איטיונס | תחילת הסוף

ע״י

אפל משנה את השם של שירות הפודקסטים מ"איטיונס פודקסט" ל"אפל פודקסט". האם מדובר בתחילת הסוף של מותג האיטיונס?

 

 

iTunes

השם איטיונס מביא עימו הרבה מאוד קונוטציות. חלק ישמעו את השם ויזכרו בערגה על השימוש בנגן המוזיקה המצוין שאפשר להעביר תכני מוזיקה למכשירי האייפוד, וחלק יתחלחלו לאור זכרונות נוראיים הקשורים בניסיונות שחזור, עדכון וכו' הקשורים למכשירי האייפון, האייפוד ו/או האייפד. 16 שנים אחרי שאפל הציגה את האיטיונס כתוכנת ניהול מוזיקה פשוטה, קלה ונוחה לשימוש, אין ספק שהתוכנה הפכה למפלצת שמנסה לנהל את כל סוגי התוכן האפשריים: מוזיקה, וידאו, פודקסטים, אפליקציות ועוד. ולנסות לסנכרן את התכנים הללו למכשירי המובייל השונים של אפל. למרבה המזל בשנת 2011 אפל עשתה צעד משמעותי, כשהיא אפשרה להתנתק מחבלי איטיונס בכל הנוגע להפעלת מכשירי ה- iOS ועדכונם לגרסאות חדשות, דבר שצמצם באופן משמעותי את חווית השימוש באיטיונס עבור משתמשים רבים, שעד כה היו צריכים לחבר את מכשירי האייפון, האייפוד טאץ' והאייפד שלהם למחשב (PC או מק) ולהפעיל את איטיונס אפילו לדברים טריוויאליים כמו ההפעלה הראשונית של המכשיר, שלא לדבר על עדכון לגרסה חדשה, דבר שהביא עימו לא מעט בעיות וקשיים וגרם לכך שקצב האימוץ של גרסאות חדשות לא היה גבוה כפי שהוא כיום.

באופן מעניין למדי, כשאפל הציגה את איטיונס ב- iPhone OS (עוד לפני שמערכת ההפעלה נקראה iOS), האפליקציה יועדה לחנות התוכן בלבד, וזאת נותרה מטרתה עד היום הזה. למעשה ב- iOS אפל הוציאה רבדים נרחבים מאיטיונס ופרקה אותן לאפליקציות נפרדות כשלדוגמא האזנה למוזיקה נעשית דרך אפליקצית Music (שבתחילת הדרך נקראה iPod) הכוללת בתוכה גם את שירות אפל מיוזיק, צפייה בתכנים לימודיים נעשית דרך אפליקציה נפרדת של iTunes U, צפייה בוידאו נעשית דרך אפליקציית Videos או אפליקציית TV אותה אפל הוסיפה לאחרונה ל- iOS וכמובן אחרונה אבל לא פחות חשובה, אפליקצית הפודקסטים, שהייתה בעבר מוטמעת בתוך אפליקצית המוזיקה/אייפוד והוצאה לכדי אפליקציה נפרדת שלפרק זמן מסוים הגיעה כמובנית במערכת ההפעלה (היום פשוט ניתן להסיר אותה). במשך השנים האחרונות עולים קולות הקוראים לאפל לפרק את איטיונס (התוכנה לא השירות), למספר חלקים כפי שאפל חילקה אותם ב- iOS כשבאופן די ברור ניתן להבין את אופן חלוקת התוכן של התוכנה, כשאת כל נושא הסנכרון וניהול המכשירים (עדכונים ועוד), ניתן להפריד לתוכנה נפרדת בפני עצמה בדומה לתוכנת ניהול מכשירים שאפל מציעה לאדמיניסטרטורים בארגונים גדולים.

אדי קיו, סגן נשיא בכיר לשירותי רשת באפל, ומי שהיה אחראי באופן אישי לפיתוח של איטיונס בתחילת דרכה, ציין בתקופה האחרונה כי הוא מבין את הקולות הללו, אולם יש לזכור שמדובר במערכת לא פשוטה, שמניבה לאפל הכנסות בהיקף של מיליארדי דולרים מדי רבעון. בראיון שנערך עם קיו בכנס ה- Code האחרון, ציין קיו שאפל מתכננת שינויים כאלה ואחרים אותם הוא לא רצה לפרט, עבור שירות הפודקסטים. זאת בימים שתחום הפודקסטים הופך ונהיה פופולרי יותר ויותר ברחבי העולם ופודקסטרים רבים (בעיקר מפרסמים – איך לא) רוצים לקבל כלים טובים יותר מאפל בתחום, כאשר לאפל יש את הארכיון הגדול ביותר של פודקסטים בנמצא, הודות לכניסתה של החברה לתחום בשנת 2005 והיותה חלוצה (עד כי השם פודקסט כולל בתוכו אזכור לאייפוד). כעת נראה כי דבריו של קיו מתחילים לקרום עור וגידים, כאשר בצעד שקט וללא יותר מדי רעש, אפל שינתה את השם של שירות הפודקסטים שלה מ"איטיונס פודקסט" ל"אפל פודקסט", מה שמרמז על שינויים נוספים הצפויים בשירות. אולם מעניין לא פחות הוא ההחלפה של המותג "איטיונס" שהיה מזוהה עם שירותי התוכן של אפל, למותג הגנרי יותר של החברה "אפל".

למעשה נראה כי מדובר בצעד נוסף בשורה ארוכה של צעדים שאפל בצעה בשנים האחרונות באופן הדרגתי, במטרה לצמצם את השימוש במותג "איטיונס". הדבר החל כאשר החברה חברה להציג את שירות המוזיקה בסטרימינג תחת השם "אפל מיוזיק" ולא "איטיונס מיוזיק", המשיך כאשר החברה פרקה כאמור את סוגי התוכן השונים לאפליקציות נפרדות ב- iOS ולאחרונה הציגה את אפליקצית TV, שלא הוצגה בתור "איטיונס TV". אולם אין ספק שהשינוי של שירות הפודקסטים הוא רמז לשינוי עבה וגדול הרבה יותר שאפל ככל הנראה מתכננת ופועלת להשיג בשנים האחרונות בכל הנוגע לאיטיונס, כשהמותג הזה כאמור הפך להיות מכזה המזוהה בערגה עם אפל, לכזה המעורר יראה, שלא לדבר על כך כי הדור הצעיר כמעט ולא מכיר את המותג איטיונס שהיה נמצא בשימוש באופן נרחב הרבה יותר עבור משתמשי האייפוד (לא טאץ'), כשהיום הדור הצעיר שגדל על אייפונים ואייפדים מכיר הרבה יותר את אפל מיוזיק ואיטיונס בתור חנות תוכן המיועדת בעיקר לסרטים וסדרות, ולא כשירות התוכן המקיף והכולל שהוא היה, או למעשה הוא עדיין בתצורה השולחנית שלו.

מה שאפל לא מתכננת לעשות עם איטיונס, נראה שאחרי למעלה מ- 15 שנה, החברה יכולה להוציא את המותג הזה לגמלאות, לפחות באופן הדרגתי, בדומה לאופן בו אפל הוציאה את מכשירי האייפוד שלה, שעדיין נמכרים בתצורה מסוימת, אם כי בהיקפים מינוריים. כך שאולי יש מקום בעולם עבור איטיונס לשימוש כזה או אחר (רסטור למכשירי אייפון…?), אולם ברור לכולם וכנראה גם לאפל שהשירות ובפרט התוכנה השולחנית עשתה את שלה.

להמשך דיון

 

מקור: אפל
עריכה ותוספות: natisho