הרמקול החכם של אפל עשוי להגיע ב- WWDC

ע״י

השמועות על הצגת רמקול חכם מבוסס סירי חוזרות, כשנראה שיש סיכוי שאפל תציג את המוצר באירוע ה- WWDC. אולם האם החומרה תחפה על סירי?

 

 

siri-smart-speaker

בחודש ספטמבר שעבר, היו שמועות לפיהן אפל עובדת על רמקול ביתי חכם שיהיה מבוסס על העוזרת הוירטואלית – סירי, כמענה לרמקול ה- Echo של אמזון שהפך למרות היקף מכירות של מספר מליוני מכשירים בלבד, להצלחה כשהוא מגדיר קטגוריית מוצרים חדשה לגמרי ומכניס שימוש בבינה מלאכותית (לא בדיוק אבל סוג של) לתוך הבתים של משתמשים אמריקאים, אנגלים וגרמנים. ה- Echo המבוסס על פלטפורמת הבינה המלאכותית (AI) של אמזון הנקראת אלקסה (Alexa), יצר באזז כל כך גדול בקרב חובבי טכנולוגיה עד כי גוגל החליטה להכנס אף היא לקטגוריה עם מוצר ה- Google Home שהוצג בכנס ה- I/O שעבר והושק באירוע החומרה של החברה בסתיו האחרון. המצאותן של 2 חברות טכנולוגיה בתחום חדש זה, העלה שאלה מעניינת והיא: כיצד אפל, שיש לה את כל ה"רכיבים" למוצר שכזה – סירי, שירותים, שירות מוזיקה וסטרימינג ואת פלטפורמת HomeKit – לא נכנסת אף היא?

התשובה לשאלה היא שללא כל ספק, אפל בוחנת את הנושא כאשר השמועות הנ"ל לא הביאו פרי במהלך 9 החודשים האחרונים, אם כי במקום זאת אפל הציגה את אוזניות האיירפודס (AirPods) שזכו להצלחה אדירה, תוך כדי שהם מביאים את השימוש בסירי למשתמשי האוזניות. אולם למרות הביקורות החיוביות נראה כי הבעיה העקרית של האיירפודס היא סירי, הרבה יותר מאשר כל חסרון אחר באוזניות שלא מגיעות עם אף ממשק משתמש למעט השימוש בעוזרת הוירטואלית. סקר שנערך לאחרונה מגלה שביעות רצון של 98% מאוזניות האיירפודס, אולם בן בחריין, שניהל את הסקר, ציין כי בעוד המשתמשים נהנו מאוד מהאוזניות עצמן, סירי עדיין נותרה בעייתית ואפילו המיקרופונים המשופרים באיירפודס ששומרים על אמינות קול גבוהה, לא שיפרו את המצב. תמונה זו מגלה כי הבעיה הגדולה ביותר של אפל עם סירי, היא היכולות שלה וה"אינטיליגנציה" של העוזרת הוירטואלית, דבר שהפך מאז השקתה של סירי ב- 2011 לנקודת תסכול בקרב משתמשים רבים.

בניגוד לכך, אלקסה של אמזון החלה את דרכה באופן צנוע יותר, כאשר המשתמשים צריכים להשתמש בפקודות מובנות, במקום בשימוש בשיחה קונטקסטואלית. מאז כמובן אמזון שיפרה את המנוע הקולי של אלקסה, כשיש לציין שגם אפל עשתה זאת עם סירי. אולם עדיין נראה כי האינטיליגנציה של סירי לוקה בחסר, לפחות אל מול הציפיות של המשתמשים, בעוד אמזון הנמיכה את הציפיות כבר מההתחלה, כך שנקודת הפתיחה הייתה "פשוטה" יותר. אולם הדיווחים והשמועות לפיהן אפל עובדת באופן אינטנסיבי לשפר את סירי בצורה ניכרת החלו כבר לפני כשנה וחצי ואחרי הצגת SiriKit למפתחים בשנה שעברה, יתכן מאוד שאפל מוכנה לשלב הבא. הבעיה הגדולה היא שאחרי שמשתמשים כבר התאכזבו מסירי, יהיה לאפל קשה מאוד לגרום להם לנסות ולהשתמש בסירי שוב, וכאן עשוי להכנס הרמקול הביתי החכם והשמועתי של אפל.

לפי דיווח שמגיע מהמדליף האוסטרלי סאני דיקסון, אפל נמצאת בשלבים האחרונים של עיצוב הרמקול הביתי החכם המבוסס על סירי, הצפוי להיות משווק כמוצר לשימוש עם סירי ו/או AirPlay, כלומר להזרמת מוזיקה ממכשירי iOS ומק סמוכים. דיקסון מציין שהמכשיר צפוי להיות מבוסס בחלקו על טכנולוגיה של חברת ביטס, חטיבת האוזניות והרמקולים של אפל – אותה החברה רכשה לפני מספר שנים, כשהוא יהיה מבוסס על גרסה כזו או אחרת של iOS. כמו כן דיקסון מציין שהרמקול יהיה דומה בעיצוב שלו למחשב המק פרו (שזכה לכינוי פח אשפה בגלל תצורתו), כלומר מדובר בצילינדר מאורך ומעוצב עם אספקת סאונד בהיקף של 360 מעלות (בדומה לרמקולים של UE). האנליסט Ming-Chi-Kou הצטרף לדיווח של דיקסון כשהוא מגלה שלפי ההערכות שלו, הרמקול יגיע עם יכולות סאונד טובות בהרבה מאלו של ה- Echo או ה- Google Home, עם וופר ו- 7 סאב טוויטרים וחומרה הדומה ביכולותיה לאלו של מכשירי האייפון 6s, קרי רכיב A9.

במידה ואפל אכן תציג מכשיר שכזה, בעיצוב שכזה, שהרי יהיה מדובר בשימוש יעיל בעיצוב של המק פרו, שעיצובו בהקשר של מחשב מק שולחני עוצמתי התגלה להיות חרב פיפיות שלא אפשרה לאפל לשדרג אותו באופן אידיאלי, מה שגרם לאפל לא לשדרג את המחשב מאז השקתו, כשלאחרונה החברה התייחסה לכך וציינה שהיא תעדכן את המק פרו, אם כי בעיצוב שונה לחלוטין. אולם כאמור החומרה היא החלק הקל בעניין, ואין ספק שהחלק המאתגר יותר יהיה שיפור משמעותי של סירי, שיהפוך את הרמקול החכם לשימושי ואיכותי. באופן כזה אפל אולי תוכל לשנות את הדיעה הרווחת סביב סירי ולהתחיל לשנות את התפיסה סביב העוזרת הוירטואלית שלה, שכיום היתרון היחיד והדי משמעותי שלה אל מול כל עוזרת וירטואלית אחרת, הוא ארסנל השפות הנרחב שהיא תומכת בהן, בעוד אלקסה, וגוגל תומכות רק באנגלית (דיאלקט אמריקאי ואנגלי) וגרמנית.

בדיווח שלו, Kou טוען שיש סיכוי של 50% שאפל תציג את הרמקול החכם מבוסס סירי, כבר באירוע ה- WWDC הקרוב ואין ספק שיהיה מדובר ב- One More Thing משמעותי למדי, אם כי נראה שהאירוע המתאים יותר הוא אירוע ספטמבר, אם כי לפי איך שהדברים נראים, האירוע לכשעצמו צפוי להיות כבר צפוף למדי, עם ליין האייפון 7s, האייפון 8, ואולי דגמים חדשים של מכשירי האייפד פרו, שדרוג לאפל TV ומחשבי iMac חדשים. זאת לצד דגם חדש של השעון. כל אלו מגלים שאנחנו נכנסים לחצי השנה המעניינת יותר סביב המוצרים של אפל, ובין אם עם הרמקול החכם, או בלעדיו, הולך להיות מעניין.

להמשך דיון

 

מקור: MacRumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho