אפל מפתחת מעבדים גרפיים משל עצמה

ע״י

הודעה מפתיעה מחברת Imagination Technologies מגלה שאפל עובדת על טכנולוגיית מעבדים גרפיים משל עצמה ותנטוש את הטכנולוגיה של שותפתה הוותיקה.

 

 

A9 performance

עבור רוב משתמשי המוצרים של אפל, הטכנולוגיה בה אפל משתמשת לא כל כך מעניינת, כל עוד מדובר בטכנולוגיה טובה, איכותית ומתקדמת שמספקת חווית שימוש טובה. אולם אלו שאוהבים לחפור קצת יותר ברבדים המרכיבים את המוצרים של אפל, יופתעו לגלות שעל פי הנראה, השותפות ארוכת השנים בין אפל לבין חברת Imagination Technologies צפויה לעבור שינויים משמעותיים ואולי אפילו להסתיים, זאת לפי דיווח של חברת Imagination Technologies שציינה כי אפל הודיעה לה על כך שב- 15 החודשים הקרובים, עד שנתיים, החברה תפסיק לעשות שימוש בטכנולוגיה הגרפית, לפחות במתכונת הנוכחית. הודעה זו נועדה ליידע את קהילת המשקיעים של Imagination Technologies על השינוי המשמעותי, לאור העובדה שאפל היא הלקוחה הגדולה ביותר של Imagination Technologies וגם נמנית בין המשקיעים שלה:

קבוצת Imagination Technologies, חברת מולטימדיה מובילה, מפתחת טכנולוגיית רכיבים וטלקומוניקציה, קיבלה הודעה מאפל, הלקוחה הגדולה ביותר שלה, שאפל רואה שהיא לא תמשיך להשתמש בקניין הרוחני של הקבוצה במוצרים החדשים שלה בפרק זמן של בין 15 חודשים לשנתיים, ובהתאם לכך הקבוצה לא תהיה זכאית לתמלוגים תחת הרשיון וההסכם הנוכחיים.

אפל השתמשה בטכנולוגיה ובקניין הרוחני של Imagination Technologies במשך שנים רבות. היא יצרה את הבסיס לרכיבי העיבוד הגרפיים (GPU) במכשירי הסמארטפון, הטבלטים, האייפודים, האפל TV והשעונים של אפל. אפל ציינה שהיא עובדת על עיצוב גרפי באופן עצמאי, כדי לשלוט במוצרים שלה בצורה הדוקה יותר, ושהיא תצמצם את ההסתמכות שלה על על הטכנולוגיה של Imagination.

מי שלא מכיר, אזי Imagination Technologies היא חברה המפתחת טכנולוגיה גרפית לשבבי עיבוד, מעין ARM עבור שבבים גרפיים ואפל היא לקוחה וותיקה של החברה, ואפילו נמנית בין קהל המשקיעים שלה. הטכנולוגיה של Imagination Technologies נמצאת בקרביים של כל מכשירי ה- iOS השונים כבר מהיום הראשון, והם אלו שמאפשרים למכשירי האייפון, האייפד, השעון, האפל TV ועוד, גרפיקה חלקה כחמאה שהיא קנאתם של משתמשי האנדרואיד באשר הם, כשגוגל עדיין לא הצליחה ללטש במערכת ההפעלה הפופולרית שלה, דברים כמו גלילה חלקה כמו זאת של האייפון או האייפד.

באופן מעניין ואולי מגלה, לפני מספר חודשים פורסם שאפל הייתה במגעים לרכישת Imagination Technologies, אולם כשהדיווח פורסם התגלה שמגעים אלו כשלו, כשלפי הדיווח אפל החליטה לסגת מהם. כמובן שהסיבה לכך לא ברורה. האם המחיר היה גבוה מדי? האם אפל החליטה שאין התאמה מבחינת כוח האדם? וכו'. בכל אופן השמועות באותה התקופה ומאז גרסו שאפל עובדת על פיתוח טכנולוגית עיבוד גרפי משל עצמה, וכעת ההודעה הדרמטית של Imagination Technologies מאשרת זאת באופן ברור, כשבין דברים שנאמרו, מצוין באופן מפורש שצעד זה נועד לחזק באפל את השליטה בטכנולוגיית הליבה של המוצרים שלה, דבר שמתאים לדוקטורינה של טים קוק שציין באופן מפורש שאפל מאמינה בכך שהחברה צריכה לשלוט באופן ברור בטכנולוגיות ליבה אלו. ואכן הצעד של אפל בהקשר של פיתוח טכנולוגיית הרכיבים, המסתמכת על הארכיטקטורה של ARM, הוכיחה את עצמה בדמות ליין רכיבי ה- Ax (באייפונים, אייפדים והאפל TV ) וה- Sx (בשעון) בצורה מרשימה, כאשר הפער במהירות וחיסכון בחיי הסוללה בין רכיבים אלו לבין רכיבים מתחרים מבית סמסונג או קוואלקום הוא עצום.

למעשה, אפל הכירה בחשיבות של חטיבת השבבים שלה, בכך שהיא קידמה את ג'וני סרוג'י לתפקיד סגן נשיא בכיר הנמנה על חברי ההנהלה הבכירה של אפל.

הסבר אחד ופשוט למהלך זה של אפל הוא ההתמקדות של החברה בתחום ה- AR (מציאות רבודה), כאשר בחודשים האחרונים מתגברות השמועות והדיבורים לפיהם אפל משקיעה בטכנולוגיה זו באופן משמעותי, כאשר לדעתה של החברה מדובר בטכנולוגיה השווה בחשיבותה לטכנולוגיית הסמארטפונים שהחברה הזניקה בשנת 2007 עם האייפון. בעוד טכנולוגית השבבים הגרפיים של Imagination Technologies היא מרשימה מאוד, לחברה אין במפת הדרכים שלה משהו המעיד על מיקוד לתחום ה- AR, וסביר להניח שלאור הכיוון של אפל בתחום זה, אפל החליטה לא רק לסגת מהרכישה, אלא גם לפתח בעצמה את הטכנולוגיה הדרושה. אפשרות נוספת היא שמדובר בלחץ מצידה של אפל על Imagination Technologies, שמחיר המניה שלה צנח הכ- 70% מאז פרסום הידיעה, מה שאולי הופך אותה ליעד זול ונוח יותר עבור אפל.

בכל אופן לאור ציון הזמן: 15 חודשים עד שנתיים למוצרים חדשים שיעשו שימוש ברכיב העיבוד הגרפי החדש מבית אפל, סביר להניח שמדובר במוצרים שיושקו ב- 2018 ו/או 2019, כך שלא נראה את פירות העיבוד הגרפי של אפל (לפחות בחומרה עצמאית משלהם באופן מלא) השנה.

מעניין.

להמשך דיון

 

מקור: Imagination Technologies
עריכה, תרגום ותוספות: natisho