי אבטחה מאסיביים, אותו אפל ציינה במסמך אבטחה שפורסם לצד העדכון, כאשר אחד מהשיפורים הוא סגירת באג אבטחה חמור בדפדפן הספארי שאפשר להאקרים להשתלט ולהתקין נוזקת כופר על המכשיר.

אפל גם שיחררה את watchOS 3.2 למשתמשי השעון, עם תמיכה ב- SiriKit, המאפשרת למשתמשי השעון לעשות שימוש קולי דרך סירי באפליקציות צד ג' הנתמכות ביכולת זו כרגע. כמו כן העדכון גם כולל מצב "תיאטרון" חדש, שמחשיך את תצוגת השעון כאשר נמצאים בקולנוע או בתיאטרון כאשר התרעות לא מפעילות את המסך, אלא רק מפעילות משוב טאפטי קל ליידע את המשתמש על ההתראה.

watchos-3-2-apple-watch-theater-mode

גם מחשבי המק זכו לעדכון בדמות macOS 10.12.4 שמביאה את פיצ'ר ה- Night Shift שמשנה את נקודת הלובן של המסך בהתאם לשעות היום/ הגדרות המשתמש לצבע חם ונעים יותר. העדכון גם מביא שיפורים ל- PDFKit שמאפשר לאפליקציות שתומכות בכלי להציג תכני PDF בצורה טובה יותר ועוד כמה שיפורים כאלה ואחרים.

אפל גם שיחררה עדכון ל- tvOS לגרסה 10.2 עם מספר שיפורים.

כעת כשאפל סיימה עם גרסה 10.3 המשמעותית למדי, נראה שהחברה יכולה להתפנות להמשך עבודה על iOS 11, שתוצג באירוע ה- WWDC השנתי שיערך בקיץ הקרוב.

להמשך דיון

 

מקור: אפל ו- Ars
עריכה, תרגום ותוספות: natisho